Umowa na dostawy recyklatu z polipropylenu podpisana. Przedstawiciele firm Jelenia Piast oraz ML Polyofenis (prezesi Jens Kröger i Tomasz Mikulski) złożyli swoje podpisy na początku sierpnia.

Obie strony podkreśliły, że podpisanie kontraktu to dowód na zacieśnianie dobrej współpracy pomiędzy dwoma liderami rynku.

Jesteśmy przedsiębiorstwem, które spełnia potrzeby naszych klientów, pod kątem wykorzystania materiałów z recyklingu w procesie produkcji, ale mamy też świadomość jak ważne jest włączenie się w realizację idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Jako jeden z przetwórców tworzyw sztucznych w Polsce, zdajemy sobie sprawę jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa, dlatego też chcemy być liderem działań w realizacji celów związanych ze zrównoważonym rozwojem - komentuje porozumienie Jens Kröger

Podobne zdanie ma Tomasz Mikulski z ML Polyolefins - Cieszę się, że nasze przedsiębiorstwa podzielają te same wartości, znajdując głębszy sens w naszej współpracy – redukcję ilości odpadów z tworzyw sztucznych, wtórne wykorzystanie surowców, czy redukcję śladu węglowego. Kontynuujemy wspólne działania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, każdego dnia dbając, aby dostarczać naszemu partnerowi produkt spełniający jego oczekiwania.

recyklat polipropylenu opakowaniaOsoby na zdjęciu (od lewej) Monika Łagońska (Kierownik Działu Zakupów Jelenia Plast), Jacek Mędrak (Członek Zarządu Jelenia Plast), Jens Kröger (Prezes Zarządu Jelenia Plast), Tomasz Mikulski (Prezes Zarządu ML Polyolefins), Krzysztof Nowosielski (Dyrektor Handlowy ML Polyolefins)

Efektem dotychczasowej współpracy obu przedsiębiorstw jest wprowadzenie na rynek produktów ze znaczną ilością wsadu z recyklatów, co było możliwe, dzięki wspólnej pracy nad udoskonaleniem surowców stosowanych w przetwórstwie. Negocjujący porozumienie Monika Łagońska z Jelenia Plast i Krzysztof Nowosielski z ML Polyolefins wskazują na najistotniejsze kwestie oraz podkreślają, że to nie koniec wspólnych projektów.

Jak na tak duży kontrakt, prace nad nim nie trwały szczególnie długo. Obie strony są dla siebie sprawdzonymi partnerami, wobec czego ustalenie szczegółów nie było pracochłonne i skomplikowane. Większość czasu zajął nam development surowca, ponieważ - co zrozumiałe – chcieliśmy utrzymać estetyczny wygląd, kolor, ale też właściwości produktu – podkreśla Łagońska, kierownik działu zakupów w Jelenia Plast.

Z kolei dyrektor handlowy ML Sp. z o.o. Krzysztof Nowosielski wskazuje na dalsze wspólne działania - Mamy przed sobą trochę prac związanych z poszukiwaniem nowych receptur, ale jeśli współpraca będzie przebiegała tak sprawnie jak do tej pory, to bardzo szybko rozpoczniemy dostawy kolejnych grup produktów. Zdajemy sobie sprawę, że takie kontrakty – szczególnie komunikowane publicznie – są bacznie obserwowane przez inne przedsiębiorstwa z branży, które również starają się podążać ścieżką odchodzenia od wykorzystania tworzyw oryginalnych, zastępując je w dużej mierze recyklatami. Będziemy starali się wspólnie z tak wartościowym partnerem jak Jelenia Plast, wskazywać na korzyści płynące z korzystania z recyklatów oraz promować ich użycie tam, gdzie nie jest konieczne wykorzystanie materiałów prime.

Przedsiębiorstwa nie podają dokładnej wartości umowy, ze względu na tajemnicę handlową, wskazują jednak wartość kontraktu na kwotę „kilkunastu milionów złotych rocznie”.