Firma Stora Enso poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego, odpornego na wilgoć papieru etykietowego NeoSet, zawierającego włókna pochodzące z recyklingu. Jego pojawienie się w ofercie skandynawskiego koncernu wiąże się z coraz powszechniejszymi oczekiwaniami ze strony przedsiębiorstw z całego świata odnośnie stosowania produktów przyjaznych dla środowiska naturalnego.

NeoSet to jednostronnie powlekany i odporny na wilgoć papier etykietowy, w dużej mierze składający się z włókien pochodzących z recyklingu. Został on zaprojektowany z myślą o zastosowaniu w wysoko wydajnych liniach do etykietowania i przetwarzania materiałów opakowaniowych. Jak zapewnia producent, NeoSet spełnia wszystkie wymagania stawiane wobec odpornych na wilgoć papierów, które są wykorzystywane przy produkcji etykiet nanoszonych na butelki z wodą i z napojami chłodzącymi. Papier, dostępny w gramaturze 70 g/m2 i przeznaczony do zadrukowywania w maszynach offsetowych, jest produkowany w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w niemieckim Uetersen.

Wprowadzając do oferty NeoSet wychodzimy naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu ze strony firm stosujących różnego rodzaju rozwiązania opakowaniowe, które coraz częściej oczekują materiałów charakteryzujących się jeszcze większą przyjaznością dla środowiska naturalnego – mówi Eckhard Kallies, wiceprezes Stora Enso ds. papierów opakowaniowych. – W przypadku NeoSet postanowiliśmy poprawić jego proekologiczne właściwości, zastępując dużą część włókien pierwotnych włóknami pochodzącymi z recyklingu odpadów. Jednocześnie, parametry papieru NeoSet w zakresie jego zadrukowywania, konfekcjonowania i finalnego zastosowania są identyczne jak w przypadku materiałów w 100% wyprodukowanych z włókien pierwotnych.

W celu zoptymalizowania parametrów nowego papieru, NeoSet przeszedł wszechstronne testy na wszystkich etapach procesu powstawania etykiety: począwszy od zadrukowywania, poprzez konfekcjonowanie i nanoszenie na butelkę, na zmywaniu skończywszy. Testy, przeprowadzane we wczesnej fazie produkcji, jak też u klientów Stora Enso, dały bardzo pozytywne rezultaty. W związku z tym skandynawski koncern planuje zwiększenie udziału włókien pochodzących z recyklingu w papierze NeoSet do maksymalnego poziomu, zachowując jednocześnie jego obecne parametry techniczne. Na rynku mamy do czynienia z wieloma dyskusjami na temat tego jak wysoki może być udział włókien z recyklingu w finalnym produkcie.

W naszym przypadku kwestia ta jest bardzo przejrzysta: zawsze mówimy o zawartości włókien z recyklingu w końcowym wyrobie, a nasze kalkulacje nigdy nie uwzględniają nawet najmniejszych ilości włókien pierwotnych – dodaje Eckhard Kallies.Zastosowanie włókien pochodzących z recyklingu otwiera też szereg nowych możliwości w zakresie finalnego zastosowania papierów etykietowych. Więcej informacji na ten temat będzie można uzyskać odwiedzając stoisko Stora Enso (nr 127, pawilon B5) podczas targów drinktec 2009 odbywających się w dniach 14-19 września w Monachium.

Bezpłatne próbki papieru NeoSet można uzyskać wysyłając e-mail na adres packagingpapers@storaenso.com bądź kontaktując się z lokalnym oddziałem lub przedstawicielstwem Stora Enso.

Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso: www.storaenso.com

Opracowanie merytoryczne informacji (na podstawie materiałów firmy Stora Enso): PAI
Źródło: ''