6 stycznia 1998 r. w biłgorajskim zakładzie spółki Model Opakowania powstało pierwsze opakowanie. Trwający, nieprzerwanie od tamtego czasu, proces inwestycyjny, przyniósł wymierne efekty, przejawiające się w zwiększaniu powierzchni produkcyjnej, rozbudowywaniu parku maszynowego, rosnącej liczbie zatrudnionych, wzroście produkcji i sprzedaży.

Model Opakowania świętuje jubileusz 20-lecia

Biłgorajski Model jest jednym z 15 zakładów produkcyjnych szwajcarskiej grupy Model w Europie. Firma produkuje opakowania klapowe, wykrojnikowe, display’e, systemy bag-in-box. Rozbudowany park maszynowy pozwala na zastosowanie najefektywniejszych procesów produkcyjnych, a nowoczesne maszyny drukujące dają możliwość łączenia sześciu kolorów w niesamowite i wielokolorowe nadruki.

W 1998 r. fabryka posiadała jedną halę produkcyjną, dwie maszyny przetwórcze i zatrudniała 48 osób. Na przestrzeni minionych 20 lat zainwestowano w Biłgoraju ok. 200 mln zł. Inwestycje obejmowały nie tylko park maszynowy, ale działania z zakresu ochrony środowiska. M.in. montaż filtrów przeciwpyłowych, zagospodarowanie odpadów produkcyjnych, modernizację oczyszczalni, co pozwoliło na redukcję objętości osadów pofarbowych. W ubiegłym roku firma otrzymała wielozakładowy certyfikat FSC obejmujący produkcję arkuszy tektury i opakowań z tektury falistej FSC Mix. Daje on potwierdzenie konsumentom i przedsiębiorcom, że zakupione przez nich certyfikowane produkty wytworzono z surowców pochodzących z racjonalnie prowadzonej gospodarki leśnej. 

Do tej pory, pierwszy zakład Modela, sprzedał prawie 4 miliardy opakowań. Jego powierzchnia zwiększyła się ponad czterokrotnie, a zatrudnienie przekracza 300 osób. Firma jest ważnym pracodawcą na lokalnym rynku pracy. Poza dobrym zapleczem socjalnym, oferuje swoim pracownikom liczne kursy i szkolenia. Z sukcesu firmy może cieszyć się także społeczność lokalna. Spółka sponsoruje różne inicjatywy, wspiera także rozwój młodych talentów poprzez granty, stypendia, konkursy. 

Obecnie Model Opakowania w Polsce tworzą trzy nowoczesne zakłady produkcyjne – w Biłgoraju, Czosnowie k. Warszawy i Nowej Soli. Inwestycje w ciągu ostatnich 20 lat wyniosły 400 mln zł, a zatrudnienie w całej spółce przekroczyło 750 osób. Do klientów spółki należą firmy z branży spożywczej, meblarskiej, kosmetycznej.

 

O firmie

Model Opakowania należy do szwajcarskiej Grupy Model, od 136 lat zarządzanej przez kolejne pokolenia rodziny Model. Spółka Model Opakowania w Polsce posiada trzy nowoczesne zakłady produkcyjne – w Biłgoraju, Czosnowie k. Warszawy i Nowej Soli, w których produkowane są wielokolorowe opakowania spełniające najsurowsze wymagania rynku. Spółka zatrudnia obecnie blisko 750 osób. Obroty firmy w 2016 roku wyniosły 181 mln złotych.

 

Dowiedz się więcej o Grupie Model

 

Źródło: Model Opakowania