Międzynarodowe Targi Poznańskie po raz kolejny plasują się na pierwszym miejscu wśród polskich organizatorów targów - wynika z opublikowanego przez Polską Izbę Przemysłu Targowego raportu statystycznego na temat polskiego rynku targowego w 2008 roku.

Międzynarodowe Targi Poznańskie zdobyły pozycję niekwestionowanego lidera w ośmiu z dziewięciu rankingów przeprowadzonych w ramach raportu PIPT. Pokonały konkurentów zarówno pod względem wynajętej powierzchni targowej, jak i liczby wystawców oraz zwiedzających.Biorąc pod uwagę całkowitą powierzchnię targową, udział MTP w rynku wyniósł blisko 50% (wzrost o ponad 2% w stosunku do 2007 r.). W Poznaniu przybyło także zwiedzających oraz wystawców. W targach zorganizowanych na terenie MTP w 2008 roku wzięło udział więcej niż 12 tys. wystawiających oraz ponad 340 tys. zwiedzających, co stanowi odpowiednio blisko 39% i ponad 32% udział w całym rynku targowym w Polsce. Ponadto w imprezach organizowanych przez Targi Poznańskie uczestniczyło aż 52% z ponad 5460 zagranicznych wystawców. W zestawieniu Polskiej Izby Przemysłu Targowego uwzględniono również liczbę wystawców dla poszczególnych imprez. Poznańskim Targom przypadło aż dwanaście miejsc z podawanej przez PIPT dwudziestki największych targów w Polsce. Na pierwszych dwóch pozycjach uplasowały się kolejno Międzynarodowe Targi Budownictwa – BUDMA z imponującą liczbą ponad 1250 wystawców oraz targi ITM POLSKA – Innowacje – Technologie – Maszyny Polska, które mogą poszczycić się obecnością blisko 1000 wystawiających. Na liście targowych potęg są też targi dentystyczne CEDE firmy Exactus, które w tym roku odbędą się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Raport opublikowany przez Polską Izbę Przemysłu Targowego dowodzi, że z roku na rok pozycja Targów Poznańskich umacnia się – mówi Przemysław Trawa, Prezes Zarządu MTP - Nasze ubiegłoroczne wyniki są znacznie lepsze od tych osiągniętych w 2007 r. Zanotowaliśmy największy na polskim rynku wzrost zarówno pod względem wynajętej powierzchni targowej, jak i liczby zwiedzających. W odpowiedzi na stale rosnące oczekiwania rynku, wciąż się rozwijamy, poszerzając naszą ofertę i zdobywając zaufanie nowych klientów.

Mimo trwającej dekoniunktury, liczba wydarzeń organizowanych przez MTP w 2009 r. nie zmniejszy się w porównaniu do roku ubiegłego. Okres spowolnienia gospodarczego okazuje się dla Międzynarodowych Targów Poznańskich dobrym czasem na wprowadzenie na polski rynek nowych marek. Jedną z nich są Targi Telewizyjne Poznań Media Expo, które po raz pierwszy odbyły się pod koniec lutego i niemal od razu zebrały bardzo pozytywne opinie wystawców. Innymi wydarzeniami, które zadebiutują w tym roku na terenie MTP są m.in. Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej – GreenPOWER oraz Międzynarodowe Targi Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno-Pomiarowej – AUTOMA. Obie imprezy już teraz cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów i zwiedzających.Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider przemysłu targowego w Polsce. MTP posiadają niemal 50% udziałów w polskim rynku targowym i są drugim największym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. W rankingu gigantów targowych świata zajmują 33 miejsce jako jedyne ujęte tu polskie miasto targowe (dane AUMA 2008).

Organizują niemal 80 wydarzeń targowych dla ponad 100 branż. Goszczą ponad 13 tys. 200 wystawców (wraz z firmami reprezentowanymi), w tym 3 tys. firm zagranicznych z 70 krajów świata. Targi i konferencje odwiedza w ciągu roku ponad pół miliona zwiedzających z całego świata.

Usytuowane na terenie MTP Centrum Kongresowe Poznań – Targi to największy obiekt konferencyjny w Polsce. W grudniu 2008 r. odbył się tu światowy szczyt klimatyczny ONZ - COP14 (XIV Konferencja Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu), w którym uczestniczyło ponad 12 tys. goście ze 189 krajów świata. Najwyższa jakość organizacyjna MTP została doceniona przez przedstawicieli ONZ, rządu RP oraz uczestników wydarzenia.MTP w liczbach: 1. miejsce wśród organizatorów targów w Polsce * 49,7% udziałów w rynku targowym w Polsce * Potencjał obiektu – 110 100 m.kw. * niemal 80 wydarzeń targowych rocznie * 1600 kongresów i konferencji rocznie * 360 tys. m.kw. powierzchni wystawienniczej sprzedanej w 2008 r. * 13 200 wystawców (wraz z firmami reprezentowanymi) wszystkich targów w 2008 r. * Pół miliona zwiedzających targi i uczestników kongresów i konferencji rocznie *

Więcej na: www.mtp.pl
Źródło: ''