Maszyna która pracuje, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, maszyna taka gdy utraci 1 minutę na godzinę powoduje stratę 12 godzin miesięcznie. Jedna minuta... W rzeczywistości straty spowodowane względami technicznymi, logistycznymi czy organizacyjnymi są znacznie większe choć gdy nie przekraczają kilku-kilkunastu minut pozostają niezauważone.

Największe straty są sumą tych najmniejszych, Golem OEE pomoże je zredukować.
Kiedy kupujemy maszyny jednym z najważniejszych kryteriów jest ich wydajność. Kiedy wdrożymy je do produkcji okazuje że wydajność produkcji jest niższa od wydajności samych maszyn. Co powoduje że produkcja nie jest tak efektywna jakbyśmy sobie tego życzyli.

Wbrew powszechnemu mniemaniu to nie poważne awarie i wielkie organizacyjne wpadki są największymi przyczynami strat efektywności pracy maszyn. Owszem, powodują one czasami wielogodzinne postoje. Jednak sytuacje takie zdarzają się sporadycznie.

Na co dzień tracimy całe godziny rozbite na drobne postoje, spadki prędkości, chaotyczne czynności podczas przezbrajania maszyn, spóźnione dostawy surowca, pomylone opakowania czy najnormalniejsze w świecie drobne błędy obsługi. Strat tych jednak nikt nie widzi, nikt nie liczy, nikt z nimi nie walczy. Bo są drobne, niezauważalne, teoretycznie nie do zmierzenia.
Aby wyeliminować drobne straty trzeba je najpierw zmierzyć. Ale jak ?

W ostatnich latach coraz więcej firm wdraża systemy MES – systemy monitorujące w czasie rzeczywistym wszystkie aspekty produkcji, raportujące szczegółowo, minuta po minucie jej przebieg, generujące wskaźniki wydajnościowe takie jak wskaźnik OEE.Niestety systemy MES, jako że integrują w sobie wiele systemów informatycznych i biznesowych z danymi z komputerów i sterowników maszyn są bardzo drogie i pracochłonne we wdrożeniu.

Alternatywą dla systemów MES jest system Golem OEE SuperVisor– system stanowiący alternatywę dla dużych systemów MES, system dostępny praktycznie dla każdej firmy produkcyjnej – nawet tej najmniejszej.

Od wielu lat w firmie PPHU NEURON rozwijane są proste systemy monitorujące pracę maszyn.
Pomysł był taki: podłączyć się do maszyn za pomocą jak najprostszych środków technicznych – tak ja się podłącza zwykłe liczniki a nie do ich sterowników czy komputerów. Dzięki temu całkowity koszt wdrożenia systemu jest niezwykle niski (kilkaset zł / maszynę) a podłączyć można się do każdej maszyny od najprostszej do najbardziej wyrafinowanej.
Efektem 9 lat doświadczeń jest jego najnowsza wersja systemu: Golem OEE SuperVisor.System Golem to system monitorujący pracę, postoje, wydajność, dostępność i wykorzystanie maszyn. System pozwala zredukować nieplanowane postoje i kontrolować te planowane. Zmierzyć i zredukować czas przezbrojeń maszyn, kontrolować wykonanie planów produkcyjnych i pracę operatorów. Pozwala też na wygodny, zdalny wgląd w stan aktualny maszyn i zleceń produkcyjnych.

Golem który z jednej strony ma niebanalne możliwości (praca w sieci, skomplikowane analizy, wyznaczania OEE w czasie rzeczywistym, możliwość interakcji z operatorami ) a z drugiej strony jest tak prosty we wdrożeniu że wielu naszych klientów instaluje go i uruchamia samodzielnie.

Na stronie http://www.neuron.com.pl/golemoee.html poza obszerną dokumentacją znajduje się prezentacja systemu Golem OEE

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem Wskaźnik OEE – Teoria i praktyka

Wojciech Mazurek – Neuron
www.neuron.com.pl
Źródło: ''