Brytyjska służba zdrowia chce walczyć z jednym z największych problemów dotykających prawie 70% Brytyjczyków. RSPH zaapelowało do brytyjskiego rządu o wprowadzenie zmian w oznaczeniach produktów spożywczych.

Nowe etykiety w Wielkiej Brytanii

Królewskie Stowarzyszenie na rzecz Zdrowia Publicznego chce, by etykiety na produktach spożywczych posiadały informację, ile minut aktywności fizycznej potrzeba do spalenia zawartych w nich kalorii. Nadwaga u blisko 70% Brytyjczyków wg ekspertów wynika z ich niewiedzy dotyczącej właściwych nawyków żywieniowych, a obecne informacje są dla obywateli niezrozumiałe. Nowe ikony pokazujące liczbę minut wysiłku fizycznego niezbędnego do spalenia zjedzonych kalorii.

Według propozycji brytyjskiej służby zdrowia, na opakowaniach miałyby znaleźć się 3 nowe ikony, oznaczające rodzaje aktywności fizycznej – bieganie, jazdę na rowerze oraz pływanie. Ponad połowa obywateli zapytanych o takie rozwiązanie, uznała je za dobry pomysł, który skłoniłby ich do zwiększenia wysiłku fizycznego w ciągu dnia. Nowa propozycja zapewni łatwiejsze odniesienie liczby kalorii zawartych w produkcie do codzienności. Przemysł spożywczy powienien być odpowiedzialny za zwalczanie epidemii otyłości. Dzięki informacji zawartej na etykiecie każdy konsument będzie mógł dowiedzieć się, że przykładowo po wypiciu kawy mocha, by zrzucić kalorie musi biec przez 25 minut lub zastąpić tą aktywność godzinnym spacerem.