Producenci owoców i warzyw, a także innych segmentów przemysłu spożywczego, napotykają na wiele problemów związanych z procesem pakowania. Coraz więcej firm ma trudności w znajdowaniu odpowiedzialnych i szczerze zaangażowanych pracowników, chcących pozostać w zakładzie pracy na długi czas. Z kolei częsta rotacja nie wpływa korzystnie na efektywność pracy, gdyż wiąże się z koniecznością przeszkolenia nowo zatrudnionych osób i wdrożenia ich w procedury i zwyczaje panujące w danym przedsiębiorstwie. Rozwiązaniem tego problemu jest coraz większa automatyzacja procesów pakowania.

Nowe technologie w końcowym etapie procesu pakowania

Współczesny rynek technologii dostarcza rozwiązań i dostosowuje się do wymogów klienta. Tak było również w przypadku casepackerów – urządzeń do pakowania zbiorczego. Maszyny duńskiego producenta Egatec to kompaktowe urządzenia przystosowane do przemysłu spożywczego. Dzięki systemowi czujników casepackery umożliwiają zapakowanie wszelkiego rodzaju pojemników, takich jak tacka z wieczkiem, tacka flowpack, tacka ze streczem czy „clamshell”, do kartonowych pojemników zbiorczych, osiągając wydajność do 75 pojemników na minutę. Umożliwia to redukcję liczby zatrudnionych o jedną lub dwie osoby. Proces pakowania może zostać wzbogacony o inne urządzenia, np. do rozkładania i zamykania kartonów.

Innowacyjnym projektem Duńczyków jest robot paletyzujący Egapicker. Urządzenie to jest elastyczne i może zostać zaadoptowane do potrzeb klienta – liczba stanowisk do paletyzacji, magazynów palet i systemów przenośników podających i wynoszących jest konfigurowalna – dzięki temu jest w stanie wyjść naprzeciw małym i dużym przedsiębiorcom. Automatyczny proces sterowania i nieskomplikowany panel wpływają na łatwość obsługi urządzenia i możliwość szybkiej edycji wzoru, czy utworzenie nowej formy ułożenia kartonów na palecie. Wykorzystanie robota paletyzującego odciąża pracowników w zakresie powtarzalnej pracy, a jednocześnie chroni przed podnoszeniem ciężkich i nieporęcznych opakowań.

Dla uproszczenia polityki logistyczno-magazynowej korzystne jest również wprowadzenie systemu transportu wewnętrznego. Dzięki szeregowi przenośników rolkowych kartony zbiorcze mogą być przetransportowane do magazynu lub każdego innego pomieszczenia. Urządzenia te mogą przenosić zarówno małe opakowania, o różnym kształcie lub wadze, jak i całe, w pełni zapakowane palety.

 

Nowe technologie w końcowym etapie procesu pakowania

 

W Polsce dystrybutorem marki Egatec jest firma Milbor PMC. Więcej informacji o pakowaniu zbiorczym, paletyzacji i transporcie wewnętrznym można będzie uzyskać podczas konferencji „Automatyzacja i systemy pakujące w przemyśle", która odbędzie się 14 listopada w Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnym MOLO w Smardzewicach.

 

Więcej informacji:

Milbor PMC

Kontakt: Piotr Milewski
Telefon: 660 00 25 26
Email: piotr@milbor.pl

www.milborpmc.com