Technologia naważania wielogłowicowego Ishida wspomogła proces transformacji cyklu pakowania w kolejnym zakładzie, tym razem należącym do międzynarodowej firmy spożywczej Hügli w Zàsmuky, w Czechach. Zmiana dotyczy instalacji naważarki wielogłowicowej Ishida (wersja 18-głowicowa) o konstrukcji kompaktowej przeznaczonej do naważania i pakowania produktów dehydratyzowanych (tj. odwodnionych) w woreczki o gramaturze od 15 do 25 g z prędkością roboczą do 100 opakowań na minutę.

Zakład w Zàsmuky specjalizuje się w produkcji szerokiej gamy produktów dehydratyzowanych, w tym zup, sosów, przypraw i dań ryżowych, dostarczając na rynek w cyklu rocznym około 100 milionów opakowań w rozmiarach detalicznych, tj. od 15-150 g.

 

To tylko niektóre opakowania, które są naważane i sprawdzane przez urządzenia Ishida w Hügli

To tylko niektóre opakowania, które są naważane i sprawdzane przez urządzenia Ishida w Hügli


Do momentu instalacji pierwszej naważarki Ishida, tj. w 2006r., firma stosowała dozowniki objętościowe. Ich główną wadą był jednak brak dokładności i sterowania, który prowadził do strat nadważeniowych. Wdrożenie systemu Ishida pozwoliło znacząco zmniejszyć straty z 5% do zaledwie 1,5%.

Aktualnie wraz z instalacją naważarki 18-głowicowej firma jest w stanie realizować produkcję opakowań z niewielkim targetem wagowym, przy dużych prędkościach operacyjnych oraz przy zachowaniu doskonałego poziomu dokładności.

- "Początkowo wyspecyfikowaliśmy prędkość maksymalną dla naważarki na 90 paczek na minutę, ale szybko okazało się, że może ona działać jeszcze szybciej, co pozwoliło na dalszy wzrost wydajności" - wyjaśnia Dyrektor Produkcji, Pavel Coufal.

 

Widok na kompletną naważarkę wielogłowicową Ishida w fazie roboczej tj. cykl naważania porcji drobnego makaronu

Widok na kompletną naważarkę wielogłowicową Ishida w fazie roboczej tj. cykl naważania porcji drobnego makaronu

 

Chociaż maszyna obsługuje głównie mniejsze targety wagowe, to jej elastyczność umożliwia obsługę również i większych opakowań, tj. o wadze do 150 g.

Firma Hügli w swoim zakładzie obsługuje asortyment około 1000 różnych produktów, działając ze zróżnicowanymi długościami cykli produkcyjnych. Niektóre mogą wynosić zaledwie 10 000 opakowań, inne natomiast mogą przekraczać liczbę 500 000 opakowań.

Kluczową zaletą naważarek Ishida, szczególnie w porównaniu z dozownikami objętościowymi, jest łatwość, z jaką dokonuje się ich przezbrajania. Ustawienia dla zróżnicowanych produktów są przechowywane w pamięci naważarki i możliwe jest ich natychmiastowe przywołanie. Zmiana jest realizowana na pilocie zdalnego sterowania przez dotknięcie przycisku wyboru. Również cykl związany z czyszczeniem zasadniczym jest bardzo prosty, zasobniki można łatwo i szybko demontować i wymieniać przy zmianach cykli produkcyjnych. 

Naważarki wielogłowicowe stanowią część zakresu parku maszyn produkcyjnych pochodzących z Ishida, które przez lata zostały zainstalowane w Hügli. Jest wśród nich 16 wag kontrolnych i dwa systemy inspekcyjne X-Ray. Hügli, była również pierwszą firmą w Czechach, w której zainstalowano pionierski system przechwytywania danych, Ishida - IDCS [Ishida Data Capture System], będący narzędziem przeznaczonym do analizy danych wydajności, stosowanym do redukcji strat nadważeniowych oraz poprawy parametrów produktywności.                                                                          

Pavel Coufal mówi, że sprzęt Ishida eksploatowany w cyklu 5-dniowym i 3-zmianowym, działa niezawodnie. Podkreśla także, że szczególne korzyści wynikają ze wsparcia sprzedażowo serwisowego Ishidy w Republice Czeskiej.

- "Wszystkie urządzenia Ishida działają niezawodnie, dzień w dzień, lecz dodatkowy komfort płynie z faktu, że w razie potrzeby, możemy liczyć na wsparcie techniczne i usługę szybkiego reagowania - wyjaśnia. - Ishida odegrała kluczową rolę we wspomaganiu rozwoju naszych przedsięwzięć, dostarczając wydajność wraz z kontrolą jakości, niezbędnymi czynnikami wspierającymi ekspansję firmy".

 

Dowiedz się więcej o Ishida Europe

 

O Hügli

Hügli jest przedsiębiorstwem rodzinnym, założonym w 1935 roku w Szwajcarii. Obecnie urasta ono do firmy międzynarodowej specjalizującej się w produkcji i dystrybucji zup, sosów, bulionów, przypraw, antipasti, makaronu i ryżu. Aktualnie firma ma 10 zakładów fabrycznych w sześciu krajach, a także biura sprzedaży w czterech krajach w  Europie.

Hügli wkroczyła do Czech w 2000 roku przejmując spółkę Bonita. Od tego czasu notowany jest sukces i rozrost firmy. Fabryka w Zàsmuky podwoiła swoją wielkość w 2006 roku i potem w 2010 roku łącznie z kolejną rozbudową, która polegała na dobudowaniu trzeciego piętra, zakończoną w 2015 roku.

Hügli zaopatruje głównie Czechy, Słowację, Polskę i Węgry, jak również Europę Zachodnią oraz tak dalekie kraje jak Hong Kong i Australię. Firma produkuje głównie suche produkty mieszane, takie jak zupy, sosy, buliony, desery, przyprawy i inne produkty dla profesjonalistów, produkując, co roku około 100 milionów opakowań. Wśród klientów znajdują się międzynarodowe firmy detaliczne branży spożywczej i sektora gastronomicznego, jak też restauracje, hotele, szkoły i szpitale.

 

Źródło: Ishida Europe