Tetra Pak wprowadził nową wersję opakowania Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap™ 30. Jest to pierwszy na świecie aseptyczny karton do płynnej żywności wyróżniony najwyższym certyfikatem Vinçotte, przyznawanym za stosowanie surowców odnawialnych.

Nowe opakowanie aseptyczne Tetra Pak

Do produkcji elementów opakowania wykonanych z tworzywa wykorzystano polimery uzyskane z trzciny cukrowej. Pozostałym surowcem wykorzystanym do produkcji opakowania jest papier, co sprawia, że udział surowców odnawialnych w opakowaniu wzrósł do ponad 80%. Oznacza to, że zgodnie z wytycznymi Vinçotte, belgijskiej firmy certyfikującej, która bada skład opakowań pod kątem surowców odnawialnych, Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap™ 30 spełnia wymogi czterogwiazdkowego certyfikatu. 

- „Zwiększanie udziału surowców odnawialnych, czyli takich, które można odtworzyć, staje się bardzo ważnym elementem strategii przeciwdziałania topniejącym zasobom naturalnym oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym” – powiedział Philippe Dewolfs, Prezes Komisji Certyfikacyjnej Vinçotte. „Jest to pierwsze aseptyczne opakowanie kartonowe, które uzyskało nasz certyfikat – przyznaliśmy mu cztery gwiazdki.”

Dodatkowym parametrem wyróżniającym nowe opakowanie Tetra Pak jest mniejszy ślad węglowy, o 17% niższy niż w przypadku tradycyjnego kartonu. Potwierdza to niezależna analiza cyklu życia przeprowadzona przez Szwedzki Instytut Badań nad Środowiskiem Naturalnym IVL.

Zdaniem Kingi Sieradzon, Dyrektor Generalnej Tetra Pak na rynek polski, czeski, słowacki i węgierski, nowe opakowanie Tetra Pak również doskonale wpisuje się w aktualne trendy konsumenckie:

- „Konsumenci coraz chętniej wybierają produkty przyjazne środowisku i oczekują także większego zaangażowania firm w ochronę środowiska naturalnego. Dzięki certyfikacji Vinçotte nasi klienci mogą liczyć na zwiększanie przewagi konkurencyjnej w tym obszarze. Celem, do którego cały czas dążymy, jest produkcja opakowań wyłącznie z surowców odnawialnych. Wprowadzenie na rynek Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap™ 30 jest kolejnym kamieniem milowym przybliżającym nas do realizacji naszych planów.”

Nowa wersja opakowania Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap™ 30 jest już dostępna i może być produkowana na istniejących liniach pakujących, co oznacza, że jej wprowadzenie nie wymaga dodatkowych nakładów inwestycyjnych. 

 

Więcej o Tetra Pak

 

Źródło: Tetra Pak