Firma O-I, światowy lider produkcji opakowań szklanych, aktywnie promuje powtórne wykorzystywanie szkła i jego recykling. Koncern przyłączył się do EWWR (European Week of Waste Reduction) organizując warsztaty edukacyjne dla pracowników biurowych i lekcje ekologii w szkołach.

O-I, producent szklanych opakowań kolejny raz wziął udział w Europejskim Tygodniu Redukcji Odpadów!

W 2005 r. Komisja Europejska ustanowiła Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (European Week for Waste Reduction) w ramach „Strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu”. Organizowane w jego trakcie wydarzenia mają za zadanie zwracać uwagę Europejczyków na ogromną ilość produkowanych przez nich śmieci oraz nawoływać do ograniczania odpadów i odpowiedzialnego postępowania z nimi. 

Szkło jest jednym z najbardziej ekologicznych produktów. Wykonane z niego opakowania mogą być wielokrotnie wykorzystywane i poddawane recyklingowi.

Z danych Europejskiej Federacji Producentów Szklanych Opakowań (FEVE) wynika, że w Unii Europejskiej do ponownego przetworzenia zbiera się średnio 74% szklanych opakowań. Wynik, jaki osiąga w tej kategorii Polska niestety nie jest zadowalający i wynosi 59%. Mimo, że nasze zaangażowanie w recykling szkła systematycznie rośnie, wciąż mocno odstajemy od państw takich jak Czechy (72%) czy Niemcy (89%).

Szkło jest produkowane głównie z trzech naturalnych składników: piasku kwarcowego, wapienia i sody amoniakalnej. Nie podlega rozpadowi na szkodliwe substancje chemiczne. Szklane opakowania utrzymują świeżość i smak, a także, co istotne - nie wchodzą w reakcję z przechowywanymi w nich produktami. Jako jedyne nadają się zarówno do ponownego wykorzystania, jak i wielokrotnego recyklingu. Butelki wielokrotnego użytku mogą być wykorzystywane nawet 20-30 razy zanim zostaną wycofane z obiegu.

Z roku na rok w Polsce produkuje się coraz więcej śmieci. Ich ilość można ograniczyć między innymi segregując odpady i poddając je recyklingowi. Szkło należy do najwdzięczniejszych materiałów. Produkcja opakowań ze stłuczki przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla nawet o 70%, zmniejszenia zanieczyszczenia wody o 50%, a powietrza o 20%. Wytworzenie jednej butelki z recyklingu pozwala zaoszczędzić ilość energii potrzebnej do zasilania żarówki o mocy 100 W przez 4 godziny lub zmywarki do naczyń przez 10 minut.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pod względem zdrowia, smaku i ochrony środowiska szkło jest najpewniejszym sposobem przechowywania żywności i napojów. Szklane opakowania łączą optymalne zabezpieczenie z pięknym wzornictwem.

- „O-I nie tylko produkuje, ale również promuje powtórne wykorzystanie szkła. Przecież może być ono poddawane recyklingowi w nieskończoność. Mamy nadzieję, że już wkrótce Polska będzie chwalić się takimi statystykami, jak nasi sąsiedzi” – mówi Janusz Cepryński, Dyrektor Produkcyjny O-I w Polsce i Estonii.

O-I kolejny raz aktywnie włączył się w obchody Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów podkreślając znaczenie szkła i właściwego postępowania ze szklanymi odpadami. Firma zorganizowała wydarzenie dla pracowników Poznań Malta House i lekcje ekologii dla 300 dzieci z poznańskich szkół, prowadzone przez pracowników O-I.  

- „Nasza firma jest największym odbiorcą szkła z recyklingu na świecie. W 2015 r. przetworzyliśmy 4,7 miliona ton, a w samej tylko Europie aż około 3 milionów ton tego materiału. Wykorzystując go do produkcji nowych butelek, zużywamy mniej surowców i energii elektrycznej” – wyjaśnia Janusz Cepryński.

- „Każde z naszych opakowań szklanych zawiera przeciętnie 37% szkła z odzysku. W Europie produkujemy butelki stworzone w nawet 80% ze szkła poddanego recyklingowi. Szkło jest zbyt cennym produktem, by tak po prostu je wyrzucać, skoro może zostać przetworzone w ekonomiczny sposób. A my jako odpowiedzialna firma chcemy się naszą wiedzą jak najszerzej dzielić” – kontynuuje Janusz Cepryński.

Owens-Illinois, Inc. (NYSE: OI) to największy na świecie producent opakowań szklanych, z którego produktów korzystają największe firmy z sektora napojów i artykułów spożywczych. Przychody O-I w 2015 roku wyniosły 6,2 mld USD. Firma zatrudnia około 27 tys. osób w 80 zakładach w 23 krajach. Bezpieczne, ekologiczne, tradycyjne, przyczyniające się do poprawy wizerunku i wykonane z najwyższej jakości szkła opakowania wyprodukowane przez spółkę O-I, mającą siedzibę w Perrysburgu (stan Ohio) w Stanach Zjednoczonych, można znaleźć na całym świecie.

 

Więcej informacji o O-I znajdziesz tutaj