Niektórym z nas segregacja odpadów wciąż kojarzy się z czymś trudnym. Często nie jesteśmy pewni, do jakich pojemników wrzucać kartony po mleku i sokach. Zastanawiamy się, czy ich recykling faktycznie ma miejsce. Fundacja ProKarton pomoże warszawiakom rozwiać te wątpliwości. W ramach Eko-majówki, w sobotę 16 maja, w Centrum Handlowym Wola Park pokażemy, jak prosta jest segregacja kartonów do płynnej żywności i jak, w dużym uproszczeniu, przebiega proces ich recyklingu!

Na Ekomajówce przybij piątkę z Panem Kartonem i pokaż, że dbasz o środowisko!
Eko-majówka to wspólna inicjatywa Fundacji ProKarton, firmy IKEA Centres Poland oraz znanego ekologa Dominika Dobrowolskiego. Podczas najbliższego majowego weekendu, czyli 16 maja br., w godzinach 11.00-17.30, mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję wziąć udział w licznych grach, zabawach i quizach edukacyjnych, których celem będzie promocja podstawowych ekologicznych nawyków polegających na świadomej segregacji odpadów opakowaniowych, w tym odpadów kartonowych po mleku i sokach.

Mimo że Polacy deklaratywnie popierają ochronę środowiska naturalnego, nie zawsze wiedzą, co sami mogą zrobić na co dzień, aby je wesprzeć – mówi Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton. Podczas Eko-majówki pokażemy, że codzienna segregacja zużytych kartonów po płynnej żywności jest łatwa –wystarczy poznać kilka podstawowych zasad. Zachęcimy też warszawiaków, by pokazali swoje poparcie dla selektywnej zbiórki i recyklingu kartonów. W ramach Klubu Zielonej Ręki każdy, komu bliska jest ta idea będzie mógł zostawić zielony odcisk dłoni, który stanie się częścią pamiątkowego kolażu.

Eko-majówka udowodni, że segregacja odpadów naprawdę się opłaca. W akcji Kultura to Natura, czyli zamieniamy odpady na kulturalne wypady, w zamian za dostarczenie pustych kartonów po mleku i sokach oraz makulatury, będzie można dostać darmowe wejściówki do stołecznych placówek sportowych i kulturalnych. Na gości będzie również czekać szereg innych atrakcji. Podczas Warsztatów czerpania papieru goście poznają tajniki wytwarzania papieru czerpanego ze zużytych kartonów do płynnej żywności. Będzie on wytwarzany przy pomocy kultowej pralki Frani. Ci, którzy uważają, że o recyklingu wiedzą wszystko, będą mogli sprawdzić się w eko-quizach. Organizatorzy zaproszą również do wspólnego malowania ekologicznych toreb, a odważnych na lekcję chodzenia na szczudłach.

***
Eko-majówka odbędzie się 16 maja br., między 11.00-17.30, w CH Wola Park, w Parku Ulricha.
Po więcej informacji zapraszamy na www.facebook.com/kartonnaturalnie

Fundacja ProKarton została założona w lipcu 2011 r. przez producentów materiału opakowaniowego do mleka i soków w Polsce. Jej celem jest popularyzacja kartonów do płynnej żywności, jako opakowań nowoczesnych i zaawansowanych pod względem ekologicznym, a także działanie na rzecz edukacji ekologicznej i promocji opakowań kartonowych do płynnej żywności. Więcej informacji o działaniach fundacji na stronie: www.prokarton.org