Podczas targów drupa 2012, które odbywały się w Düsseldorfie w maju br., firma H.-H. Schmedt e.K. - zgodnie z zapowiedziami przedtargowymi - zaprezentowała szereg nowości.

Wśród pokazanych rozwiązań znalazły się m.in. nowe automatyczne urządzenie do wycinania kartoników okładkowych i grzbietowych (PräziTrim prezentowane w linii Cover-1), linia do produkcji okładek PräDeka , PräLeg NEO – maszyna do zawieszania bloków w oprawę twardą oraz Präform NEO – maszyna do prasowania książek po ich zawieszeniu w okładkę twardą przy równoczesnym wypalaniu rowka.
Najnowsze rozwiązania technologiczne wdrożone przez firmę H.-H. Schmedt e.K. wzbogaciły ofertę urządzeń do oprawy twardej, które od wielu lat dostarcza na rynek polski firma Avargraf Sp. z o.o.

Swoją premierę w czasie targów drupa 2012 miało automatyczne urządzenie do wycinania kartoników okładkowych i grzbietowych PräziTrim. Pracowało ono w linii Cover-1 zaprojektowanej głównie z myślą o produkcji okładek on demand. Dzięki zastosowanym tutaj rozwiązaniom, przestawienie linii z jednego formatu na inny odbywa się w ciągu 2 sekund co sprawia, że doskonale sprawdza się ona w realizacji krótkich serii. Ponadto, zaimplementowany w urządzeniu system bar-code – dyktujący maszynie z góry ustalony format okładki - wyklucza błąd ludzki, upraszcza odtworzenie poprzednio realizowanych prac oraz znacząco wpływa na wysoką jakość produktu końcowego.

W skład linii Cover-1, stanowiącej w pełni zintegrowany system wchodzą: urządzenie do wycinania kartoników PräziTrim, urządzenie do nanoszenia kleju PräziCoat oraz półautomatyczna maszyna do montażu okładek twardych - PräziCase Pro.
Całość procesu sterowana jest przez system „PowerTower”.
Urządzenie PräziTrim automatycznie wycina kartoniki w odpowiednim rozmiarze, a PräziCase Pro przestawia się na odpowiedni, zaprogramowany wcześniej format. Specyfiką tego urządzenia jest możliwość automatycznego zawijania wszystkich krawędzi okładki wraz z jednoczesnym przycięciem rogów.
Zadaniem operatora systemu jest naniesienie kleju na okładkę i ułożenie na niej kartoników. Operator pozycjonuje okleinę z naniesionym klejem na stole montażowym, a specjalne mierzyce ułatwiają mu właściwe ułożenie tekturek. Okleina wraz z tekturkami jest następnie pobierana do wewnątrz maszyny, gdzie najpierw przycinane są naroża, po czym wszystkie cztery krawędzie okleiny są zawijane. W tym samym czasie operator może przygotować następną okładkę do montażu, co istotnie zwiększa wydajność maszyny. Dzięki zastosowaniu sensorów-ramion, urządzenie samo rozpoznaje format okładki co pozwala na zmianę formatów w ciągu zaledwie kilku sekund a sterowanie linią odbywa się z panelu dotykowego, dzięki czemu jest ona bardzo prosta w obsłudze.

Nowością - również prezentowaną po raz pierwszy podczas targów drupa 2012 - była linia do produkcji okładek PräDeka. Składa się ona z trzech urządzeń:
PräziCoat za pomocą którego klej nanoszony jest na okleinę; stołu montażowego PräDeck, służącego do montowana okładki oraz maszyny do zamykania okleiny - PräKant. Urządzenia połączone są specjalnym stołem, którego powierzchnia została wykonana w taki sposób, aby przesuwanie produkowanej okładki było łatwe i wygodne a praca operatora ergonomiczna. Szczególnie interesującym elementem prezentowanej konfiguracji jest urządzenie PräKant do zawijania okleiny. Okleina zawijana jest z dwóch stron i jednocześnie dociskana. Następnie operator obraca okładkę o 90° i ponownie podaje do maszyny po czym zawijane są pozostałe dwie strony okładki. Istotną zaletą linii PräDeka jest możliwość obsługi urządzenia przez dwóch operatorów jednocześnie, co dwukrotnie zwiększa jej wydajność.

PräLeg NEO - maszyna służąca do zawieszania bloków w oprawę twardą - to odświeżona propozycja w ofercie firmy Schmedt, która zastąpiła model PräLeg 18. To maszyna odpowiednia zarówno do produkcji seryjnej, jak i pojedynczych egzemplarzy. Jej sterowanie i programowanie odbywa się za pomocą ekranu dotykowego, nie wymaga ona przeprogramowania przy zmianie formatu książki. Przy zastosowaniu specjalnego narzędzia urządzenie PräLeg NEO może również służyć do oprawy w małe i/lub miękkie okładki. Dozowanie kleju odbywa się tu automatycznie poprzez system pomp, a automatyczny, zintegrowany system dozowania wody umożliwia zachowanie stałego poziomu jego lepkości. Ponadto maszyna wyposażona jest w półautomatyczny system czyszczenia wałków klejowych i klejowników co w zdecydowany sposób skraca i ułatwia proces usuwania kleju po zakończonej pracy.

Z kolei maszyna Präform NEO – również prezentowana w Düsseldorfie - służy do prasowania książek po ich zawieszeniu w okładkę twardą, przy równoczesnym wypalaniu rowka. Charakterystyczną jej cechą jest brak ustawiania wymiaru, co oznacza, że jest ona gotowa do użycia od razu po włączeniu i nie wymaga przestawiania formatu oprawy w trakcie pracy. Posiada wizualne zaznaczanie miejsca położenia rowka, a sterowanie szyny (grzałek) wypalających rowek odbywa się tu pneumatycznie. Prasa wyposażone jest również w wbudowany licznik, którego zadaniem jest odmierzenie czasu docisku, a po jego upływie, automatyczne otwarcie szczęk.

Wszystkie urządzenia prezentowane na targach drupa przez firmę H.-H. Schmedt e.K., dostępne są już w ofercie Avargraf. Więcej informacji na ich temat można uzyskać w samej firmie oraz na stronie internetowej tego dostawcy urządzeń i materiałów poligraficznych: www.avargraf.com.pl


Źródło: ''