Wiedza i doświadczenie RPC Formatec w zakresie technologii inhalatorów odegrały zasadnicza role w stworzeniu rewolucyjnego nowego projektu inhalatora Watchhaler przeznaczonego dla dzieci. Projekt opracowała niemiecka firma Activaero, specjalizującą się w podawaniu leków wziewnych i urządzeniach do inhalacji.

Około 1,6 miliona dzieci w wieku poniżej pięciu lat w Europie cierpi na astmę. Leczenie inhalacyjne jest niezbędne, ale dostępne obecnie urządzenia nie są najlepsze, ponieważ zostały zaprojektowane dla dorosłych pacjentów. Aby dzieci mogły używać tych urządzeń, specjaliści w leczeniu astmy zalecają stosowanie komory zatrzymującej (tzw. spejser), do której wprowadzany jest aerozol przed wykonaniem wdechu przez dziecko. Firma Activaero rozpoznała cztery główne problemy typowe dla spejserów dostępnych na rynku i opracowała szereg oryginalnych rozwiązań chronionych prawami własności intelektualnej. Zakłady RPC Formatec wspierały Activaero w realizacji tego ciekawego i trudnego projektu, którego owocem jest Watchhaler – urządzenie specjalnie dostosowane do potrzeb dzieci i ich opiekunów.Pierwsza kwestia, jaka wymagała uwagi, był wygląd urządzenia. Firma Activaero rozumiała, że dzieci mogą bać się spejserów o typowo „zimnej” i funkcjonalnej estetyce, i pragnęła stworzyć urządzenie o bardziej przyjaznym wyglądzie, wykorzystując żywe kolory i kształt przypominający zwierzątko.

Drugim problemem, który należało przezwyciężyć, była możliwość powstawania podczas trzymania spejsera ładunków elektrostatycznych, które mogą powodować przyciąganie leku do ścianek urządzenia i skracać czas pozostały na inhalacje. Aby to rozwiązać, Activaero zaproponowała ochronna komorę zewnętrzną otaczającą tubę z aerozolem, aby nie można jej było dotknąć. Lek może teraz pozostać w powietrzu wewnątrz tuby przez ponad dwie minuty.

Trzecią kwestią wymagającą rozwiązania było zapewnienie kontrolowanego i skutecznego podawania leku, na co według Activaero nie pozwalały maski zwykle dołączane do spejserów. Zamiast tego Watchhaler wyposażony jest w mechaniczny zawór wlotowy, ograniczający prędkość inhalacji i zapewniający powolne, kontrolowane podanie leku w aerozolu.

Ostatnią innowacją jest to, że tuba składa się w czasie inhalacji, umożliwiając rodzicom proste sprawdzanie, czy inhalacja odbywa się prawidłowo. Watchhaler składa się z dziewięciu części, z których wszystkie są formowane wtryskowo w RPC Formatec. Siedem części produkowanych jest z PP i ABS, a pozostałe dwie zrobione są z płynnej gumy silikonowej LSR. Tylna cześć inhalatora Watchhaler zdobiona jest techniką tampodruku.

Źródło: RPC
Źródło: ''

Komentarze