Gama środków chemicznych stosowanych w gospodarstwach domowych stale się poszerza. Mamy na co dzień do czynienia z coraz większą ilością preparatów, wsród których znajdują się również te bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.


Wprowadzanie substancji i preparatów niebezpiecznych (ich klasyfikacje zawiera Ustawa z dn. 11.01.2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych) do obrotu, obłożone jest ograniczeniami, które wynikają między innymi z konieczności zastosowania specjalnych opakowań. Opakowania takie muszą być, przede wszystkim, zaopatrzone w zamknięcia utrudniające otwarcie przez dzieci, a ponadto posiadać odpowiednie oznakowanie (reguluje to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 30.04.2004 r.).
O ile sprawa z oznakowaniem nie stanowi problemu,
o tyle znalezienie odpowiedniego zamknięcia, szczególnie jeśli mamy do czynienia z substancją płynną, a zamknięcie ma być dozujące i umozliwiające wielokrotne zamykanie, może już przysporzyć problemów.

Jeśli zamknięciem ma być spryskiwacz – idealnym rozwiązaniem jest wtedy produkowany przez firmę SAINT-GOBAIN CALMAR MIXOR CR.
Oprócz podstawowych cech spryskiwaczy z serii MIXOR, jakimi są: niezawodność, doskonała szczelność oraz elegancki i „miły dla oka” kształt, wersja CR (Child Resistant) charakteryzuje się unikalnymi rozwiązaniami, które spawiły, iż MIXOR CR został uznany za zamknięcie „bezpieczne dla dzieci” (przyznany certyfikat ISO 8317, którego posiadanie spełnia wymogi, dotyczące zamknięć wielokrotnego zamykania w opakowaniach zawierających substancje i preparaty niebezpieczne, określone we wspomnianym już Rozporządzeniu Ministra Zdrowia).
Zastosowanymi rozwiązaniami są:
Non removable closure
nieodkręcalne zamknięcie 28/400 (wymaga oczywiście zastosowania butelki z odpowiednim gwintem);
Child resistant nozzle
specjalnie skonstruowana końcówka dozująca; ustawienie w pozycji gotowej do spryskiwania wymaga, przed przekręceniem, naciśnięcia blokujących zaczepów.


Certyfikat ISO
MIXOR CR – infomacje podstawowe:
• elementy spryskiwacza wykonane są z: polietylenu, polipropylenu oraz ze stali nierdzewnej;
• elementy zewnętrze mogą być wykonane w dowolnej kolorystyce;
• zastosowane mogą być dwa rodzaje końcówek dozujących: zwykła (spray) lub spieniająca (foam);
• standardową jednorazową dozą jest 1 ml.

Firma SAINT-GOBAIN CALMAR dołożyła wszelkich starań, aby spryskiwacze z serii MIXOR były produktami nowoczesnymi i niepowtarzalnymi. Możliwość zastosowania opcji Child Resistant sprawia, że będąc bezpiecznymi dla dzieci, a także bezpieczniejszymi dla wszyskich użytkowników, spryskiwacze te stają się rozwiązaniem unikalnym i wyjątkowym dla rynku kosmetycznego i chemii gospodarczej.

Wyłączny przedstawiciel w Polsce:

KOMOS
Biuro Usług Technicznych i Handlowych
e-mail: komos@rubikon.pl