Włoska firma Di Mauro wprowadziła na rynek nowy rodzaj materiału opakowaniowego do próżniowego pakowania żywności. Jest on wielowarstwowy.

Składa się z papieru, polietylenu i warstwy barierowej. Uformowane z niego miseczki są napełniane produktem, np. wędliną czy serem, a następnie zamykane poprzez przyspawanie od góry zadrukowanej folii. Do produkcji tego materiału są stosowane 200-gramowy papier specjalny i laminat PE-EYOH-PE 50.

Dzięki zawartości papieru nowy materiał jest bardziej niż tworzywa sztuczne przyjazny dla środowiska. Można go poddawać obróbce na zwykłych maszynach do produkcji opakowań i nie wymaga to żadnego dodatkowego wyposażenia. Występowanie ostrych krawędzi ma tu mniejsze znaczenie niż w przypadku opakowań z samego tworzywa sztucznego, mniejsza jest ilość uszkodzeń prowadzących do wnikania powietrza do wnętrza opakowania. Laminat może być cięty na maszynach z nożami do miękkich folii.

Wskutek zastosowania specjalnej powłoki papier, nawet podczas przechowywania w lodówce, nie chłonie wilgoci z zewnątrz. Warstwa barierowa wewnątrz opakowania zapobiega jego rozmiękczaniu pod wpływem wilgotnych produktów. Dzięki dodatkowej warstwie barierowej również barierowość wobec gazów jest lepsza aniżeli w przypadku zwykłych laminatów z tworzyw sztucznych bez tej warstwy. W ten sposób opakowanie przedłuża przydatność produktu do spożycia. We Włoszech nowy materiał jest stosowany przede wszystkim do pakowania drogich wędlin.

Firma Di Mauro opracowała również technologię częściowego demetalizowania folii poliestrowej metalizowanej na całej powierzchni. W specjalnym procesie powłoka metaliczna jest usuwana odsłaniając przezroczystą folię. W ten sposób można np. tworzyć w materiale opakowaniowym dowolnego kształtu okienka, przez które jest widoczny produkt. Szczególnie ciekawe efekty daje zastosowanie metalizowanej folii w produkcji wysokiej jakości opakowań: nadrukowane na folię farby uzyskują metaliczny połysk, inaczej niemożliwy do osiągnięcia. W przypadku folii metalizowanych całopowierzchniowo wytwarzanie tego rodzaju okienek było dotąd niewykonalne. Dzięki zastosowaniu nowej technologii wyposażone w okienka opakowania z metalizowanej folii poliestrowej będą wyróżniały się wśród innych.

Źródło: di Mauro
Źródło: ''