Design i innowacyjne rozwiązania w dziedzinie opakowań to coraz częściej sposób na wyróżnienie produktu pośród wielu innych oraz nadanie marce indywidualnego, oryginalnego wizerunku. Stąd też dbałość producentów opakowań o nowatorskie rozwiązania, nadające produktowi wyjątkowy wygląd.

Wielu producentów branży spożywczej i alkoholowej zdaje sobie sprawę z faktu, iż opakowanie produktu jest w stanie wpłynąć na całościowy wizerunek wyrobu. Z tego też względu, niezbędnym jest dbałość o wyróżniające się, a jednocześnie wysokiej jakości opakowanie. Odróżnienie wizerunku produktu od wyrobów konkurencji jest możliwe dzięki różnorodności kolorów, kształtów, rozmiarów, dekoracji.

Opakowanie wysyła wyraźny sygnał o wizerunku produktu i jego pozycji na rynku. W opakowaniach zawarte są ukryte przesłania dotyczące zarówno produktu, jak i marki, stąd starania firm i prace nad stworzeniem oryginalnych wyrobów. Dużą swobodę w różnicowaniu produktu daje urozmaicenie kształtu opakowania.

Firma O-I oferuje szereg możliwości w tym właśnie obszarze, dzięki produkcji opakowań: bardzo wysokich, miniaturowych, czy niemal nieograniczonych pod względem kształtu (stożek, sześcian, walec). Także standardowego kształtu opakowania mogą być różnicowane poprzez kolory, etykiety, dekoracje.

Oferowane są także niemal nieograniczone opcje dekoracji: butelki mogą sprawiać wrażenie zmrożonych, atłasowych, swego rodzaju ozdobą jest także „czysta” butelka bez żadnych dodatkowych dekoracji. Bardziej tradycyjnemu wyglądowi opakowania sprzyjają proponowane przez O-I ozdoby w postaci woskowych pieczęci i wstążek.

Producenci opakowań szklanych poszukują także coraz to nowych sposobów różnicowania produktu. Nowym trendem wyd aje się być wewnętrzne wytłaczanie liter czy znaków. Pozwala to zachować zewnętrzną część butelki gładką i tym samym wykorzystać ją na etykietę produktu. Co więcej, stanowi to także element zaskoczenia dla konsumenta, który odkrywa wytłoczone elementy w trakcie konsumpcji produktu. Przykładem rozwoju nowych trendów jest obecnie produkcja opakowań szklanych z plastikowymi zamknięciami. Szereg zróżnicowanych kolorów, czy kształtów opakowań, ozdobionych przeróżnymi dekoracjami pozwala czynić produkt niepowtarzalnym.

Firma O-I wyprodukowała szereg innowacyjnych opakowań, wyróżniających się ze względu na ich niecodzienną stylistykę. Odmienny od standardowego design, pozwolił na określenie wielu produktów mianem unikalnych i jedynych w swoim rodzaju. Do tego typu specyficznych opakowań zaliczyć można niewątpliwie zwycięską butelkę VEEN Wave 66 oraz zdobywcę drugiego miejsca - Waater firmy Bavaria Brewerie.

Oba opakowania to niezwykłe przykłady współpracy O-I z klientami, które zaowocowały oryginalnymi rozwiązaniami w dziedzinie opakowań o dużym oddźwięku na rynku. Zaprojektowane przede wszystkim z myślą o odbiorcach z branży gastronomicznej, opakowania odzwierciedlają modny wizerunek produktu z górnej półki, przyciągający nabywców i wyróżniający się na wysoce konkurencyjnym rynku wód mineralnych.

Butelka „Wave 66” jest owocem współpracy znanego fińskiego projektanta Antti Eklunda, dyrektora zarządzającego firmy Veenwater Tomiego Gronforsa, oraz pracowników centrum projektowego O-I w Holzminden w Niemczech. Oryginalny projekt wyróżnia się podwójną krzywizną, zainspirowaną pierwszą falą Veen Emonen („Matka Wód” w Finlandii), nadającą butelce nietypowy kształt i przekazującą komunikat o czystości wody – woda źródlana VEEN pochodzi z naturalnego źródła w okolicach koła podbiegunowego.

We wrześniu ubiegłego roku butelka ta otrzymała światową nagrodę Bottled Water World Awards dla najlepszej butelki szklanej. Ponadto otrzymała ona kolejne wyróżnienie za innowacyjny design – najstarszą i najbardziej prestiżową na świecie nagrodę „Good Design”. Nagroda ta przyznawana jest corocznie najbardziej innowacyjnym i przełamującym stereotypy projektom przemysłowym, graficznym i produktowym, produkowanym na całym świecie.

Kolejną butelką, której stylistyka znalazła uznanie wśród specjalistów z branży opakowań, była butelka norweskiej wody VOSS. Jej cylindryczny kształt przypominający butelkę perfum sprawił, że stała się ona niezwykle szybko cechą wyróżniającą produkt. Pomysł stworzenia niepowtarzalnego opakowania do wody narodził się gdy założyciel VOSS, Christopher Harlem, studiował w San Francisco.

Zaobserwował on wówczas, że wielu jego kolegów nosiło ze sobą wodę mineralną nie tylko po to, by zaspokoić pragnienie, ale również po to, by się z nią odpowiednio prezentować. Razem ze współzałożycielem marki – Ole Christianem Sandbergiem, dostrzegł możliwość wprowadzenia na rynek najwyższej jakości wody, w najwyższej jakości opakowaniu. Po wielu staraniach o zdobycie kreatywnej agencji mającej stworzyć oryginalny projekt, wzbudził zainteresowanie Neil’a Krafta, projektującego m.in. dla marki Calvin Klein. Zaprojektowana przez niego butelka wody VOSS stała się z pewnością ikoną mody w swojej dziedzinie.

Do grona wielu innych innowacyjnych produktów firmy należą także m.in. butelki produkowane w niemieckiej fabryce Holzminden. I tak np. butelka stworzona dla amerykańskiej marki ginu „Bulldog”, zaskakuje oświetlającymi nazwę marki krótkimi impulsami elektrycznymi. Innowacyjna butelka zaprojektowana dla amerykańskiego ginu marki Bulldog okazała się nie lada wyzwaniem. Projekt wymagał stworzenia cienkiego dna, stożkowatego kształtu oraz kolców dookoła szyjki butelki. Ostateczny kształt powstał w ciągu 12 tygodni.

Do niewątpliwych osiągnięć firmy O-I zaliczyć także należy unikalne niebieskie butelki – Diva Blue Bottled for Kronenbourg, stanowiące opakowanie do win i piwa na rynku europejskim. Występują one w sześciu różnych odcieniach koloru niebieskiego. Firma O-I zdaje sobie sprawę, że oryginalny design potrzebuje oryginalnego koloru. Tego typu innowacyjny produkt spotkał się ze znakomitym przyjęciem szczególnie wśród kobiet oraz młodych ludzi.

Uwagę na siebie zwracają także butelki słynnej wódki Finlandia. Od zawsze produkowane one były przez fabrykę opakowań szklanych O-I w Finlandii. Finlandia była pierwszą wódką zaprezentowaną w stylowej szklanej butelce w 1970 roku. Została stworzona przez uznanego na całym świecie projektanta Tapio Wirkkala. Butelka, wytwarzana przez O-I, wywołuje wrażenie schłodzonego drinka z krajów zimnej północy, reprezentując przy tym najbardziej pożądane wartości, jakie kojarzone są z wódką: czystość, przejrzystość, chłód oraz świeżość. Struktura szkła lśni jak powierzchnia gwałtownego strumienia lub sopla lodu. Szkło podkreśla te właśnie wartości w doskonały sposób.

Aby odzwierciedlić preferencje konsumentów, przy jednoczesnym zachowaniu północnego, mroźnego wyglądu, butelka została zmodernizowana pod koniec lat 90-tych przez stowarzyszenie Jansona, amerykańską firmę designerską. W latach 2003-2004 butelka Finlandii została przeprojektowana po raz trzeci. Jej projekt to rezultat pracy międzynarodowego zespołu, pracującego we współpracy z jednym z najsłynniejszych współczesnych fińskich projektantów – Harri Kosinenem.

Butelka Finlandii jest wysoka, smukła i nowoczesna. Dno każdej smakowej wódki udekorowane jest kolorami przypisanymi do określonego smaku – zielonym w przypadku limonki, pomarańczowym w przypadku mango oraz czerwonym w przypadku wiśni. Tak jak poprzednicy tej generacji butelki, nowe opakowanie także podkreśla źródło czystej wody źródlanej. Powierzchnia szkła jest gładka, jak stopiony lód.

Produkcja nowej butelki rozpoczęła się w 2003 roku, w fabryce O-I w Finlandii. Dzięki wykorzystaniu fińskiego piasku kwarcowego, możliwym jest produkcja wyjątkowo czystego, wysokiej jakości szkła, dzięki czemu ustanowione zostały standardy jakości dla butelek Finlandii. Technologia nadruków ACL tworzy dodatkowo standard premium dla opakowania. Wszystkie barwniki używane przy ich produkcji są nietoksyczne i organiczne.

O wódce Finlandia:

Marka wódki Finlandia jest własnością amerykańskiej spółki Brown-Forman. Wódka produkowana jest w Finlandii przez firmę Altia i sprzedawana jest w ponad 100 krajach.

Swoim designem zaskakuje także opakowanie wódki Held. Ponowne wprowadzenie wódki na rynek, odbyło się poprzez eventy w barach i miejscach spotkań VIP-ów w Berlinie. Pierwotnie wódka Held produkowana była w niewielkich ilościach w Berlinie, poczynając od roku 1921. Bardzo szybko stała się ona drinkiem nocnego życia w Berlinie.

Marka uzyskała reputację “czystego i porządnego” spirytusu. Wizerunek taki promowany i wzmacniany był także poprzez butelkę, produkowaną przez firmę O-I. Zapewnia ona produktowi przejrzystość, trwałość i unikalny wygląd. Opakowanie wódki Held, produkowane jest w zakładach w Holzminden w Niemczech. Wszystkie wytwarzane tam opakowania firmy O-I charakteryzuje najwyższa jakość, która pomaga budować ekskluzywny wizerunek marki. Firma produkuje szeroką gamę opakowań w różnych kolorach, kształtach, rozmiarach, stosując przy tym różnego rodzaju techniki dekoracyjne. Wszystko po to, żeby osiągnąć efekt, jakiego oczekuje klient. Butelka utrzymana jest w stylu retro. Przywołuje ona wspomnienie historii, kiedy to smak wódki doceniany był przez znawców w okresie Republiki Weimarskiej.

Równie interesującą jeśli chodzi o design jest butelka stworzona dla nowozelandzkiej wody Waiwera Infinity. Butelka ta w uznaniu za jej stylistykę uhonorowana została tytułem „Najlepszej Butelki Szklanej”, na konkursie Bottled Water World Design Awards we Włoszech w roku 2006. Butelkę zaprojektował David Melrose, dla którego inspiracją było oryginalne opakowanie Waiwera Infinity z roku 1875.

Każdego roku kilkaset butelek wyprodukowanych przez firmę O-I, wprowadzanych jest na rynki całego świata. Ich wielkość, kształt, kolor są wynikiem odpowiedzi na trendy rynku i potrzeby klientów. O-I zapewnia niecodzienne rozwiązania, znajdujące swój wyraz w oryginalnych kształtach, kolorach, ozdobach oferowanych produktów. Poszukując coraz to nowych rozwiązań, firma stara się zawsze sprostać potrzebom klientów, potrzebom które nieustannie się zmieniają.

O firmie O-I

Wielokrotnie w ciągu każdego dnia produkty firmy O-I pozwalają dostarczyć nabywcom najbardziej znane produkty na całym świecie. Firma jest liderem na rynkach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej oraz w regionie Azji i Pacyfiku i oferuje szklane opakowania podlegające w całości recyklingowi, umożliwiające zachowanie doskonałego smaku, czystości, atrakcyjności wizualnej i korzyści związanych z wartością produktów klientów firmy. Firma powstała w 1903 r. i zatrudnia obecnie ponad 25 000 osób w 83 zakładach produkcyjnych w 22 krajach. W 2007 r. sprzedaż netto z działalności w dziedzinie produkcji szkła wyniosła 7,6 mld USD.

W Polsce koncern OWENS-ILLINOIS posiada następujące zakłady produkcyjne – Hutę Szkła Jarosław i Hutę Szkła Antoninek, które współpracują z renomowanymi krajowymi i międzynarodowymi klientami z branży produkcji odżywek dla dzieci, soków, przetwórstwa żywności oraz piwa.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: http://www.o-i.com.
Źródło: ''