Naukowcy stworzyli nową metodę recyklingu, która pozwala całkowicie przetworzyć nawet najbardziej kłopotliwe opakowania po prezentach - informuje serwis "EurekAlert".

Nowa metoda recyklingu opakowań z prezentów

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia na przeciętnego konsumenta przypada 120 gramów plastikowych opakowań, w większości niemożliwych do przetworzenia tradycyjnymi metodami. Zwykle lądują one na składowiskach odpadów albo są spalane. Problem dotyczy także codziennych domowych odpadów - udaje się powtórnie przetworzyć tylko około 12 proc. plastików.

Głównym problemem jest segregacja i czyszczenie odpadów, a także oddzielanie etykietek. W dodatku zdarzają się przedmioty wykonane z więcej niż jednego rodzaju tworzywa.

Naukowcy z University of Warwick opracowali nową technikę przetwarzania odpadów, która ma sobie poradzić z każdym sztucznym tworzywem (polimerem), a nawet rozłożyć je w celu uzyskania monomeru. Na przykład z polistyrenu uzyskuje się styren.Proces opiera się na zjawisku pyrolizy (rozkładu w wysokiej temperaturze i bez dostępu tlenu) w specjalnym reaktorze ze złożem fluidalnym. Do reaktora można dosłownie wrzucać łopatą plastikowe odpady, które zostają przekształcone w użyteczne substancje, łatwe do dalszego przetworzenia.

Są to między innymi woski, styren, kwas tereftalowy (z którego można wytwarzać włókna poliestrowe lub butelki PET), metakrylan metylu (surowiec do wytwarzania farb, lakierów i pleksiglasu,) sadza stosowana przy wytwarzaniu farb czy opon oraz węgiel aktywowany.

Na razie instalacja ma charakter doświadczalny, jednak zdaniem twórców metody, możliwe jest opłacalne wykorzystanie jej na skalę przemysłową. PMW

PAP - Nauka w Polsce
Źródło: ''