Latem chętnie każdą wolną chwilę spędzamy na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej pogody. Warto jednak pamiętać, że przed promieniami słonecznymi należy chronić nie tylko skórę, czy oczy, ale również żywność. Soki czy mleko narażone na kontakt ze światłem tracą swoje cenne wartości odżywcze. Dlatego chcąc w pełni zachować ich jakość najlepiej wybierać produkty w opakowaniach kartonowych, zapewniających odpowiednią barierę przed światłem.

Nie narażaj napoju na kontakt ze światłem - szczególnie latem
Podczas codziennych zakupów staramy się wybierać produkty zawierające najwięcej witamin i innych wartości odżywczych. Wiedzę na temat ich zawartości czerpiemy z informacji podanych na opakowaniu. Tylko czy po kilku tygodniach transportu, magazynowania i eksponowania na sklepowej półce produkt nadal je zawiera?

Na jakość każdego produktu spożywczego wpływają różne czynniki zewnętrzne, jak na przykład powietrze, bakterie, czy światło. Wartość produktu zależy od ilości zawartych w nim składników odżywczych, które są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Dlatego wybierając produkt w opakowaniu powinniśmy kierować się nie tylko jego wyglądem czy poręcznością, ale przede wszystkim skutecznością ochrony najważniejszych składników.
Produkty Tetra Pak
Bezpieczeństwo jest postrzegane przez Polaków jako kluczowy aspekt dotyczący produktów spożywczych. Takiej odpowiedzi udzieliło ponad 90% respondentów, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym w styczniu 2013 r. przez Ipsos na zlecenie Tetra Pak. Jednocześnie 62% osób oczekuje, że opakowanie zapewni wysoką jakość produktu spożywczego. Z kolei ponad 70% badanych uważa, że to kartonik jest opakowaniem, który chroni najlepiej produkt spożywczy.1

Tymczasem samo światło ma właściwości, które powodują rozkład witamin żywności. Przede wszystkim dotyczy to witaminy C i karotenu zawartych w sokach. Światło przyspiesza również utlenianie tłuszczów w takich produktach spożywczych jak mleko, sery, zupy czy sosy. Zmiany te przyczyniają się do powstania nieprzyjemnego smaku i zapachu w przechowywanej żywności. Wszystkie te reakcje prowadzą do obniżenia wartości odżywczej produktów.

Pogorszenie jakości mleka podczas jego przechowywania najwolniej przebiega w tych produktach, które zapakowane są w materiały o najwyższej barierowości. Jeśli tlen czy światło nie mogą przedostać się do środka, produkt zachowuje swoją pierwotną jakość – mówi prof. Helena Panfil-Kuncewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Najważniejszą funkcją każdego opakowania jest zapewnienie jak najlepszej ochrony produktu przed czynnikami zewnętrznymi - dodaje.

Żywność zapakowana w karton zachowuje swoje wartości odżywcze i walory smakowe – podkreśla Radosław Rozmierski, kierownik ds. zapewnienia jakości w firmie Tetra Pak. – Bezpieczeństwo żywności zapewniają trzy warstwy ochronne: tektura, chroniąca przed światłem i nadająca opakowaniu kształt i trwałość, polietylen, chroniący produkt przed wpływem czynników zewnętrznych i - w przypadku opakowań aseptycznych2 - cienka folia aluminiowa, chroniąca przed działaniem tlenu i stanowiąca dodatkową ochronę przed światłem. Wszystkie warstwy opakowania tworzą razem doskonałą barierę zabezpieczającą produkt przed mikroorganizmami – dodaje.

Kartony, znane głównie jako opakowania dla soków i mleka, przez lata zmieniały swoje kształty i zamknięcia, aby były coraz bardziej wygodne w użyciu. Dzięki temu, że nie tłuką się, są bezpieczne w użyciu, nawet dla małych dzieci. Dodatkowo są przyjazne dla środowiska, ponieważ wytwarza się je głównie z surowców odnawialnych oraz mogą być w pełni poddawane recyklingowi.


1 Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie.Całkowita wielkość próby wynosiła 800 respondentów, z których grupa reprezentacyjna to osoby w wieku 18-60, które kupują i piją mleko
i napoje mleczne (np. jogurty, maślanki) co najmniej raz w miesiącu.


2 Przetwarzanie i pakowanie produktów w technologii aseptycznej zapewnia bezpieczeństwo żywności, utrzymując jej świeżość i zapach przez kilka miesięcy bez konieczności schładzania czy stosowania środków konserwujących. Technologia ta pozwala produktom utrzymać kolor, teksturę, smak i walory odżywcze.