Inżynierom niemieckiego koncernu Siemens udało się opracować nowego rodzaju supercienkie, miniaturowe wyświetlacze, które mogą być umieszczane bezpośrednio na opakowaniach produktów zamiast etykiet.

Koszt produkcji takich wyświetlaczy jest wielokrotnie niższy niż paneli LCD. Do budowy nowych ekranów wykorzystano specjalny elektrochromatyczny materiał zawierający elektrodową matrycę (zmieniający kolory pod wpływem przyłożonego napięcia) i przeźroczystą aktywną elektrycznie folię. Wszystkim steruje niewielki układ elektroniczny. Ze względu na niższa jakość technologia ta nie będzie stanowić zagrożenia dla paneli LCD.


Prototypowy wyświetlacz Siemensa

Siemens utrzymuje, że nowego rodzaju ekrany uatrakcyjnią np. opakowania produktów konsumenckich. Nadrukowane na papierze czy pudełkach mogłyby prezentować informacje o produkcie czy też wyświetlać instrukcje obsługi. Problemem pozostaje zasilanie. Już teraz dostępne są superpłaskie baterie, które można nadrukowywać na opakowania. Ich wadą jest to, że zapewniają energię tylko przez kilka miesięcy. Z tego powodu "wideometki" znajdą się najpewniej tylko na towarach szybkozbywalnych.

Źródło: Siemens AG
Źródło: ''