Program kształcenia jest wynikiem połączenia biznesu oraz edukacji i stanowi krok w kierunku efektywnej nauki zawodu w przemyśle szklarskim.

O-I: Rusza program kształcenia praktycznego dla uczniów

Pierwsi uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu (ZSTiO) odbędą w tym roku rotacyjnie praktyki w Hucie Szkła i Centrum Serwisowym Maszyn Owens-Illinois (O-I) oraz firmie Tech-Met, zajmującej się produkcją maszyn dla przemysłu szklarskiego. 

Rozpoczynający się program kształcenia praktycznego jest efektem porozumienia, które podpisane zostało ponad rok temu pomiędzy O-I, Tech-Met i ZSTiO w Jarosławiu. Pierwszy rok nauki dał uczniom możliwość zdobywania podstaw teoretycznej wiedzy z zakresu automatyki. Druga klasa będzie już dla młodzieży z ZSTiO okazją do doskonalenia swoich umiejętności pod okiem doświadczonych specjalistów w ważnych dla regionu firmach produkujących i eksploatujących automatykę przemysłową.

– W dobie dynamicznie rozwijających się technologii w przemyśle, współpraca biznesu i szkół jest niezbędna. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć program nauczania jednej z wiodących szkół technicznych w regionie, w którym zlokalizowany jest jeden z kluczowych dla O-I zakładów w Europie – podkreśla Magdalena Jankowska, Dyrektor HR na Europę Północno-Wschodnią w Owens-Illinois.

Uczniowie, którzy kształcą się w zawodzie technik automatyk, w ciągu rozłożonych na 3 lata lekcji praktycznej nauki zawodu, spędzą 900 godzin na zajęciach prowadzonych rotacyjnie. Będą realizowali zajęcia przygotowujące do uzyskania kwalifikacji uprawniających do montażu, uruchamiania i obsługi układów automatyki przemysłowej. Ponadto uczniowie zapoznają się ze specyfiką pracy w Hucie Szkła oraz w Centrum Serwisowym Maszyn największego na świecie producenta opakowań szklanych oraz zdobędą wiedzę z zakresu funkcjonowania organizacji o globalnym zasięgu, która wśród swoich klientów ma największe i najbardziej znane marki z sektora żywności i napojów.  

– Dla O-I największą wartością są ludzie. Specjaliści w swoim fachu stanowią o sukcesie firmy. Wielu pracowników zatrudniło się u nas tuż po szkole i pozostają w O-I przez wiele lat. Teraz są mentorami dla nowych pokoleń specjalistów w zakresie produkcji szkła. Doceniamy to, że chcą dzielić się z nimi swoją wiedzą i pasją – zaznacza Magdalena Jankowska. 

Wszyscy praktykanci będą mieli dostęp do oferty szkoleniowej O-I, która dzięki globalnemu charakterowi firmy, pozwala czerpać z doświadczenia specjalistów w dziedzinie szkła z całego świata. Najlepsi i najzdolniejsi uczniowie będą mieli szansę na propozycję zatrudnienia lub stażu w O-I.

 

Dowiedz się więcej o firmie O-I

 

Źródło: O-I