Firma MUS, dostawca metalowych opakowań i zamknięć, nawiązała współpracę z firmą UPM Raflatac w celu znalezienia alternatywy dla aktualnie używanego materiału etykietowego. Dawniej produkty firmy MUS były używane przede wszystkim na rynku farb i środków chemicznych. Obecnie MUS dostarcza różnego rodzaju puszki, zamknięcia i aerozole również dla branży kosmetycznej i spożywczej.

MUS Verpakkingen: testowanie biorozwiązań foliowych do etykietowania puszek

Razem z UPM Raflatac firma MUS przetestowała nowy materiał RafBio PE. Jest on przyjazną środowisku alternatywą dla standardowej folii poliuretanowej, wytwarzaną z etanolu uzyskiwanego z trzciny cukrowej, która zawiera ponad 80% odnawialnych materiałów roślinnych w stanie surowym. Ten proekologiczny materiał foliowy zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i może być poddawany recyklingowi w tym samym strumieniu, co folie poliuretanowe, których produkcja opiera się na paliwach kopalnych.

W ramach serii testów firma MUS umieściła na okrągłych puszkach o pojemności 1 litra etykiety wykonane z folii RafBio PE Clear FTC 85. W planach jest wykorzystanie materiału etykietowego RafBio również do etykietowania puszek o innych rozmiarach — od 125 ml do 5 litrów.

W UE współczynnik recyklingu metalowych puszek wynosi 70%. Metalowe puszki można poddawać recyklingowi w nieskończoność, dzięki czemu stają się one częścią gospodarki cyrkulacyjnej. Ekologiczne rozwiązania etykietowe do metalowych puszek są korzystne nie tylko dla klientów, lecz również środowiska.

RafBio PE Clear FTC 85, jako materiał odnawialny, zastępuje surowce, których produkcja opiera się na paliwach kopalnych, i zmniejsza emisję CO₂ w procesie etykietowania dekoracyjnego i identyfikacyjnego produktów, co skutkuje bardziej ekologicznymi opakowaniami.

- „Współczynnik recyklingu puszek w Holandii wynosi 95%. Zastosowanie etykiet z materiału RafBio PE dodatkowo wzmacnia naszą ofertę i pomaga nam stworzyć bardzo przyjazny środowisku produkt — to coś, co ma dla coraz większej liczby naszych klientów duże znaczenie” - mówi Willem Mus, dyrektor generalny firmy MUS Verpakkingen.

Oprócz tego nowego, przyjaznego środowisku materiału etykietowego firma MUS dołączyła również do programu RafCycle® firmy UPM Raflatac w celu poddania recyklingowi swojego podkładu typu glassine. Po odbiorze podkład ten został przerobiony na papier do czasopism w papierni firmy UPM w niemieckim Plattling.

 

Źródło: UPM Raflatac