Firma Podravka z Chorwacji, producent vegety, zarzuca innym producentom przypraw, że naśladują jej niebieskie opakowania, by przyciągnąć klientów. Z tego powodu zażądała unieważnienia należących do nich znaków towarowych. Urząd Patentowy oddalił jednak jej wniosek, uznając, że opakowania te różnią się od siebie, a więc mogą wspólnie istnieć na rynku.

Chodzi o dwóch konkurentów Podravki. Firma Prymat z Jastrzębia Zdroju produkuje przyprawę pod nazwą Kucharek, przedsiębiorstwo Vitpol z Długiej Wsi - degustę. Swoje wyroby sprzedają także w niebieskich opakowaniach. Podravka zarzuca im, że stosują ten kolor, by przyciągnąć klientów. Tymczasem jest on charakterystyczny dla vegety. Na dodatek Prymat umieścił na swoich opakowaniach wizerunek kucharza, który wcześniej wprowadziła chorwacka firma. Zbliżona jest też kolorystyka liter oraz grafika - podkreślał na rozprawie jej pełnomocnik. Podobne zarzuty padły pod adresem Vitpolu. Jedyna różnica - firma umieszcza na swoich opakowaniach wizerunek kobiety. Mimo to, zdaniem pełnomocnika Podravki, znaki są do siebie podobne. Klienci mogą ich nie odróżniać, sądząc, że przyprawy pochodzą od jednego producenta. Mogą kojarzyć je z vegetą, która jest dobrze znana na polskim rynku.
Pełnomocnicy Prymatu i Vitpolu nie zgodzili się z tym. Twierdzili, że kiedy kilka lat temu wystąpili o ochronę swoich opakowań, obecny znak Podravki nie był popularny. Na nasz rynek vegeta trafiła najpierw w czerwono-białych opakowaniach, a jej producent nie udowodnił, że było inaczej. Ich zdaniem jedna firma nie może zmonopolizować koloru czy wizerunku danej postaci. Choć znaki mają podobne tło, odróżnia je nazwa przypraw oraz grafika. Na opakowaniach widnieje też nazwa producenta. Według nich nie ma ryzyka, że klienci je pomylą.
Kolegium Orzekające UP oddaliło wniosek Podravki. Uznało, że opakowania konkurentów różnią się od jej opakowań, a kolor niebieski nie może przesądzać o ich podobieństwie. Według Kolegium ocenia się cały znak, tak jak został zarejestrowany. Dlatego opakowania te mogą wspólnie egzystować.

Komentarze

  • prawda czy fałsz

    No tak można powiedzieć że nie wszystko złoto co sie świeci, i że nie szystko jest vegeta co jest niebieskie . Ale według starej zasady marketingoeeji tzw. identyfikacji produktui lepiej podrabiać znane markim, niz budowąć nowe czego przykładem jest prymat. tak więc prosze o troche pokory dla firmy podravka, nie ze względu na jakość " bo ona jest nie do piodrobienia " w przeciwności do koloru, lecz ze względuna na naszych rodziców którzy handlowali vegetą bo unas nic nie było aby poravy tzv. smaku. P.S. Nie oto chodzi aby podtrabiac " dresy adaidas z trzema , sory z czterema paskami " one są wszędzie. Ale nie Wzędzie sa z tymi trzema - i oto chodzi !!!!

  • ola

    Czy kolor niebieski jest tylko dla vegety hyba żart Świat Konsumenta 1 miejsce Prymat Kucharek bardzo dobra (4.90) 2 miejsce Podravka Vegeta bardzo dobra (4.71) 3 miejsce Knorr Delikat bardzo dobra (4.60) 4 miejsce Ziołopex appetita bardzo dobra (4.54) 5 miejsce Winiary Jarzynka bardzo dobra (4.53) 6 miejsce Kamis Warzywko dobra (4.44) 7 miejsce Kotanyi Mix Warzywny dobra (4.23) Badania na zlecenie miesięcznika "Świat Konsumenta" wykonało akredytowane laboratorium w Niemczech W teście przebadano siedem rodzajów dostępnych na naszym rynku mieszanek przyprawowych. W produktach tych oceniono: - prawidłowość oznakowania etykiety; - zawartość soli; - zawartość glutaminianu sodu; - zawartość wybranych metali ciężkich (ołowiu i kadmu); cechy sensoryczne mieszanek przyprawowych i przygotowanych z ich udziałem bulionów drobiowych. http://www.swiatkonsumenta.pl/archiwum.php?action=shownews&id=54&story=2&topicid=739 Nr 12 (50) grudzień 2005 r