8 czerwca, w Światowy Dzień Oceanu, w Akwarium Gdyńskim oraz na śródmiejskiej, gdyńskiej plaży każdy będzie mógł się przyczynić do ochrony podwodnej fauny i flory. Pomogą w tym byli komandosi Formozy, kręg wieloryba, skorupa żółwia, koralowce, ekologiczny ambient, a także szklane butelki i słoiki. Nad akcją czuwać będą Przyjaciele Szkła - Friends of Glass. Co się konkretnie wydarzy i dlaczego warto wznieść tego dnia toast?

Na zdrowie Oceanu!

Toast „Na zdrowie Oceanu” będzie można wznieść 8 czerwca 2018 r. nie tylko w Gdyni, do czego gorąco zachęcają Organizatorzy akcji

 

Naukowcy informują, że co roku do mórz i oceanów trafia blisko 8 milionów ton plastikowych śmieci. Tak duża ilość odpadów może spowodować, że do 2050 roku w wodzie będzie pływało więcej plastiku niż ryb! Aby uchronić ocean przed degradacją, konieczna jest edukacja ekologiczna wraz z podjęciem konkretnych działań. Jedno i drugie będzie miało miejsce 8 czerwca w Gdyni.

Na zewnętrznym tarasie Akwarium Gdyńskiego, odwiedzający Akwarium będą mieli okazję zrobić, wydrukować i zabrać później ze sobą swoje zdjęcie wykonane na tle morza w specjalnej fotobudce. Te osoby, które umieszczą fotografię na swoim profilu facebookowym wraz z toastem „Na zdrowie Oceanu” – co istotne – wzniesionym z wykorzystaniem szklanej butelki (napoje będą dostępne na miejscu) oraz z hasztagami #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska, przyczynią się do przekazania przez Friends of Glass wsparcia finansowego na rzecz organizacji Surfrider.org chroniącej Ocean przed zanieczyszczeniem. Taki toast zostanie wzniesiony i uwieczniony na zdjęciach tego samego dnia w kilkunastu krajach Europy, w których działa organizacja Friends of Glass. Projekt wspiera też specjalnie nakręcony z tej okazji film. 

Dodatkowo każdy, kto przyniesie w piątek 8 czerwca do Akwarium Gdyńskiego pustą szklaną butelkę lub słoik i umieści te opakowania w specjalnym pojemniku do segregacji szkła, stojącym przed budynkiem, otrzyma specjalny voucher, który upoważnia do bezpłatnego wejścia tego dnia do Akwarium!

Atrakcji nie zabraknie również na plaży śródmiejskiej. Tuż przy linii brzegowej obok falochronu pojawi się mobilne laboratorium Akwarium Gdyńskiego. Będzie można w nim zobaczyć nie tylko zwierzęta zamieszkujące pod wodami Bałtyku, ale też mieszkańców Wszechoceanu. Będą to czułe na zanieczyszczenia wody koralowce, twarda jak skała skorupa żółwia morskiego oraz spektakularnie duży kręg wieloryba. Bębniarze i animatorzy zachęcą do umieszczania zdjęć z toastem wraz z hasztagami #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska na swoich profilach, a każda z fotografii dołączy do wspomnianej już akcji wspierającej organizację Surfrider.org. Najzabawniejsze z nich zostaną nagrodzone napojami w szklanych butelkach ufundowanymi przez Selgros Cash&Carry. 

Na śródmiejską plażę przybędą również nurkowie z Centrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej Ticada pod komendą Sebastiana Borka, byłego komandosa Formozy, aby wyzbierać podwodne śmieci w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z kąpieliska. Na plaży i w Akwarium będą również autorzy bloga podróżniczego „Tu i Wszędzie”, którzy w mediach społecznościowych pokażą wszystkie działania.  

Na bulwarze nadmorskim koło Pomnika Rybek warto będzie zwrócić uwagę na niestandardową instalację ekologiczną, ukazującą, ile ton plastikowych torebek, kubeczków czy sieci zostaje w oceanach.

- „Polska akcja jest częścią międzynarodowego projektu, który Friends of Glass realizuje w kilku europejskich krajach. Jeżeli dzięki niej do wody trafi choć jedna plastikowa butelka lub torebka mniej, to będzie można powiedzieć, że nasze wysiłki przyniosły oczekiwany skutek” – informuje Barbara Maciałczyk, marketing manager w Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass w Polsce.

 

Na zdrowie Oceanu!

Akcję Na zdrowie Oceanu wspiera specjalnie nakręcony film

 

Harmonogram działań


- Akwarium Gdyńskie 10.00-18.00

  1. Fotobudka na tarasie – tu robione będą zdjęcia z toastem wzniesionym napojem w butelce szklanej na tle morza. Będą one drukowane na miejscu i umieszczane od razu na profilu Facebook z hasztagiem #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska – od każdego zdjęcia Friends of Glass przekazuje kwotę na wsparcie organizacji chroniącej Ocean – Surfrider.org
  2. Pojemnik na butelki i słoiki przed Akwarium. Każdy, kto przyniesie jedno opakowanie szklane (1 osoba - 1 opakowanie) wejdzie od 14.00 do 19.30 do Akwarium bezpłatnie. 

- Plaża śródmiejska – przy linii brzegowej koło falochronu 10.00 – 18.00 

  1. Mobilne laboratorium Akwarium Gdyńskiego od 10.00 do 14.00 z fauną i florą Bałtyku oraz Wszechoceanu – wszystkiego będzie można dotknąć!
  2. Bębniarze zapraszający do wykonania zdjęć z hasztagiem #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska. Najzabawniejsze fotografie nagrodzone są napojami w szklanej butelce.
  3. Ekologiczny ambient – 15.00-18.00 na bulwarze nadmorskim ustawiona będzie piaskownica z plastikami wyrzucanymi do morza oraz informacjami o tym, jakie ilości trafiają do oceanu; przeprowadzone zostanie głosowanie „Czy można żyć bez plastiku”. 
  4. Nurkowie – 11.00-13.00 – sprzątanie terenu pod wodą w pobliżu plaży.  

 

Friends of Glass to wpływowe europejskie forum, które wspiera i promuje prawo konsumenta do możliwości wyboru produktów spożywczych w opakowaniach szklanych. Skupia ono tych wszystkich, którzy wierzą, że szkło jest najlepszym wyborem dla zdrowia rodzin i dla środowiska. „Przyjaciele Szkła” zostali powołani w 2009 roku przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) w odpowiedzi na ogólnoeuropejskie badanie zlecone przez FEVE we wrześniu 2008 r. i przeprowadzone przez Instytut Badawczy InSites. Dołącz do Friends of Glass na profilu: www.facebook.com/friendsofglass i dowiedz się więcej na stronie internetowej www.friendsofglass.pl

 

Źródło: Friends of Glass