Bombay Sapphire, jeden z najbardziej znanych ginów na świecie, od lutego 2008 roku dostępny będzie w nowym, eleganckim opakowaniu. Subtelne, szafirowe pudełko podkreśla oryginalny styl i prestiż marki.

Butelka okuta lodem

Bombay Sapphire, marka z portfolio Bacardi–Martini Polska, to najwyższej jakości gin, wyróżniający się subtelnym smakiem, szczególnym procesem produkcji oraz piękną, błękitną butelką. W lutym 2008 roku Bacardi-Martini Polska wprowadza na rynek nowe opakowanie ginu Bombay Sapphire. Nowe, niepowtarzalne pudełko, w którym zamknięty jest „szafirowy” gin, ma zwiększyć rozpoznawalność produktu i wyróżnić go na tle konkurencji.

Minimalizm i przejrzystość

Wyrazista, pełna kontrastów butelka ginu Bombay Sapphire z wizerunkiem Królowej Wiktorii na etykiecie, łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Oryginalny, łatwo rozpoznawalny design butelki wymagał odpowiedniej oprawy. Nowe pudełko ginu Bombay Sapphire zostało zaprojektowane zgodnie z nowoczesną minimalistyczną estetyką.

Elementy opakowania współgrają kolorystycznie, błękitna folia zdobiona jest delikatnymi finezyjnymi wzorami, a front opakowania ozdobiony jest jedynie logotypem. Detale te tworzą spójną całość, która podkreśla cechy ginu – jego ekskluzywność i elegancję. Subtelne, szafirowe pudełko przywodzi na myśl bryłę lodu, która chroni cenny trunek.

Bombay Sapphire, czyli szafir orientu

Bombay Sapphire to jeden z najbardziej znanych ginów na świecie, marka z portfolio Bacardi – Martini Polska. Wysokiej jakości trunek charakteryzuje się pełnym, niepowtarzalnym smakiem, na który składa się bukiet dziesięciu starannie wyselekcjonowanych składników - korzeń dzięgla, rajski pieprz, jagody kubeby, korzeń irysa, kora kasji, kolendra, jagody jałowca, migdały, lukrecja oraz skórka cytryny.

Gin Bombay Sapphire wyróżnia się także potrójnym procesem destylacji i oryginalną, szafirową barwą butelki.

Bombay Sapphire to najwyższej jakości gin, którego butelka charakteryzuje się wyjątkową szafirową barwą. Jest produkowany w oparciu o oryginalna recepturę z 1761 roku. Unikalna kompozycja spirytusu zbożowego i dziesięciu starannie wyselekcjonowanych ziół i korzeni, tworzy niepowtarzalny smak i aromat tego trunku. Korzeń dzięgla nadaje piżmowy, ale zarazem bardzo delikatny aromat. Kora kasji tworzy nutę cynamonową, jagody kubeby – korzenny, lekko pieprzowy zapach z nutą cytryny i sosny, a rajskie zioła nadają całości wyrazistości i unikalnego smaku. Wyłącznym dystrybutorem ginu Bombay Sapphire w Polsce jest Bacardi-Martini Polska Sp. z o.o.
Źródło: ''