Sidel Liquid Package Interaction przeprowadziło badania dotyczące przechowywania mleka sojowego. Butelki PET okazały się najbardziej korzystną formą opakowania dla mleka sojowego, które łatwo ulega zepsuciu.

Mleko sojowe w butelkach PET

Mleko sojowe to alternatywa dla tradycyjnego mleka. Od niedawna można je dostać nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale także na pólkach supermarketów. Walory zdrowotne produktu zostają jednak przyćmione przez problematyczne kwestie pakowania mleka sojowego. Soja jest rośliną o niskiej kwasowości, co sprawia, że jest ona podatna na rozwój bakterii. Kluczowymi zagadnieniami na jakie należy zwrócić uwagę jest kontrola jakości i bezpieczeństwo na każdym etapie produkcji i pakowania. 

Niemal wszystkie produkty z mleka sojowego pakowane są w szklane butelki lub kartony. Jednak to butelki PET są łatwe do zaprojektowania i wygodniejsze dla konsumenta. Naukowcy z Sidel Liquid Package Interaction zbadali możliwości przechowywania mleka sojowego w butelkach PET. Analiza uwzględniała takie parametry jak przepuszczalność opakowania, zużycie tlenu, zmiany koloru i smaku oraz stabilność zawartości składników odżywczych. 

Dowiedz się więcej

Badania wyraźnie ogłosili, że opakowania z PET gwarantują długoterminowe bezpieczeństwo i jakość produktów z mleka sojowego. Ponadto mogą się one lepiej wyróżniać na sklepowych półkach. Najlepsze wyniki uzyskała butelka PET z barierą tlenową. Każde opakowanie powinno być jednak dopasowane do specyfikacji oraz okresu trwałości i warunków przechowywania.