Kompleksowe podejście ekspertów Sealed Air daje firmie Elivia liczne korzyści płynące z udanej integracji nowej, zautomatyzowanej linii pakującej

Nowe spojrzenie na innowacyjne technologie
Elivia, francuska firma powstała w wyniku połączenia firm Soviba, Scabev oraz Terrena Viande, uruchomiła nową, zautomatyzowaną linię pakującą, do której wykorzystała maszyny, materiały oraz doświadczenie firmy Sealed Air. Obecnie są to drugie co do wielkości zakłady mięsne we Francji, a firma Sealed Air, chcąc sprostać licznym, wyznaczonym przez swojego klienta wyzwaniom, zastosowała kompleksowe podejście, którego celem była modernizacja działań związanych z rozbiorem mięsa w zakładzie w Lion d’Angers i przejście z rozbioru ręcznego na zautomatyzowany proces. Do uzyskanych w ten sposób korzyści można zaliczyć między innymi: 20-procentowy spadek ilości produktów nie spełniających firmowych standardów restrykcyjnej kontroli jakości, sprawniejszy cykl pracy, lepsze warunki higieny i zmotywowany zespół pracowników. Projekt stanowi część rozległego programu inwestycyjnego podjętego przez firmę Elivia, wiążącego się z wydaniem kilku milionów euro w ciągu pięciu lat.

Więcej niż suma elementów składowych
Kompleksowe, zintegrowane rozwiązanie wdrożone w firmie Elivia w ramach automatyzacji linii produkcyjnej, obejmuje znacznie więcej, niż maszyny i materiały opakowaniowe. Oprócz dostarczenia w pełni automatycznej linii pakującej Cryovac® BLR1, trójkomorowej pakowarki próżniowej VSA oraz systemu sortującego worki Cryovac® OSB 3050 i OSB 95TBG na końcu linii, firma Sealed Air dołączyła też swój solidny know-how w zakresie wdrożenia, przetwórstwa, działalności i usług posprzedażnych. Specjalny zespół Sealed Air, składający się z ekspertów do spraw maszyn, aplikacji i integracji systemów, zarządzał całym projektem od A do Z. Zaowocowało to bezproblemowym uruchomieniem linii, której wydajność wynosi do 30 worków na minutę, czyli dwukrotnie więcej niż maksymalna wydajność porównywalnej linii obsługiwanej ręcznie.

Nowy sposób myślenia
Dla Elivii wdrożenie zautomatyzowanej linii pakującej stanowi część szeroko zakrojonej modernizacji zakładu i strategii zróżnicowania oferty produktowej. Program ten, według prezesa firmy, Philippe’a Martineau, ma uczynić Elivię “wzorem dla branży odnośnie wyrobów mięsnych o wysokiej wartości pod względem bezpieczeństwa i jakości odżywczej”. Dbanie o powodzenie projektu automatyzacji po stronie klienta było wyrazem całkiem nowego podejścia ze strony zarządu i operatorów linii: Przejście z linii obsługiwanej ręcznie do całkowicie automatycznej musiało być w pełni zrozumiane i zaakceptowane przez stosunkowo dużą liczbę pracowników, których ta zmiana dotyczyła. Aby to osiągnąć, zespół projektowy firmy Sealed Air dbał o regularny przepływ informacji do i od zarządu, i przeprowadził kompleksowy program szkoleniowy dla operatorów. Szkolenie to miało podwójne zadanie, polegające na nauczeniu nowych umiejętności wymaganych przy obsłudze nowego systemu oraz na umacnianiu mentalności zorientowanej na technologię. Wszystkie te argumenty potwierdzają fakt, że Elivia wyznaczyła firmie Sealed Air odpowiedzialną rolę długofalowego partnera zamiast zwykłego dostawcy materiałów.

Szeroki wachlarz korzyści
Korzyści uzyskane dzięki udanej integracji automatycznej linii pakującej są bardzo rozległe, przynosząc zalety zarówno firmie Elivia, jak i jej klientom. Dla pracowników Elivii oznacza to bardziej interesującą pracę, przede wszystkim pod względem kontroli produkcji. Ma to pozytywny wpływ nawet na zdrowie operatorów poprzez zmniejszenie ekspozycji na RSI (Repetitive Strain Injury), czyli zespół urazów spowodowanych chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien – najczęstszą chorobę nękającą pracowników w rozwiniętym świecie. Z perspektywy biznesu, nowa linia pozwoliła uzyskać lepsze standardy higieny dzięki ograniczonemu kontaktowi operatorów linii z pakowanym mięsem, a także doskonałą ogólną wydajność procesu produkcyjnego dzięki sprawniejszej pracy linii, bez zakłóceń i przestojów. “Podobnie jak inne produkty spożywcze, wołowina musi mieć jak najmniejszy kontakt z człowiekiem, a przy tym trzeba się z nią obchodzić wyjątkowo ostrożnie” – powiedział Arnauld Grosset, generalny menedżer zakładu Elivia w Lion d’Angers. “20-procentowy spadek ilości produktów odrzucanych przez nasz rygorystyczny system kontroli jakości też wiele mówi o postępie, jaki czynimy na drodze do ambitnego celu związanego z jakością – a wszystko to, by stać się numerem jeden, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności” – dodał Grosset. Klienci czerpią korzyści z doskonałych produktów finalnych: Wycieki soków w workach ograniczono do minimum, a dzięki pracy robota, same worki są lepiej dopasowane do gabarytów produktu. Klienci Elivii odwiedzający zakład są też pod ogólnym wrażeniem zaawansowanej technologicznie produkcji, którą umożliwia nowy system. Sealed Air i Elivia obecnie współpracują przy kolejnym projekcie związanym z automatyzacją procesu pakowania.


Elivia, utworzona oficjalnie 1 marca 2010 roku, jest drugim co do wielkości zakładem mięsnym we francuskim sektorze prywatnym. Firma zatrudnia 2 000 pracowników w 15 zakładach. Centrala firmy i główny zakład znajdują się w Lion d’Angers, gdzie zatrudnionych jest 480 osób. W 2009 roku obrót firm, tworzących obecnie grupę Elivia, wyniósł 770 milionów euro, z czego 240 milionów euro przyniósł zakład w Lion d’Angers.

Cryovac® to zarejestrowany znak towarowy firmy Cryovac Inc., należącej do Sealed Air Corporation.

Cryovac Packaging oraz Cryovac Food Solutions, działy należące do firmy Sealed Air, są światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych materiałów, systemów i urządzeń do pakowania żywności.. W 2006 roku w światowym rankingu Fortune 1 000 firma Sealed Air została uznana przez liderów przemysłu za Najlepszą Firmę Produkującą Opakowania.

Firma Sealed Air Cryovac zatrudnia w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) ponad 3,000 pracowników. Zakłady produkcyjne firmy Sealed Air Cryovac zlokalizowane są we Francji (Arc-en-Barrois i Epernon), Niemczech (Norderstedt), Wielkiej Brytanii (St. Neots i Poole), we Włoszech (Passirana di Rho), w Hiszpanii (Buñol), Rosji (Wołgograd), Polsce (Ożarów Mazowiecki), na Węgrzech (Újhartyán), w Republice Południowej Afryki (Spartan) oraz w Botswanie (Lobatse). We Włoszech znajduje się Centrum Obsługi Klientów EMEA, natomiast w Szwajcarii w Root mieści się Techniczne Centrum Maszyn Pakujących EMEA. Sealed Air Cryovac posiada także pod Paryżem Centrum Techniczno-Wystawiennicze Packforum®.

Dążąc do zapewnienia najwydajniejszych plastikowych opakowań do żywności, Sealed Air kieruje szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Firma aktywnie dąży do minimalizacji zużycia surowców i materiałów do produkcji opakowań poprzez recykling lub powtórne wykorzystanie odpadów przemysłowych oraz odzyskiwanie energii poprzez właściwe spalanie.

Aby dowiedzieć się więcej o firmie Sealed Air Cryovac, zapraszamy na stronę www.sealedair-emea.com


Źródło: ''