Owens-Illinois, największy na świecie producent opakowań szklanych, zainwestował 18 mln euro w kolejny etap modernizacji huty w Poznaniu. Trwający blisko 3 miesiące remont przyczynił się do przyspieszenia pracy automatów, wzmocnienia elastyczności zakładu, a także zmniejszenia zużycia energii.

O-I modernizuje hutę w Poznaniu

Zakończony etap inwestycji to część kompleksowego programu modernizacji, który rozpoczął się we wrześniu 2017 roku. W jego ramach wyremontowane zostały oba piece hutnicze, wybudowano piwnicę a także zmodernizowano maszyny o kluczowym znaczeniu dla wytwarzania szkła. Łączna kwota inwestycji wyniosła 39 mln euro.

- „Już dziś dostarczamy nasze opakowania do najbardziej wymagających klientów z Polski i krajów Europy Zachodniej, w tym producentów żywności dla dzieci. Modernizacja huty znacznie wpłynie na wzmocnienie pozycji naszego zakładu w regionie. Zależy nam na tym, aby utrzymywać status lidera w branży, a przy tym pozostać preferowanym dostawcą opakowań dla naszych klientów. Co więcej, ostatnie ulepszenia przyniosą nie tylko korzyści związane z lepszą logistyką czy zwiększeniem elastyczności produkcji, ale również wpłyną na komfort pracy całego naszego zespołu” – zaznacza Piotr Jakubaszko, kierownik zakładu w Poznaniu.  

Modernizacja jest również odpowiedzią na panujący aktualnie trend w kierunku zrównoważonego rozwoju i zaangażowania O-I w osiągnięcie tego celu. Szkło jako produkt nieskończenie nadający się do recyklingu, jest podstawowym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki zwiększeniu wydajności produkcji, na rynku dostępnych jest jeszcze więcej opakowań wykonanych z ekologicznego materiału, jakim jest szkło. Inwestycja O-I w nowy, bardziej energooszczędny piec i maszyny dodatkowo zmniejszy wpływ firmy na środowisko.

- „Zakończone inwestycje są odpowiedzią na rosnące potrzeby naszych klientów, którymi są najbardziej rozpoznawalne marki żywności i napojów. Popularność przyjaznych dla środowiska opakowań stale rośnie. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać konsumentów w dążeniu do dbania o zrównoważony rozwój” – podkreśla Magdalena Woronowicz, Dyrektor Sprzedaży na Europę Północno-Wschodnią w O-I. 

W poznańskim zakładzie zatrudnionych jest 180 osób. Codziennie z czterech linii produkcyjnych schodzi prawie półtora miliona sztuk opakowań szklanych najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. W ciągu ostatnich dwóch lat całkowita wartość inwestycji O-I w Polsce osiągnęła 100 milionów euro. 

 

Informacje o firmie O-I 

Pasją Owens-Illinois, Inc. (NYSE: OI) jest szkło. Firma z dumą może stwierdzić, że produkuje więcej opakowań szklanych niż jakikolwiek inny producent na świecie. Jest ona preferowanym partnerem dla wielu znanych producentów żywności i napojów. Współpracując ze swoimi klientami, dzieli się pasją i specjalistyczną wiedzą, produkując wyjątkowe opakowania i pomagając im budować znane na całym świecie marki. Globalna siedziba O-I znajduje się w Perrysburgu w amerykańskim stanie Ohio. O-I ma wyjątkowy zasięg globalny, w 77 zakładach zlokalizowanych w 23 krajach firma zatrudnia ponad 26 500 osób. W 2018 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 6,9 mld USD. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.o-i.com.

 

O-I w Polsce

O-I obecny jest w Polsce od 1993 roku. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne o wieloletniej tradycji – jedną z największych na świecie hut opakowań szklanych w Jarosławiu oraz hutę w Poznaniu. W Jarosławiu zlokalizowano również jedno z dwóch na świecie Centrów Serwisowych Maszyn. W 2014 roku utworzono w Poznaniu Business Service Center, które zarządza najważniejszymi operacjami O-I w Europie, w obszarze płatności i rozliczeń, zarządzania danymi oraz raportowania. W Polsce O-I zatrudnia blisko 1000 osób, a w ciągu ostatnich dwóch lat firma zainwestowała w naszym kraju około 100 mln euro. Obecnie zajmuje dominującą pozycję na rynku opakowań szklanych dla producentów żywności dla dzieci, wyrobów alkoholowych, piwa oraz napojów bezalkoholowych.  

 

Źródło: O-I