ALPLA stworzyła miniaturowe pojemniki na koncentraty domowych środków czystości. Rozwiązanie to, pod względem ekologicznym i ekonomicznym, wyznacza nowe trendy w branży opakowaniowej.

opakowanie refillowe alpla

Na czym to polega?

Wiele wykorzystywanych przez nas w domach środków czyszczących składa się głównie z wody. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest produkowanie aktywnych składników w skoncentrowanej formie, które następnie można połączyć z wodą, uzyskując standardową objętość produktu. Wówczas w sklepie kupujemy o wiele lżejsze, a więc wygodniejsze artykuły, przechowywane w specjalnych opakowaniach, tzw. refillowych. Mniejsza waga i wielkość wpływają także na wymiary przesyłek podczas zakupów online, które wskutek pandemii koronawirusa stały się jeszcze popularniejsze.

W skład opakowań refillowych wchodzą dwa elementy. Jest to mała butelka z płynnym koncentratem, a także specjalnie opracowana do tego celu nakładka na szyjkę, pozwalająca na łatwe zaaplikowanie koncentratu do opakowania.

Jesteśmy przekonani, że ​​projektowanie pod kątem recyklingu podczas opracowywania lub ulepszania rozwiązań opakowaniowych jest kluczowym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Innymi słowy, recykling pojemnika na napój lub detergent nie sprowadza się tylko do ich zbierania i sortowania. Nieustannie poszukujemy rozwiązań, które minimalizują wpływ opakowań z tworzyw sztucznych na środowisko, biorąc pod uwagę cały cykl życia produktu – mówi Mariusz Musiał, Dyrektor Zarządzający ALPLA w Polsce.

Korzyści dla środowiska

Tego rodzaju produkty realizują trzy podstawowe zasady gospodarki o obiegu zamkniętym: reduce, reuse, recycle.

Reduce

Innowacyjne opakowanie zaprojektowane przez firmę ALPLA waży zaledwie 8 gramów przy możliwości napełnienia 80 mililitrami płynu, czyli o ponad połowę mniej w stosunku do rozwiązań dostępnych do tej pory na rynku. W porównaniu do wszystkim nam znanych standardowych pojemników na gotowe do użycia środki czyszczące, to rozwiązanie opakowaniowe pozwala zaoszczędzić ponad 80% materiału. Dzięki niewielkiej wadze i minimalnym rozmiarom zmniejszona zostaje także emisja CO2 związana z transportem. Jedną ciężarówką można bowiem przewieźć aż ponad 200 000 pojemników uzupełniających, a jedynie 19 000 pełnowymiarowych opakowań.

Reuse

Wiele domowych środków czyszczących ma ciężkie opakowania, których elementem jest rozpylacz, znany nam chociażby z płynów do mycia okien. Po zużyciu tego typu produktu, puste opakowanie zazwyczaj trafia do kosza pomimo możliwości jego ponownego wykorzystania. Stosowanie koncentratów pozwoli nam użytkować je wielokrotnie.

Recycle 

Opakowanie stworzone przez ALPLĘ, jest w 100% wykonane z polietylenu o dużej gęstości (HDPE). Pusty pojemnik nadaje się więc w pełni do recyklingu, dzięki czemu może być ponownie przetworzony