”Moving you forward” – pod takim hasłem amerykański producent systemów kontroli – QuadTech Inc., którego polskim przedstawicielem jest od niedawna firma Equipo, będzie promować na zbliżających się targach Ipex 2010 w Birmingham swoje rozwiązania wspomagające pracę maszyn zwojowych.

Na jego stoisku (nr C520 w pawilonie 6) zostaną zaprezentowane nowe i udoskonalone systemy poprawiające jakość druku, redukujące koszty produkcji oraz zwiększające prędkość produkcji realizowanej w rolowych maszynach offsetowych, fleksograficznych i wklęsłodrukowych.

Przez 30 lat naszego istnienia nieustannie projektujemy, tworzymy i inwestujemy w przełomowe technologie, które pomagają naszym klientom zachować konkurencyjność – mówi Karl Fritchen, prezes QuadTech. – Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, drukarnie w jeszcze większym stopniu potrzebują poprawy swojej zyskowności i redukcji odpadów powstałych w procesach poligraficznych. Naszą odpowiedzią na te potrzeby jest przyspieszenie w rozwoju systemów oferowanych przez QuadTech, które dadzą naszym klientom energię do realizacji swoich planów i pozwolą im wykonać kolejny ważny krok naprzód.

Obecne portfolio rozwiązań firmy QuadTech obejmuje systemy kontroli registra i odcięcia, kontroli kolorystycznej, inspekcji wstęgi i zarządzania danymi. Wszystkie one są indywidualnie dopasowywane do specyficznych potrzeb i oczekiwań odbiorców przez dedykowane zespoły działające w ramach utworzonej w firmie jednostki działania strategicznego.

Jej pracownicy ściśle współpracują z naszymi klientami i innymi dostawcami by zapewnić, że sprostamy ich oczekiwaniom pod względem jakości, poziomu serwisowania i szkoleń – dodaje Karl Fritchen. – Na targach Ipex chcemy wprowadzić unikalną usługę pod nazwą „Gwarancja na jakość”, która jest wyliczalnym poręczeniem z naszej strony, zapewniającym osiągnięcie dzięki naszym rozwiązaniom najlepszych z możliwych efektów w procesach poligraficznych.

Rynek druku akcydensowego
Na targach w Birmingham firma QuadTech zaprezentuje nowe i udoskonalone rozwiązania dla wszystkich segmentów produkcji, w których działa. I tak w dziedzinie zwojowego offsetu akcydensowego zaprezentowany zostanie system kontroli kolorystycznej z modułem Instrument Flight i kamerą spektralną SpectralCam.

Zaprojektowany z myślą o maszynach wykorzystujących wszystkie dostępne szerokości wstęgi (w tym najnowszych modelach maszyn 96-stronicowych), wykorzystuje on specjalny czujnik spektralny zbierający dane kolorymetryczne i densytometryczne z paska kontrolnego znajdującego się na całej długości wstęgi.
W ostatniej wersji systemu wykorzystano 31-kanałowe czujniki spektralne gromadzące dane o kolorze z różnych punktów paska kontrolnego.

Dane, przetwarzane następnie w wartości referencyjne L*a*b* i pomiary densytometryczne, są analizowane w stworzonym przez firmę System Brunner module Instrument Flight + L*a*b*, który umożliwia osiągnięcie najwyższego poziomu dokładności kontroli kolorystycznej i balansu szarości. Co więcej, system w nowej wersji pozwala na lepsze dopasowanie proofa do końcowego wydruku. Co równie istotne, odpowiednie dopasowanie można uzyskać nawet podczas pracy maszyny i to z dowolną prędkością, przy użyciu specjalnych algorytmów które automatycznie uwzględniają zmiany zachodzące w warunkach produkcji.
Kolejna nowa funkcja to raport kolorymetryczny – narzędzie pozwalające drukarniom na zarządzanie całym procesem produkcji – od prepressu do finalnego wydruku.

Dzięki dokładności i stabilności zapewnianej przez ten system, formy testowe – np. zatwierdzone przez niemieckie stowarzyszenie bvdm – mogą zostać wydrukowane z taką precyzją, że danych kolorystycznych można użyć do ustawienia i kalibracji wszystkich procesów związanych z barwą. Dane wyjściowe są zapisywane w jednym ze standardowych formatów przemysłowych, pozwalając na ich bezpośrednie wprowadzenie w systemie prepress.

Mówi Vince Balistrieri, odpowiedzialny za jednostkę działania strategicznego zajmującą się produkcją gazetową i akcydensową: MultiCam to jeden z wielu produktów QuadTech, które można zintegrować za pośrednictwem naszej platformy ICON. Umożliwiając współdziałanie poszczególnych systemów stworzonych przez QuadTech, pomagamy drukarzom w osiągnięciu lepszej jakości druku i mniejszej ilości odpadów. Wprowadzając nowe opcje w naszych rozwiązaniach, oferujemy im wartość dodaną i wspieramy w dostosowaniu się do zmieniających się trendów rynkowych.

Dla przykładu funkcja „fan-out” jest wyzwaniem dla wielu drukarń wobec stosowania wstęg o coraz większej szerokości. Nasze rozwiązanie minimalizuje efekt przemieszczenia registra, dzięki czemu z całej wstęgi papieru uzyskuje się egzemplarze o odpowiedniej jakości.

Rynek opakowań
W roku 2008 QuadTech przejął firmę Vigitek, znacznie rozszerzając swoją obecność na rynku opakowań. Jej produkty zostały zintegrowane z portfolio rozwiązań QuadTech oraz rozbudowane, co wpłynęło znacząco na ich funkcjonalność i niezawodność.

Dziś oferta QuadTech w zakresie produkcji opakowań obejmuje rozwiązania dla różnych obszarów tego segmentu rynkowego: druku opakowań miękkich, tektury falistej, kartonów pudełkowych a także przywieszek i etykiet. Systemy dla drukarń opakowaniowych bazują na technologii wykorzystującej specjalne kamery typu RGB o potrójnej matrycy CCD, pozwalające na porównywanie kolejnych odbitek z tzw. „złotym wzorcem”. Jest to wydrukowany egzemplarz danego produktu, który operator maszyny drukującej powinien postrzegać jako kopię bliską oryginałowi.

System umożliwia identyfikację pojawiających się smug, odchyleń od pasowania, brakującego tekstu lub zdjęć, wychwytuje też szereg innych błędów, w tym fizyczne zanieczyszczenia.
Za właściwą funkcjonalność systemu odpowiadają cztery procesy, które są stosowane w różnych kombinacjach, w zależności od aplikacji. Pierwszy z nich to weryfikacja dokumentów PDF – porównanie pliku generowanego na poziomie prepress ze „złotym wzorcem”. Drugi to kompletna inspekcja, pozwalająca na sprawdzenie całego podłoża w trybie inline, tj. podczas drukowania, laminowania i przewijania. Kolejny proces to sprawdzenie bazy danych – logowanie do systemu w celu przejrzenia i przefiltrowania ewentualnych błędów.

Ostatni element to system zarządzania odpadami – automatyczne usuwanie odpadów produkcyjnych przy zastosowaniu przefiltrowanych danych o błędach pozwalające na kontrolę przewijarek. W ofercie firmy znajduje się także system inspekcji offline przeznaczony dla arkuszowych drukarń opakowaniowych.
Inspekcja całego procesu ma zapewnić, że każdy produkt – opakowanie bądź etykieta – poddawany obróbce po uprzednim zadrukowaniu będzie spełniał właściwe standardy jakościowe – mówi Randy Freeman, wiceprezes i dyrektor generalny działu opakowań w firmie QuadTech. – Jednak dopiero integracja naszych produktów daje 100% pewność tego procesu.

W ostatnim czasie wprowadziliśmy do naszego systemu inspekcji dedykowanego dla rynku opakowań opcję podglądu wstęgi i kontroli kolorystycznej. Pozwoliły one na jeszcze większe zapewnienie odpowiedniej jakości produkcji, nawet przy wysokich prędkościach produkcyjnych maszyn, przynosząc pracującym na nich drukarzom większy spokój i pewność działania.

System inspekcji oparty na kamerze spektralnej SpectralCam to nowa opcja inspekcji pozwalająca na pomiar 12 różnych punktów realizowanego zlecenia przy użyciu tych samych 31-kanałowych czujników spektralnych, jakie znajdują zastosowanie w produkcji akcydensowej. Jednak tutaj użytkownik ma do dyspozycji także drugą kamerę wideo, która jest wykorzystywana do lokalizacji i śledzenia punktów pomiaru koloru.
Wspomnianych 12 punktów jest wybieranych przez operatora przy użyciu „złotego wzorca” wchodzącego w skład systemu inspekcji. Następnie SpecralCam zbiera, zapisuje i analizuje dane kolorystyczne ze wszystkich punktów pomiarowych, wyświetlając w formie graficznej ewentualne odchylenia od oryginału. Połączone dane zawierające informacje o błędach i niewłaściwym dopasowaniu kolorów są następnie wykorzystywane do utylizacji odpadów, kolejnych analiz, dodatkowych wycen bądź porównania ze zgodnością z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Nowo wprowadzony do oferty QuadTech system podglądu wstęgi można zastosować przy wszystkich aplikacjach opakowaniowych; dostarcza on podglądu o wysokiej rozdzielczości (z wykorzystaniem stop-klatki) poszczególnych sekcji wstęgi. W połączeniu z systemem kompletnej inspekcji moduł ten pozwala na powiększenie miejsca, gdzie ma miejsce powtarzający się błąd, podczas gdy system inspekcji kontynuuje skanowanie całej wstęgi.

Rynek gazetowy
Aktualne tendencje rynkowe w zakresie lepszej kontroli kolorystycznej wynikają z potrzeby i chęci wyróżnienia się wydawców na tle konkurencji. Tzw. wyroby półakcydensowe, hybrydowe gazety i magazyny z sekcjami heatsetowymi i coldsetowymi mające na nowo przyciągnąć uwagę reklamodawców, są coraz częściej wykonywane w typowych drukarniach prasowych.

Aby pomóc drukarniom z tego segmentu w uzyskaniu wymaganej jakości i dokładności, QuadTech wprowadził do swojej oferty gazetowy system kontroli kolorystycznej wyposażony w kamerę AccuCam. Jest to działający w trybie inline, oparty na analizie zdjęciowej system kontroli barw pozwalający na optymalizację kolorów na całym obszarze zdjęcia poprzez porównanie wartości referencyjnych fotografii z punktami pomiarowymi wskazanymi na etapie prepressu, wyrażonymi w wartościach CIELAB.

W połączeniu z platformą ICON kompletny pakiet rozwiązań gazetowych QuadTech zapewnia użytkownikom uzyskanie wartości dodanej, redukcję ilości odpadów i oszczędności w sile roboczej, zarówno przy typowych zastosowaniach gazetowych jak i półakcydensowych.

Performance Proven Guarantee – „Gwarantowana jakość”
W ramach uzupełnienia swojego niezwykle bogatego portfolio produktowego oraz by podkreślić przekonanie firmy do swoich technologii, QudaTech wprowadzi na targach Ipex 2010 program gwarancyjny pod nazwą Performance Proven Guarantee. Inicjatywa ta ma zapewnić, że klienci uzyskają gwarancję poprawy działania ich maszyn będącej efektem implementacji systemów QuadTech.

Przy składaniu zamówienia, specjaliści z firmy QuadTech uzgadniają z klientem poziom wzrostu wydajności oczekiwany w związku z inwestycją w dane rozwiązanie. Następnie jest on na bieżąco śledzony i raportowany przy pomocy specjalnego rozwiązania QuadTech. Jak zapewnia dostawca, klienci, u których oczekiwany przed instalacją poziom wydajności nie osiągnął uzgodnionej przez obie strony wartości, otrzymają pełny zwrot kosztów poniesionych w związku z implementacją systemu.

Karl Fitchen, prezes firmy QuadTech, mówi: Wszystko co robimy ma sprawić, że nasi klienci będą mogli osiągnąć najwyższą możliwą jakość i najniższe koszty. Wprowadzenie tego programu gwarancyjnego jest odzwierciedleniem naszego przekonania w możliwość dostarczania kompletnych, satysfakcjonujących rozwiązań do kontroli różnego rodzaju zwojowych maszyn drukujących.

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy QuadTech:
Maciej Ochman, Equipo
m.ochman@equipo-solutions.pl
http://www.equipo-solutions.pl
Opracowanie merytoryczne informacji:PAI
Źródło: ''