Oszczędna i wydajna ładowarka Cryovac Ulma FLOW-VAC® łączy technologię poziomego pakowania form-fill-seal (HFFS) z pakowaniem próżniowym w folię termokurczliwą, wyznaczając nowy kierunek w pakowaniu mięsa świeżego. Urządzenie to jest doskonałym uzupełnieniem bogatej oferty termokurczliwych worków próżniowych Cryovac®.

Dzięki pięćdziesięcioletniemu doświadczeniu we wprowadzaniu innowacji w technologii i jakości, firma Sealed Air Cryovac może obecnie zaoferować najbogatszą gamę rozwiązań do próżniowego pakowania żywności w systemie z obkurczem. Najnowszym rozwiązaniem jest innowacyjny worek OSB® charakteryzujący się szczelnością zgrzewów nawet przy zgrzewaniu przez zakładki, co pozwala uzyskać duże oszczędności w kosztach pakowania. Obecnie Sealed Air Cryovac wprowadza nowe rozwiązanie do pakowania próżniowego w systemie HFFS/vacuum, zaprojektowane do zastosowań w pakowaniu mięsa świeżego.

Opis systemu
Nowa ładowarka Cryovac Ulma FLOW-VAC®, wykorzystująca znaną technologię HFFS, jest przeznaczona do pracy z zastosowaniem najnowszych barierowych materiałów termokurczliwych z serii Cryovac® RS 1000/RS 2000. RS 1000 jest termokurczliwym materiałem opakowaniowym o standardowej wartości bariery dla tlenu, idealnym dla produktów o średnim okresie przydatności do spożycia. RS 2000 jest wersją materiału o wysokiej barierze, dla produktów o długim okresie przydatności do spożycia. Oba materiały charakteryzują się wysokim stopniem zgrzewalności przez zakładki, jak również doskonałymi walorami optycznymi i kurczliwością. Rozwiązanie to zostało opracowane przez firmy Sealed Air Cryovac i Ulma, które połączyły swoje doświadczenie w dziedzinie materiałów termokurczliwych i technologii HFFS.

Opis urządzenia Ładowarka Cryovac Ulma FLOW-VAC® jest urządzeniem typu flow pack. Produkt jest umieszczany na folii, następnie przechodzi przez komorę formującą, gdzie jest wykonywany zgrzew podłużny, a następnie poprzeczny. Ładowarka sama dostosowuje długość opakowania w zależności od długości produktu. Produkt nie ma bezpośredniego kontaktu z materiałem opakowania w miejscu zgrzewów, co zapewnia szczelność zamknięcia. Po zakończeniu cyklu formowania opakowanie jest przesyłane do komorowej lub rotacyjnej pakowaczki próżniowej Cryovac® i dalej do urządzenia obkurczającego. System umożliwia pakowanie elementów świeżego mięsa o zbliżonej szerokości i wysokości, lecz różniących się długością. Rozwiązanie to stanowi oszczędną i wydajną alternatywę do już istniejących technologii pakowania.

Najważniejsze korzyści
System Flow-Vac zapewnia:
• większą wydajność dzięki dużej szybkości pracy urządzenia (do 20 metrów na minutę)
• zmniejszenie nakładów pracy dzięki łatwemu przepływowi produktów i automatyzacji na etapie ładowania
• oszczędność materiałów poprzez optymalne ich wykorzystanie
• szczelność i pewność zgrzewów oraz zwartość opakowania
• wyższą wytrzymałość opakowania, utrzymanie osocza wewnątrz produktu i doskonałe walory optyczne, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów termokurczliwych

Źródło: ''