Pod wpływem coraz silniejszej presji ze strony detalistów domagających się usprawnienia procesu pakowania Kostelecké uzeniny a.s., największe zakłady mięsne w Czechach, podjęły decyzję o zastąpieniu standardowych worków próżniowych nowoczesnymi foliami termokurczliwymi Cryovac® RS2000 i wprowadzeniu zautomatyzowanych linii pakujących, pracujących w innowacyjnym systemie Cryovac® Ulma Flow-Vac®. Nowy system pakowania natychmiast przyniósł firmie liczne korzyści. Uzyskano m.in.: wyższą jakość mięsa, dłuższy okres trwałości, a także atrakcyjniejszy wygląd opakowań dzięki automatycznemu dostosowywaniu przez maszynę Flow-Vac® długości „worka” do długości produktu. Dzięki automatyzacji wyraźnie wzrosła wydajność produkcji, niższe są natomiast koszty pracy przy jednocześnie wyższym poziomie higieny i bezpieczeństwa.

Największe zakłady mięsne w Czechach wprowadzają automatyczny system pakowania Cryovac®
Kostelecké uzeniny a.s. z regionu Vysočina to największy producent mięsa i wyrobów mięsnych w Republice Czeskiej, posiadający 7-procentowy udział w rynku. Firma ta produkuje świeżą wieprzowinę, wołowinę i drób, natomiast jej flagowym produktem jest fermentowane salami pokryte delikatną, naturalną pleśnią. Kostelecké uzeniny (czyli „Wędliny z Kostelca”) jako pierwsze w Czechach wprowadziły oryginalne salami o długim okresie przechowywania i jako jedyny zakład są w stanie produkować je na skalę przemysłową, dostarczając na rynek duże ilości tego specjału. Ze względu na swą wysoką jakość wędlina ta zalicza się do luksusowych produktów mięsnych kategorii premium.

Wartość rocznej sprzedaży firmy wynosi 150 milionów euro, z czego 10% (czyli 15 milionów euro) pochodzi z eksportu, przede wszystkim do Niemiec, Polski, Słowacji i Austrii. Kostelecké uzeniny są przykładem udanego połączenia tradycji czeskiego przemysłu spożywczego z rozwijającym się, nowoczesnym przedsiębiorstwem. Wszystkie aspekty działalności firmy stawiają ją w czołówce najbardziej postępowych i najszybciej rozwijających się zakładów mięsnych w Europie dzięki najnowocześniejszym obiektom i technologiom. Właśnie dlatego Kostelecké uzeniny stały się największym zakładem przetwórczym i producentem wyrobów mięsnych na czeskim rynku.

Firma jest liczącym się dostawcą do międzynarodowych sieci handlowych, a także stowarzyszeń detalicznych oraz na rynek tradycyjny. Marka Kostelecké uzeniny została stworzona przede wszystkim z myślą o tradycyjnych czeskich wyrobach garmażeryjnych, produkowanych od 1917 roku w oparciu o tradycję i doświadczenie najlepszych rzeźników.

KORZYŚCI Z WPROWADZENIA NOWYCH OPAKOWAŃ

Na początku 2008 roku, pod wpływem coraz silniejszej presji ze strony detalistów domagających się usprawnienia procesu pakowania, podjęto decyzję o zastąpieniu standardowych worków próżniowych nowoczesnymi foliami termokurczliwymi i wprowadzeniu zautomatyzowanych linii pakujących. Sealed Air Cryovac, partner w dziedzinie pakowania od dawna współpracujący z zakładami z Kostelca, dostarczył folię Cryovac® RS2000 przeznaczoną do pakowania w innowacyjnym systemie Cryovac® Ulma Flow-Vac®. W kosteleckim zakładzie zainstalowano też wysokoobrotową ładowarkę FV45 działającą w oparciu o technologię poziomą form-fill-seal i współpracującą z zamykarkami próżniowymi Cryovac®.

Nowy system pakowania natychmiast przyniósł firmie liczne korzyści. Niewielka inwestycja w automatyzację w połączeniu z już istniejącymi w zakładzie pasowymi komorowymi pakowarkami próżniowymi pozwoliła na łatwą w obsłudze i elastyczną zmianę. Wynikające z niej zalety to: wyższa jakość mięsa, dłuższy okres trwałości uzyskany dzięki lepszym parametrom obkurczania i zamykania w próżni, a także atrakcyjniejszy wygląd opakowań dzięki automatycznemu dostosowywaniu przez maszynę Flow-Vac® długości „worka” do długości produktu. W efekcie tego wyraźnie wzrosła wydajność produkcji, gdyż znacznie rzadziej zachodziła potrzeba przepakowywania produktów z powodu rozhermetyzowań lub zabrudzenia powierzchni zgrzewów. Ponadto poprawiły się też ogólne standardy higieny produkcji.

Automatyzacja wpływa na wyższą wydajność produkcji, większą prędkość pakowania i elastyczność, a także na niższe koszty pracy. Oprócz korzyści ekonomicznych, dużą zaletą jest wyższy poziom higieny i bezpieczeństwa, gdyż operator maszyny nie ma bezpośredniego kontaktu z mięsem: Po rozbiorze i odkostnieniu mięso jest przekazywane bezpośrednio do pakowni bez dalszej ingerencji operatora, co zapobiega ewentualnym skażeniom.

WIELOLETNIA WSPÓŁPRACA

Dzięki długofalowemu wsparciu i partnerstwu oferowanemu przez firmę Sealed Air, wprowadzenie wysokowydajnego, zautomatyzowanego systemu pakowania okazało się proste i bezproblemowe. Zaraz po wstępnych prezentacjach i wprowadzeniu do systemu przeprowadzono szkolenie, co wraz ze wsparciem marketingowym i technicznym zaowocowało uruchomieniem nowej linii w 2008 roku. Co ważne, operatorzy maszyn bardzo szybko przystosowali się do nowego systemu.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwiązań marki Cryovac® i z nowej maszyny Flow-Vac®. Wszystkie maszyny i materiały sprawują się bez zarzutu i nie wymagają żadnego nadzwyczajnego serwisu. Operatorzy szybko i sprawnie przyswoili sobie obsługę systemu i wszyscy jesteśmy z tego bardzo zadowoleni” – powiedział dyrektor zarządzający firmy z Kostelca.

WIELKI SUKCES WŚRÓD DETALISTÓW I KONSUMENTÓW

Produkty w nowych opakowaniach są dystrybuowane w sklepach Tesco, w sieci Makro/Metro, w mniejszych sieciach handlowych oraz w hotelach i restauracjach. Detaliści korzystają teraz z oferty wysokogatunkowego mięsa przetwarzanego w warunkach ścisłej higieny i wysokich standardów bezpieczeństwa. Kolejna zaleta wprowadzenia nowych opakowań to dłuższy okres trwałości produktów, który teraz wynosi około 10 dni. A pakowanie mięsa w próżni dodatkowo podnosi jego jakość.

Mniejsi detaliści czerpią dodatkowe korzyści z tego, że mogą przechowywać mięso w chłodni i porcjować je tylko w miarę potrzeb, a opakowania nie przeciekają i zapobiegają ewentualnym skażeniom. W rezultacie można liczyć na oszczędności także przy przenoszeniu, transporcie i przechowywaniu mięsa.

Wszystkie korzyści wynikające z wprowadzenia systemu Flow-Vac® w zakresie dłuższego okresu trwałości, lepszej higieny i wyższej jakości mięsa wyznaczają standardy odnośnie wymagań detalistów wobec dostawców mięsa. Obecnie Kostelecké uzeniny postrzegane są w przetwórstwie i konfekcjonowaniu mięsa jako wzór do naśladowania w całej Republice Czeskiej.

Nowe opakowania zostały także bardzo entuzjastycznie przyjęte przez konsumentów, co wpłynęło na znaczy wzrost sprzedaży produktów firmy. Badania satysfakcji konsumentów przeprowadzone przez detalistów wykazują, że finalni odbiorcy naprawdę doceniają wyższą jakość kupowanego mięsa.


WIĘCEJ INFORMACJI O FIRMIE SEALED AIR

Cryovac® to zarejestrowany znak towarowy firmy Cryovac Inc., należącej do Sealed Air Corporation.
Flow-Vac® to zarejestrowany znak towarowy firmy Ulma CyE S. Coop.

Cryovac Packaging oraz Cryovac Food Solutions, działy należące do firmy Sealed Air, są światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych materiałów, systemów i urządzeń do pakowania żywności.

Firma Sealed Air Cryovac zatrudnia w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) ponad 3,000 pracowników. Zakłady produkcyjne firmy Sealed Air Cryovac zlokalizowane są we Francji (Arc-en-Barrois i Epernon), Niemczech (Norderstedt), Wielkiej Brytanii (St. Neots i Poole), we Włoszech (Passirana di Rho), w Hiszpanii (Buñol), Rosji (Wołgograd), Polsce (Ożarów Mazowiecki), na Węgrzech (Újhartyán), w Republice Południowej Afryki (Spartan) oraz w Botswanie (Lobatse). We Włoszech znajduje się Centrum Obsługi Klientów EMEA, natomiast w Szwajcarii w Root mieści się Techniczne Centrum Maszyn Pakujących EMEA. Sealed Air Cryovac posiada także pod Paryżem Centrum Techniczno-Wystawiennicze Packforum®.

Dążąc do zapewnienia najwydajniejszych plastikowych opakowań do żywności, Sealed Air kieruje szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Firma aktywnie dąży do minimalizacji zużycia surowców i materiałów do produkcji opakowań poprzez recykling lub powtórne wykorzystanie odpadów przemysłowych oraz odzyskiwanie energii poprzez właściwe spalanie.

Aby dowiedzieć się więcej o firmie Sealed Air Cryovac, zapraszamy na stronę www.sealedair-emea.com


Źródło: ''