Firma Kodak oferuje system CtP przeznaczony na rynek produkcji opakowań - Kodak Flexcel NX. Pozwala on na cyfrową produkcję płyt fleksograficznych stosowanych do drukowania na bardzo szerokiej gamie podłoży, m.in. papierze, folii i materiałach etykietowych. Płyty uzyskiwane w systemie Flexcel NX pozwalają, zdaniem producenta, uzyskać druk o jakości zbliżonej do offsetu.

Rosnąca konkurencja na rynku produkcji opakowań wymusza na firmach poligraficznych zapewnianie wysokiej jakości przy zadrukowywaniu coraz większej liczby podłoży - mówi Vic Stalam, dyrektor działu opakowań w Kodak Graphic Communications Group. – System Flexcel NX pozwoli jego użytkownikom na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, przede wszystkim dzięki wyższej rozdzielczości i bardziej wydajnemu procesowi naświetlania płyt.

W skład zintegrowanego systemu Flexcel NX wchodzą: sterowana dostosowanym do produkcji opakowań systemem workflow Kodak Prinergy naświetlarka Kodak Trendsetter NX, laminator, jak również cyfrowe płyty fleksograficzne i pokrywająca je, czuła na laser termiczny 830 nm specjalna powłoka. Jest ona naświetlania przy zastosowaniu technologii Kodak Squarespot, zapewniającej bardzo wysoką rozdzielczość obrazów i punkty mniejsze od tych tworzonych w powszechnie stosowanych systemach Computer-to-Flexo. Flexcel NX naświetla punkty o wielkości 10 mikronów, zaś płyty wykonane przy jego pomocy oferują druk o jakości porównywalnej z offsetem. Wyższa rozdzielczość umożliwia drukarniom fleksograficznym reprodukcję subtelnych gradacji w jasnych obszarach oraz wykorzystanie wszystkich poziomów szarości.

Naświetlarka Trendsetter NX pracuje z prędkością do 9,5 m2/h, pozwalając na szybsze o około 50% naświetlanie cyfrowych płyt fleksograficznych. Urządzenie jest sterowane systemem workflow, pozwalającym operatorowi na weryfikację plików przed wysłaniem ich do naświetlania oraz optymalizację zużycia materiałów stosowanych przy naświetlaniu i tworzeniu odbitek próbnych. Następnie specjalna powłoka jest nanoszona za pomocą laminatora na cyfrową płytę fleksograficzną.

Proces ten zapewnia bliski kontakt między powłoką i samą płytą, eliminując tlen i pozwalając na uzyskanie właściwej wielkości i jakości punktów podczas naświetlania w świetle UV. Nawet przy zbyt dużym nacisku podczas laminowania przyrost punktu utrzymuje się na stałym poziomie. Co więcej, płyty są odporne na przyleganie farby, eliminując konieczność czyszczenia i ryzyko uszkodzenia punktów w jasnych obszarach.

Green Bay Engraving to jedna z firm, która przez kilka miesięcy uczestniczyła w testach produkcyjnych systemu Flexcel NX. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w obsłudze rynku produkcji opakowań w technice fleksograficznej i jest znane z wdrażania wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Oferuje pełen zakres usług w dziedzinie prepress, współpracując z drukarniami, firmami przetwarzającymi opakowania i ich końcowymi użytkownikami. Po półrocznych doświadczeniach, Green Bay Engraving chwali sobie pracę z nowym systemem firmy Kodak, przede wszystkim pod względem uzyskiwanej rozdzielczości.

System Flexcel NX uzupełnił dotychczasowe portfolio firmy Kodak w zakresie cyfrowych rozwiązań CtP dla fleksografii, w skład którego wchodzą: naświetlarka Kodak Thermoflex oraz płyty wytwarzane przez MacDermid Printing Solutions i dystrybuowane przez Kodaka.

Więcej informacji: www.graphics.kodak.com
Źródło: ''