Shyam Sablani - badacz z Uniwersytetu Waszyngtońskiego zyskał dotację naukową o wartości 450 tys. dolarów. Działania te mają na celu pomóc w rozwoju opakowań z tworzyw sztucznych.

NASA ulepsza opakowania z tworzyw sztucznych

Badane rozwiązania mają na celu wydłużyć do 5 lat przydatność do spożycia żywności przetworzonej. Nowe opakowania znalazłyby zastosowanie w komercyjnym handlu, ale także w armii i astronautyce. Amerykańska agencja kosmiczna NASA planuje, że innowacyjne rozwiązania zapewnią 5-letnią świeżość produktów wykorzystanych podczas planowanej wyprawy załogowej na Marsa. Rozwój opakowań z tworzyw sztucznych ma zapewnić wydłużenie trwałości jedzenia porównywalne z opakowaniami ze szkła i metalu. 

Innowacyjna technologia opracowana na Uniwersytecie Waszyngtońskim pozwala na zastosowanie mikrofal do niszczenia bakterii obecnych w żywności. Rozwiązanie to wyklucza zastosowanie takiego surowca jak metal. Szkło posiada z kolei za dużą gęstość, dlatego to właśnie plastik może być jedynym, odpowiednim wyborem. Ograniczone własności barierowe po względem przepuszczalności tlenu czy wilgoci sprawiają, że żywność przechowywana w opakowaniach z tworzyw sztucznych, psuje się znacznie szybciej. Shyam Sablani jest profesorem nadzwyczajnym inżynierii systemów biologicznych. Wraz ze swym zespołem będzie pracował nad metodą włączenia materiałów absorbujących tlen i wodę do polimerów w celu stworzenia lepszych opakowań.