W piątek (03.06.05) w Luksemburgu przedstawiciele państw UE ustalili nowy regulamin dotyczący oznaczeń na artykułach żywnościowych.

Porozumienie przewiduje ujednolicenie i regulację używania opisów: "bez cukru", "bogaty w witaminy" czy "ubogi w cholesterol", które producenci umieszczają na opakowaniach produktów żywnościowych w celach reklamowych.

Obecnie na opakowaniach będą musiały pojawiać się pełne informację o całym profilu żywieniowym tj.: zawartości cukru, soli oraz tłuszczu w produkcie – zabronione będzie zamieszczanie informacji wybiórczych sugerujących konsumentowi, że produkt jest zdrowy np.: "pozbawiony tłuszczu", chociaż posiada on wysoką zawartość cukru.

Zgodnie z regulaminem, aby jakiś produkt mógł być reklamowany jako "beztłuszczowy" nie może zawierać więcej niż 0,5 grama tłuszczu na 100 gramów masy. Opis "bogaty w proteiny" będą mogły zawierać produkty, w których stanowią one minimum 12 proc. wartości energetycznej.

Zadecydowano ponadto, że aby umieścić informację, iż dany produkt zmniejsza ryzyko zachorowań na jakaś chorobę, należy uzyskać na to zgodę Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Źródło: ''