W Łodzi wmurowano kamień węgielny pod nową fabrykę firmy Amcor. Fabryka zostanie uruchomiona na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Firma Amcor, australijski potentat z branży opakowań, zdecydował się zainwestować w Łodzi ponad 82 miliony złotych oraz zatrudnić 150 pracowników. Nowa fabryka, w której wytwarzane będą opakowania z folii dla przemysłu spożywczego, zostanie uruchomiona na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Firma zainwestuje całą sumę do połowy 2009, zatrudniając początkowo 70 osób. Zakład ruszy w połowie przyszłego roku. Choć będzie to już trzecia fabryka tej firmy ulokowana w Polsce, będzie pierwszą, która znajdzie się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W obecnie funkcjonujących zakładach pracuje 450 osób.

W nowych zakłądach będą zastosowane nowoczesne technologie. System kontroli sprawdzający tęczówkę oka i odciski palców, niemal hermetyczna i sterylna drukarnia, najlepsi z najlepszych przy maszynach o parametrach, jakich nie ma w żadnej drukarni w świecie, i klient. Tylko jeden klient. Klientem, dla którego Amcor stawia fabrykę jest PepsiCo - światowy potentat na rynku spożywczym produkujący głównie napoje i przekąski. Łódzka fabryka będzie zaopatrywała w opakowania fabryki chipsów Frito Ley w Grodzisku Mazowieckim i Star Foods w Tomaszowie Mazowieckim. Wyroby te przeznaczone są na rynek polski, rosyjski i rumuński.

Parametry nowych maszyn są tajemnicą handlową. Trzon zakładu stanowić będzie ośmiokolorowa maszyna drukująca w systemie flekso pochodząca z Niemiec, włoskie urządzenie laminujące i angielskie gilotyny. Całości dopełni automatyczne pakowanie opakowań. Rozruch zaplanowano na wiosnę. Zakład ma działać pełną parą od 1 maja 2008. Dyrekcja zakładu planuje zatrudnienie od 100 do 150 osób. Płace, jakie oferuje Amcor, są objęte tajemnicą. Wiadomo jednak, że w zakładzie jest bardzo mała rotacja załogi. Inwestycja Amcor otrzymała zezwolenie nr 100 na działalność w ramach 10-letniej historii ŁSSE.

Będzie to trzeci zakład Amcor w Polsce. Dwa działają już w Łodzi na Teofilowie i zatrudniają w sumie ponad 450 osób. Powstanie trzeciego w naszym mieście to zasługa Jerzego Czubaka, dyrektora zarządzającego całej Grupy Amcor Rentsch. Teraz pracuje w Szwajcarii, ale pochodzi z Łodzi i wcześniej szefował łódzkim zakładom.

Może nieświadomie, ale chyba każdy z nas miał kontakt z firmą Amcor. To światowy lider produkujący opakowania słodyczy, przekąsek, żywności, napojów, kosmetyków i papierosów. W jego torebkach, puszkach czy pudełkach sprzedawane są m.in. jogurty Danone, papierosy Marlboro, czekolady Lindt czy piwo Carlsberg.

Amcor to jeden z największych producentów opakowań. W minionym roku firma odnotowała sprzedaż na poziomie 11 miliardów dolarów australijskich (AUD) oraz dochód na poziomie 379,2 milionów AUD. Jest właścicielem 217 fabryk w 34 krajach zatrudniając przy tym 24 000 osób.

Rynek przekąsek w krajach Europy Środkowej i Wschodniej ma duży potencjał rozwoju, gdyż roczna konsumpcja jest sporo niższa niż w Europie Zachodniej. Dlatego Amcor zakłada, że wzrost sprzedaży PepsiCo wyniesie ponad 10 proc. rocznie.

www.amcor.com
Źródło: ''