Volker Trautz, Prezes i Dyrektor Zarządzający Basell przyjął dzisiejsze oświadczenie firm BASF i Shell Chemicals, że podpisały one umowę o sprzedaży firmy Basell, konsorcjum prowadzonym przez Access Industries z siedzibą w Nowym Jorku oraz The Chatterjee Group.

"Kończy się okres niepewności dla klientów, którzy wykazali się cierpliwością i zrozumieniem, a także dla naszych pracowników, którzy byli lojalni i skoncentrowani na naszym biznesie" – powiedział Dr Trautz. "Transakcja daje firmie Basell udziałowców, którzy mocno wierzą w przyszłość naszej firmy i naszego przemysłu."

Access Industries, założona przez Przewodniczącego i Prezesa Len Blavatnik w 1986 roku, jest prywatną firmą holdingową posiadającą inwestycje na całym świecie. Access ma długoterminowe strategiczne udziały w sektorach paliwowym, aluminiowym, węglowym i telekomunikacyjnym.

The Chatterujee Gruop (TCG) jest prywatną organizacją inwestycyjną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która w znaczący sposób obecna jest na rynku w Indiach. Dr Purnendu Chatterjee, jest firmy Prezesem TCG, która posiada kontrolne udziały w Haldia Petrochemicals Ltd, głównej firmie petrochemicznej wykorzystującej technologie Basell.

"Jestem bardzo zadowolony, że odnieśliśmy sukces w przetargu" – powiedział pan Blavatnik. "Posiadamy doświadczenie w zakresie inwestycji branżowych w firmach, które w większości konkurują na dużych rynkach i wierzymy, że Basell jest atrakcyjny pod względem swej globalnej pozycji biznesowej i ma przed sobą wspaniałą przyszłość. Jestem pod wielkim wrażeniem wyników firmy Basell i bardzo profesjonalnej, zmotywowanej kadry menedżerskiej oraz pracowników."

Dr Chetterjee również pochwalił firmę Basell za "szeroki wachlarz portfolio oferowany klientom, czołową pozycję rynkową i wiodący potencjał w produkcji i wprowadzaniu innowacji". Dodał: "oczekujemy konsolidacji wiodącej, globalnej firmy Basell poprzez zwiększanie wykorzystywania technologii."

Oczekuje się, że transakcja będzie sfinalizowana, a własność firmy Basell oficjalnie przeniesiona na nowych właścicieli w drugiej połowie 2005 roku po wypełnieniu wszystkich niezbędnych formalności. "W międzyczasie" – powiedział pan Trautz – "będziemy kontynuować naszą działalność jak zwykle, a naszym priorytetem, tak jak dotychczas, pozostanie całkowite zaspokajanie potrzeb i oczekiwań naszych klientów."
Źródło: ''