Amcor PET Packaging wprowadza butelki z materiałów odnawialnych. Amcor PET Packaging we współpracy z firmami Husky i NatureWorks LLC zaprojektował i wyprodukował preformy, a następnie butelki stworzone z biodegradowalnego materiału, opartego na polikwasie mlekowym PLA. Butelki oparte na tego typu materiale rozkładają się w ciągu 75-80 dni. Użycie w produkcji opakowań z materiału PLA idealnie wpisuje się w proekologiczną politykę firmy Amcor, która jest liderem w recyklingu opakowań PET w Europie.

W ofercie firmy NatureWorks LLC znajduje się pełna rodzina polimerów pochodzących z przetwarzalnych materiałów. Pod względem jakości wykonania są one konkurencyjne w stosunku do materiałów opakowaniowych i włókien opartych na ropie.

Nowo wprowadzane na rynek butelki świetnie nadają się do przechowywania olejów jadalnych, niegazowanej wody mineralnej, a także świeżego mleka. Firmy Amcor i Husky wspólnie pracowały nad modelem, a także rozwojem technologicznym preform i butelek PLA, produkowanych na sprawdzonych maszynach wtryskowych firmy Husky.

Butelka przeznaczona dla olejów jadalnych posiada nowy typ gwintu, przystosowany do zamknięcia, o nazwie Galileo firmy Bericap. Mniejsza waga gwintu sprawia, że cała butelka jest lżejsza, przez co również bardziej wygodna i praktyczna.„To dla nas bardzo istotny projekt, łączący zasoby wiedzy trzech wiodących w branży firm. Dzięki nim przedsięwzięcie realizowany jest na najwyższym poziomie. Propozycja butelek PLA to kolejny dowód na to, że Amcor prowadzi w wyścigu technologicznym, a oferta firmy rozszerzana jest zgodnie z oczekiwaniami klientów” – powiedział Mieczysław P. Sudnik, Dyrektor Zarządzający Amcor PET Packaging w Polsce.

Niezwykle ważną zaletą tworzywa PLA jest możliwość jego całkowitej biodegradacji. Tradycyjna butelka plastikowa potrzebuje ponad 100 lat do rozłożenia się w ziemi. Butelki składające się z materiału opartego na polikwasie mlekowym PLA rozkładają się w ciągu 75 - 80 dni w warunkach komercyjnych kompostowni. Produkty w butelkach z tworzywa PLA pojawiły się dotychczas na rynku w Stanach Zjednoczonych.


Kukurydza odnawialnym źródłem surowca do wytwarzania PLA
NatureWorks PLA (skrót od angielskiej nazwy "Polylactide") to biodegradowalne tworzywo wytwarzane z naturalnych surowców odnawialnych, o dużym połysku i przeźroczystości, posiadające właściwości barierowe w stosunku do gazów, zgrzewalne w szerokim zakresie temperatur, z pamięcią skrętu, odporna na tłuszcze i oleje, nadające się do pakowania produktów mlecznych, słodyczy i tzw. fast-food.

Technologia produkcji NatureWorks pozwala na tworzenie naturalnych cukrów. Węgiel oraz inne składniki wykorzystuje się do otrzymania polilaktydu (PLA) w prostej reakcji fermentacji i rozkładu. Gdy zaś konsument pozbędzie się naczynia wykonanego z NatureWorks PLA, ulegnie ono rozkładowi na wodę, dwutlenek węgla oraz inne resztki organiczne.

Amcor PET Packaging jest wiodącym dostawcą opakowań typu PET. Odbiorcami produktów firmy są największe przedsiębiorstwa branży spożywczej na całym świecie. Opakowania dostarczane przez Amcor stanowią podstawę przechowywania i ochrony wszelkiego rodzaju napojów chłodzących, izotonicznych i alkoholowych, jak również wody, soków i sosów. Amcor Pet Packaging dysponuje 70 fabrykami usytuowanymi w 23 krajach świata. Stanowi część koncernu Amcor Ltd., który jest jedną z największych globalnych organizacji produkujących opakowania z plastiku, włókien, metalu i szkła. Amcor Ltd. świadczy szeroko rozumiane usługi związane z opakowaniami. Amcor PET Packaging zatrudnia około 5,8 tys. pracowników na całym świecie. Roczna sprzedaż kształtuje się na poziomie 2,3 miliarda USD.

Źródło: www.amcor.com