Data publikacji: .    Data aktualizacji: 2023-10-31

Opakowania ozdobne to specyficzna kategoria produktów, w której liczy się najwyższa jakość wykonania i staranne wykończenie. Choć ich podstawową funkcją jest ochrona zawartości, muszą się także wyróżniać wyglądem. Na rynku dostępne są rozmaite materiały i techniki pozwalające na osiągnięcie naprawdę zjawiskowego efektu. Nic zatem dziwnego, że opakowania ozdobne przeżywają prawdziwy renesans, szczególnie w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Nowe trendy na rynku opakowań ozdobnych

Diabeł tkwi w szczegółach

Dobrej jakości opakowania wpływają na atrakcyjność rynkową produktów i umożliwią markom skuteczniejsze konkurowanie między sobą. Jednocześnie zabezpieczają zawartość paczki na czas wysyłki i różnicują między sobą poszczególne produkty. Opakowania ozdobne mają też inną ważną funkcję - stanowią bowiem rodzaj dekoracji. Właśnie dlatego tak bardzo liczy się ich wykończenie.

 

Dostępne na rynku pudełka ozdobne z wieczkiem, kartonowe pudełka wysuwane, czy pudełka na magnes mogą mieć teraz wykończenie z folii, w zależności od preferencji - w wersji matowej lub błyszczącej. Unikalny efekt wizualny udaje się zazwyczaj osiągnąć technikami wzbogacającymi, takimi jak kaszerowanie, wklęsłe lub wypukłe tłoczenia, hot-stamping, czy lakierowanie UV. Możliwości jest jednak znacznie więcej. A co sprzedaje się najlepiej?

Opakowania ozdobne też mogą być trendy

Nie ulega wątpliwości, że na rynku opakowań zawsze wiele się dzieje. Tendencję wzrostową widać szczególnie w kontekście produktów ozdobnych i dekoracyjnych. Pogłębiająca się konsumpcja, a jednocześnie rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiają, że coraz więcej osób szuka opakowań nie tylko estetycznych, ale też trwałych i przyjaznych dla planety. Do wyboru mamy dziś mnóstwo rozwiązań, pozwalających na kreatywne i funkcjonalne pakowanie prezentów i produktów komercyjnych. 

 

Niezwykle szeroką gamę opakowań ozdobnych stanowią wspomniane wyżej kartonowe pudełka. Znajdują się wśród nich pudełka premium z efektowną magnetyczną klapką, pudełka z mankietem, pudełka kaszerowane, karbowane pudełka z wieczkiem. Wisienkę na torcie stanowią różnego rodzaju ozdobne wypełniacze. 

 

Wiele z tych opakowań nadaje się tak samo dobrze do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Klasyczne pudełka magnetyczne sprawdzają się na przykład jako ozdobne opakowania prezentowe, zaś w wersji obrandowanej stanowią idealne opakowanie firmowe. Wysoka jakość wykonania w połączeniu z ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym w formie klapy zamykanej na magnes nadaje im niewymuszonej elegancji, czyniąc jednocześnie takie pudełko bardzo praktycznym gadżetem.

 

Ciekawą techniką jest na pewno kaszerowanie pudełek, które umożliwia stworzenie wybranej szaty graficznej na opakowaniach z tektury falistej. Co więcej, taka metoda zwiększa nośność opakowań i skutecznie je utrwala. W efekcie pudełka kaszerowane, ze względu na olbrzymią różnorodność wzorów, są szczególnie popularne wśród prywatnych konsumentów poszukujących spersonalizowanych opakowań na prezenty dla bliskich. 

 

Niewątpliwym hitem ostatnich lat są na rynku opakowań - dekoracyjne wypełniacze do paczek. Aby stworzyć ozdobne opakowanie na prezent lub produkt, nie wystarczy zadbać tylko o jego zewnętrzną stronę. Dziś liczy się także to, co jest w środku. I to dosłownie. W tym kontekście na pierwszy plan wysuwają się wypełniacze typu sizzlepak, skropak, wiórki zigzag, wełna drzewna, czy papier kraftowy. Różnorodna kolorystyka, a także sama forma fizyczna tego typu produktów stwarzają bardzo szerokie pole do popisu. Firmy e-commerce coraz częściej decydują się na stosowanie ozdobnych wypełniaczy (kosztem folii bąbelkowej, albo ścinków gazetowych), które stylem ściśle korelują z zawartością paczki. Szczególnie istotny jest w tym wypadku aspekt ekologiczny. Stosowanie materiałów, które są nie tylko estetyczne, ale też przyjazne dla środowiska docenia coraz szersze grono konsumentów na całym świecie.

 

Opakowania ozdobne w formie, jaką znamy obecnie, powstają na kanwie tzw. “unboxing experience”. Jest to doświadczenie, które sprawia, że rozpakowywanie upominku jest nie tylko wyjątkowe, ale po prostu niesamowicie ekscytujące. Estetyczne i spersonalizowane pudełka ozdobne potęgują zatem emocje towarzyszące otrzymaniu prezentu, czy nawet zamówienia od marki premium.

Pakowanie, wysyłka, sprzedaż - jedno opakowanie ozdobne, a tak wiele możliwości

Opakowania ozdobne mogą pełnić więcej, niż jedną funkcję. Poza walorami dekoracyjnymi, które odgrywają istotną rolę przy pakowaniu prezentów, sprawdzają się jako opakowania wysyłkowe. Dzięki zwartej budowie i odporności na uszkodzenia mechaniczne, kartonowe pudełka ozdobne skutecznie zabezpieczają zawartość na czas wysyłki i transportu. Podobną rolę pełnią ozdobne wypełniacze do paczek. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy wielofunkcyjne opakowanie, które sprawdzi się nie tylko do przygotowywania upominków, ale też do ekspozycji produktu w witrynie sklepowej, czy do transportu zamówienia e-commerce.