Kalix, jeden z czołowych konstruktorów maszyn do napełniania i pakowania produktów kosmetycznych, opracował nowy system zgrzewania pozwalający rozwiązać problem kollapsu (zapadania się) tubek z tworzyw sztucznych.

Dzięki temu innowacyjnemu procesowi tubki mają kształt wypełniony, z zaokrąglonymi narożami, dając bardzo harmonijny efekt estetyczny.
System ten oferuje również możliwość stosowania tubek o większej wytrzymałości, cieńszych ściankach i w konsekwencji, tańszych. Dodatkowym efektem jest to, że długość i obwód tubki pozostają te same dla tej samej zawartości produktu.

Większość producentów stosuje zgrzewanie przy użyciu gorącego powietrza, co powoduje często skurcz ścianek i powstanie zapadania tuby (kollapsu) w środkowej części zgrzeiny. Proces ten w konsekwencji prowadzi do spłaszczenia tubki i złego jej wypełnienia. Zjawisko to występuje w mniejszym stopniu przy tubkach o małej grubości ścianek lub małej objętości ich zawartości.
W wyniku prac badawczych prowadzonych w swoim Biurze Badań, firma Kalix rozwiązała problem zapadania się (kollapsu) tubek z tworzyw sztucznych przez zgrzewanie w kształcie lekko wypukłym co pozwoliło rozdzielić naprężenia skurczu wzdłużnego na wszystkie linie pionowe między zgrzeiną a grubszą częścią tubki.

Ten kształt zgrzeiny jest otrzymywany przy zastosowaniu dyszy gorącego powietrza dającej strumień według precyzyjnie założonej geometrii i szczęki zgrzewającej która dokładnie przylega do ogrzewanej powierzchni tworzywa. Produkcja tubek według tego systemu może odbywać się na istniejących maszynach zgrzewających gorącym powietrzem, po ich wyposażeniu w nowe oprzyrządowanie.

Wśród klientów Kalixa znajdują się najbardziej znane światowe firmy kosmetyczne, takie jak: L’Oréal, Estée Lauder, Yves Rocher, Avon, Chanel, Coty, Lancaster, Clarins i wiele innych.

Zainteresowanych prosimy o kontakt