Bombay Sapphire to jeden z najbardziej znanych ginów na świecie. Od października 2008 roku jest dostępny w nowym, stylowym opakowaniu. Szafirowe pudełko nawiązuje do tradycji luksusowej marki i podkreśla wyjątkowość ginu związaną z niepowtarzalnymi składnikami, które wykorzystywane są w jego produkcji.

Bombay Sapphire w nowym wydaniu

Firma Bacardi-Martini Polska od października 2008 roku wprowadziła nowe opakowanie dla luksusowego ginu Bombay Sapphire. Nowe, niepowtarzalne pudełko ma zwiększyć rozpoznawalność produktu i wyróżnić go na tle konkurencji. Wyjątkowość ginu Bombay Sapphire to przede wszystkim 10 starannie dobranych, wyselekcjonowanych składników, które składają się na oryginalny smak ginu. By podkreślić tę oryginalność, a zarazem pozostać przy tradycji, nowe opakowanie ma głęboki, szafirowy kolor, elementem nowym jest natomiast pokazanie tego, co zamknięte w eleganckiej butelce.

Z tego względu na opakowaniu można znaleźć kompozycje z naturalnych składników ginu Bombay Sapphire. Na nowym pudełku widnieją rajskie ziarna pieprzu rodem z Zachodniej Afryki w otoczeniu owoców jałowca z Włoch oraz połączenie hiszpańskiej cytryny i migdałów z kasją. Marokańska kolendra sąsiaduje z kwitnącym, włoskim irysem oraz kompozycją chińskiej lukrecji, jawajskich jagód kubeby i saksońskiego korzenia dzięgla. Pudełko eksponujące tajemnice składu, stanowi zapowiedź doznań zapachowych i smakowych towarzyszących degustacji ginu Bombay Sapphire.

Świat orientu zamknięty w szkle

Charakterystyczny, doskonały smak ginu pochodzi z połączenia dziesięciu, wyselekcjonowanych przez specjalistów składników korzenno-ziołowych pochodzących z całego świata. Na specyficzny smak i zapach ginu Bombay Sapphire składają się: korzeń irysa z Włoch, kasja z Indochin, jagody kubeby z Jawy, owoce jałowca z Włoch, lukrecja z Chin, korzeń dzięgla z Saksonii, nasiona kolendry z Maroka, Rajskie Ziarna z Zachodniej Afryki, skórka cytryn hiszpańskich oraz hiszpańskie migdały. Wyjątkowy sposób produkcji oraz wyróżniająca się butelka ginu Bombay Sapphire powodują, że trunek ten rozpoznawalny jest na całym świecie.

Bombay Sapphire to najwyższej jakości gin, którego butelka charakteryzuje się wyjątkową szafirową barwą. Jest produkowany w oparciu o oryginalna recepturę z 1761 roku. Unikalna kompozycja spirytusu zbożowego i dziesięciu starannie wyselekcjonowanych ziół i korzeni, tworzy niepowtarzalny smak i aromat tego trunku. Korzeń dzięgla nadaje piżmowy, ale zarazem bardzo delikatny aromat. Kora kasji tworzy nutę cynamonową, jagody kubeby – korzenny, lekko pieprzowy zapach z nutą cytryny i sosny, a rajskie zioła nadają całości wyrazistości i unikalnego smaku.

Wyłącznym dystrybutorem ginu Bombay Sapphire w Polsce jest Bacardi-Martini Polska Sp. z o.o.
Źródło: ''