Eko-beczki firmy Schültz służą do transportu materiałów płynnych, stałych, a także substancji niebezpiecznych Najnowocześniejsze z dostępnych na polskim rynku opakowań umożliwiają przewóz każdego rodzaju materiału. Firma Schültz specjalizuje się w produkcji beczek, w których transportować można materiały stałe, płynne, o konsystencji pasty, a także substancje niebezpieczne.

Eko-beczki S-DS-1 z deklem przeznaczone są do transportu substancji stałych, płynnych i o konsystencji pasty. Wykonane są z niskociśnieniowego polietylenu o wysokiej gęstości, co w połączeniu z metodą produkcji powstają w procesie tzw. jednego rozdmuchu) zapewnia ogromną wytrzymałość na naprężenia i niskie oraz wysokie temperatury. Beczki mogą być również wykonane z dwóch warstw. Technologiczny proces produkcyjny sterowany jest komputerowo.
Beczki S-DS-1 są wyjątkowo szczelne. Kołnierz ich wieka (dekla) posiada specjalne zagłębienia, w których automatycznie umieszczane jest uszczelnienie poliuretanowe. Poza tym uszczelka poliuretanowa, dzięki wysokiej elastyczności, zapewnia amortyzację i ochron przy ewentualnym spadku beczki. Dekiel dodatkowo zabezpieczany jest zaciskowymi, ocynkowanymi pierścieniami, które posiadają zamknięcia dźwigniowe. Elastyczna uszczelki poliuretanowej sprawia, że przy zamykaniu pierścieni zabezpieczających nie jest konieczna duża siła. Dodatkowo, w celu lepszego zabezpieczenia zamknięcie pierścienia można zaplombować.
Wysoka elastyczność bezklejowej uszczelki poliuretanowej zapewnia szczelność także podczas wielokrotnego użycia pojemnika. Beczkę wyposażono w polietylenowe wkłady, które dopasowane są do kształtu beczki. Są one wykonane z przezroczystego polietylenu o bardzo dużej ciągliwości i wytrzymałego na rozerwanie. Można je wymieniać, co pozwala uniknąć kosztów czyszczenia samej beczki i redukuje koszty usuwania odpadów. Swoim kształtem wkłady zostały dokładnie dopasowane do beczki, łatwo je w środku umieścić, a następnie usunąć. Ich obrzeża są wzmacniane i dopasowane do wywinięcia na kołnierz korpusu beczki. Na życzenie klienta możliwe jest również zamówienie wkładów z systemem warstwy ochronnej, zabezpieczającej ścianki przed dyfuzją substancji. Eko-beczki z zaworami mogą być natomiast przeznaczane do transportu substancji niebezpiecznych. Wykonane są z tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się dużą odpornością chemiczną i jest neutralne wobec transportowanych substancji płynnych. Górne wieko beczki z otworami i gwintem produkowane jest metodą wtrysku, co zapewnia jego precyzyjne wykonanie i ma wpływ na szczelność. Nie ulegają deformacji nawet przy wielokrotnym użyciu. Beczki te mogą być dodatkowo pokryte warstwą izolacyjną, zabezpieczającą ścianki przed dyfuzją substancji.
Eko-beczki z zaworami, dzięki geometrii i równomiernej grubości ścianek, odporne są na bardzo duże obciążenia i zgniatanie. Wyposażono je w system samoopróżniania - po postawieniu beczki pod kątem ok. 20 stopni ilość pozostałości w beczce będzie mniejsza niż 50 ml. Łatwo je również czyścić, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska.
Parametry eko-beczek z zaworami zostały przystosowane do norm i najpopularniejszych podobnych wyrobów metalowych. Zawory umieszczone są np. w takiej samej odległości od brzegu beczki, jak w przypadku beczek metalowych. Nie jest więc konieczna zmiana urządzeń napełniających. Również pierścień uchwytowy został tak skonstruowany, aby można było korzystać ze zwykłych chwytaków do beczek metalowych. Wielkość beczek z deklem i zaworem została dopasowana do wielkości palet - na jednej mieszczą się cztery beczki - co pozwala na łatwe ich transportowanie i zapewnia stabilność ładunku podczas przewożenia.
Największą zaletą systemu opakowań firmy Schütz jest ich zgodność z wymogami ochrony środowiska. Bardzo wysoka wytrzymałość beczek na ewentualny spadek wraz z produktem zmniejsza ryzyko skażenia środowiska w czasie wypadków transportowych. Można je bez szkody dla środowiska naturalnego usunąć w procesie recyrkulacji - wprowadzić ponownie do obiegu surowców lub spalić, wykorzystując ich dużą wartość energetyczną. Parametry eko-beczek z zaworami zostały przystosowane do norm i najpopularniejszych podobnych wyrobów metalowych. Zawory umieszczone są np. w takiej samej odległości od brzegu beczki, jak w przypadku beczek metalowych. Nie jest więc konieczna zmiana urządzeń napełniających. Również pierścień uchwytowy został tak skonstruowany, aby można było korzystać ze zwykłych chwytaków do beczek metalowych. Wielkość beczek z deklem i zaworem została dopasowana do wielkości palet - na jednej mieszczą się cztery beczki - co pozwala na łatwe ich transportowanie i zapewnia stabilność ładunku podczas przewożenia. Największą zaletą systemu opakowań firmy Schültz jest ich zgodność z wymogami ochrony środowiska. Bardzo wysoka wytrzymałość beczek na ewentualny spadek wraz z produktem zmniejsza ryzyko skażenia środowiska w czasie wypadków transportowych. Można je bez szkody dla środowiska naturalnego usunąć w procesie recyrkulacji - wprowadzić ponownie do obiegu surowców lub spalić, wykorzystując ich dużą wartość energetyczną.
tekst pochodzi z czasopisma "NOWOCZESNY MAGAZYN"