Amerykański gigant od innowacji, firma 3M, ma nowego prezesa. Rada dyrektorów 3M powołała na stanowisko CEO - Inge Thulina. Zastąpi on dotychczasowego CEO - George’a W. Buckleya, który od 1 czerwca przejdzie na emeryturę. Thulin pełni obecnie funkcję dyrektora zarządzającego i prezesa koncernu, a swoją kadencję zainaugurował ogłoszeniem nowej wizji firmy.


Pochodzący ze Szwecji Thulin rozpoczął pracę w 3M w 1979 roku. Przez ponad 30 lat kariery obejmował liczne stanowiska kierownicze w oddziałach koncernu w Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie. Od 2004 roku pełnił funkcję Wiceprezydenta ds. Operacji Międzynarodowych, by w 2011 objąć dodatkowe stanowisko i obowiązki Prezesa ds. Operacyjnych. Pod jego kierownictwem sprzedaż na rynkach lokalnych wzrosła o niemal dwadzieścia miliardów dolarów, co dziś stanowi dwie trzecie całkowitej sprzedaży firmy 3M.

- Ta nominacja bardzo nas cieszy. W ciągu ostatniej dekady 3M Poland miało okazję ściśle współpracować z Inge Thulinem przy wielu projektach, w tym również przy zakupie wrocławskiej fabryki Viscoplast w 2001 roku. Kilkakrotnie gościł on w Polsce, odwiedzał naszą siedzibę w Kajetanach pod Warszawą oraz zakłady produkcyjne we Wrocławiu – mówi Xavier Douellou, dyrektor generalny 3M w Polsce – Połączenie wieloletniego doświadczenia i wyjątkowych zdolności biznesowych nowego prezesa daje nam pewność, że firma 3M będzie kontynuować wzrost gospodarczy, który zawdzięcza ciągłemu tworzeniu innowacyjnych produktów i technologii w oparciu o współpracę z klientami.

Podczas majowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Saint Paul - Thulin przedstawił również nową wizję firmy 3M, której myśl przewodnia brzmi:

Technologie 3M to rozwój każdej firmy
Produkty 3M to łatwiejsza praca w domu
Innowacje 3M to wyższy standard życia

- Wizja oddaje istotę tego, kim jesteśmy jako firma, mobilizując nas do osiągnięcia jeszcze wyższego poziomu działalności operacyjnej – powiedział Inge Thulin. - Realizując założenia wizji, zdołamy wypracować znakomite wyniki w kolejnych kwartałach i latach, tym samym zwiększając wartość dla akcjonariuszy.

Thulin przedstawił najważniejsze punkty strategii 3M, dzięki którym wizja przełoży się na rzeczywistość. Obejmują one działania na rzecz wzmacniania i podkreślania roli, jaką odgrywają rozwiązania 3M dla klientów i wzmocnienie obecności na rynku, uzyskanie większego udziału w sprzedaży, inwestowanie w innowacje, uzyskanie regionalnej samowystarczalności, budowanie wydajnej, zróżnicowanej kadry w skali globalnej, a także dążenie do stałej doskonałości operacyjnej.

Przez 6 ostatnich lat funkcję prezesa 3M pełnił George W. Buckley, który w tym roku osiągnął obowiązkowy w 3M wiek emerytalny. Thulin obejmuje dowodzenie firmą, która jest gigantem wśród światowych korporacji. Koncern zatrudnia obecnie 84 000 osób, w tym 7 900 naukowców. W Polsce posiada 4 ośrodki produkcyjne i zatrudnia ponad 1 600 pracowników. W ubiegłym roku firma otworzyła kolejne dwie fabryki i zainwestowała w Polsce 83 miliony dolarów (dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ok. 350 mln dolarów).
Źródło: ''