W tegorocznym konkursie zwyciężyła innowacyjna tektura lita wzbogacona o włókna pozyskane z krzaków pomidora. Packaging Europe nagrodził firmę za jej ekologiczne podejście.

Nagroda Packaging Europe dla Solidus Solutions

Konkurs Packaging Europe Sustainability Awards został zorganizowany już po raz drugi przez czołowy europejski magazyn poświęcony opakowalnictwu. Nagroda przyznawana jest w ośmiu kategoriach, tektura lita firmy Solidus Solutions zwyciężyła w kategorii  „bioopakowań”. Firma opracowała innowacyjną procedurę produkcji tektury litej wykorzystującej krzaki pomidorów wraz ze swymi partnerami z gminy Westland. 


Decydującym o zwycięstwie czynnikiem był właśnie obszar. W tym miejscu produkuje się zarówno pomidory, jak i materiały przeznaczone do wytwarzania ich opakowań. Rozwiązanie Solidus Solutions zapewnia możliwość pakowania pomidorów w opakowania wytworzone z wykorzystaniem krzaków, na których wcześniej wyrosły. Innowacyjna technologia pomoże zredukować ilość dwutlenku węgla wytwarzanego przy produkcji jednej tony tektury o 54,5g, czyli w przeliczeniu ok. 200 pudełek mieszących po 6kg pomidorów. Taka ilość CO2 porównywana jest do emisji spalin samochodu pokonującego 420km.


Krzaki pomidorów porastają w Holandii blisko 1800 hektarów, licząc ok. 85 mln kilogramów. Większość z nich po zakończeniu cyklu życiowego trafia na kompost. Dzięki nagrodzonemu rozwiązaniu, krzaki wraz z papierowymi odpadkami, mogą zostać poddane recyklingowi, a następnie wykorzystane do produkcji tektury litej wysokiej jakości. Tektura ta może być wykorzystana także do produkcji innych typów opakowań, gdyż prawdopodobnie tegoroczne zbiory zaspokoją zapotrzebowanie na przyszłoroczne opakowania. Jeden hektar upraw pozwala wyprodukować 100 tys. pudełek, w które zapakować można z kolei 600 tys. pomidorów hodowanych co roku w gminie Westland. 


We wspomnianej wcześniej gminie powołano inicjatywę o nazwie Bio Base Westland, która zrzesza plantatorów, przetwórców odpadów zielonych, papiernie, uniwersytety, instytucje naukowo-badawcze, rady municypalne oraz konsultantów. Dzięki niej możliwa jest tzw. sytuacja "win-win", w której każdy z podmiotów wygrywa. Obecnie plantatorzy będą mogli kupować tekturę litą wytworzoną m in. z ich własnych roślin i pakować w nią swoje warzywa. 


Dowiedz się więcej

Źródło: Solidus Solutions