W ostatnim czasie wzrasta świadomość producentów, co do skutków wykorzystywania jednorazowych opakowań wykonanych z plastiku i innych nienadających się do recyklingu tworzyw sztucznych. Konsumenci coraz częściej sięgają po produkty ekologiczne, zapakowane w biodegradowalne opakowania. Z drugiej strony przemysł spożywczy szuka atrakcyjnych dla klientów rozwiązań w technologii, aby jak najbardziej zwiększyć powierzchnię marketingową produktów. Konsekwencją tego są zmiany w sposobie pakowania owoców, warzyw oraz innych produktów spożywczych.

Ograniczanie plastiku

Jeszcze trzy lata temu tacki z wieczkiem były najpowszechniejszym sposobem pakowania owoców miękkich w europejskim handlu detalicznym. Sytuacja w tym segmencie w ostatnim czasie bardzo się zmieniła. Coraz większe znaczenie mają tu możliwości recyklingu oraz kwestie logistyczne, dlatego sieci supermarketów są zainteresowane pakowaniem owoców w technologii zgrzewu odgórnego przy pomocy traysealerów. Tacka i zgrzewana z nią folia topseal wykonane są z tego samego materiału, co pozwala na pełny recykling opakowań - mówi Maciej Chmielewski, z firmy Milbor PMC – dystrybutora urządzeń zgrzewających brytyjskiego producenta Packaging Automation.

Taki rodzaj pakowania ma wiele zalet: nie tylko pozwala na zaoszczędzenie na kosztach związanych z materiałem opakowaniowym i personelem, ale również uniemożliwia uszkodzenie owoców podczas transportu – dodaje Chmielewski.

pakowanie owoców

Folia z nadrukiem

Członkostwo w Unii Europejskiej i eksport do jej krajów wiąże się z koniecznością umieszczania na produktach spożywczych etykiet. Dodatkowym atutem przy zgrzewie odgórnym jest możliwość nadrukowywania ich bezpośrednio na folii topseal, która z uwagi na swoją formę jest do tego idealnym rozwiązaniem.

Płaska powierzchnia naprężonej folii umożliwia umieszczenie na niej dodatkowo elementów marketingowych producenta – takich jak; logo, informacji o produkcie, czy innych przyciągających uwagę grafik tematycznych – tłumaczy Maciej Chmielewski z Milbor PMC. Traysealery obsługują wiele formatów pakowania, w zależności od potrzeb klienta. Standardowe tacki, opakowania typu shaker, wiadra, opakowania z dwoma lub trzema przegrodami i opakowania typu break-away to tylko kilka opcji. Klienci, chcąc się wyróżnić, wybierają coraz to różniejsze kształty i wielkości” – dodaje.

Półkilogramowe wiaderka popularne wśród producentów borówki

W minionym sezonie największą popularnością w pakowaniu borówek były wiaderka. Trend ten już w ubiegłym sezonie rozwijał się w Holandii i Niemczech.

Według Macieja Chmielewskiego - Wiaderka są bardzo dobrym rozwiązaniem głównie ze względu na swoją pojemność – można w nie zapakować pół kilograma owoców, przez co są atrakcyjne zarówno dla mniejszych producentów pakujących ręcznie, jak i tych dużych, wykorzystujących maszyny ważące. Poza tym są bardzo wygodne w transporcie oraz przenoszeniu.

zapakowane owoce

Ekologiczne opakowania kartonowe

Ekologia odgrywa coraz większą rolę w kształtowaniu się rynku opakowań. Wzrasta społeczna odpowiedzialność sieci handlowych, ale i świadomość samych konsumentów, którzy coraz częściej wybierają opakowania przyjazne dla środowiska, nadające się do ponownego wykorzystania lub poddania utylizacji. W związku z tym pojawia się coraz więcej alternatyw dla standardowych, plastikowych pojemników.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się tekturowe punetki do owoców – są one atrakcyjne wizualnie ze względu na dużą powierzchnię marketingową, a poprzez swój ekologiczny charakter, stosowane są głównie przy produktach BIO.  Coraz więcej zapytań mamy również o pakowanie owoców miękkich oraz pieczarek w pojemniki z pulpy – biodegradowalnej celulozy. W tym przypadku sytuacja jest o wiele korzystniejsza, bo odpowiedniej jakości pojemniki z pulpy mogą być szybko zapakowane na dostarczanej przez nas naważarce, a następnie szczelnie zamknięte przy pomocy urządzenia zgrzewającego typu traysealer - informuje Chmielewski.

Dystrybutorem traysealerów brytyjskiego producenta Packaging Automation oraz amerykańskich maszyn do pakowania A&B Packing Equipment w Polsce jest Milbor PMC. Dostarczane przez Milbor maszyny będzie można obejrzeć podczas targów TSW, które odbędą się w dniach 15-16 stycznia w hali konferencyjno-wystawienniczej Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie - stoisko I2.

Więcej informacji o firmie