Proces przetwarzania i pakowania żywności wiąże się z coraz to nowymi wyzwaniami dotyczącymi spełniania wszystkich wymogów związanych z ich trwałością i bezpieczeństwem. Należy uświadomić sobie, że każdy produkt spożywczy przechodzi bardzo długą drogę zanim trafi na półki sklepowe. W tym czasie narażony jest na wpływ licznych czynników zewnętrznych, w tym światła, które mogą negatywnie oddziaływać na jego jakość.

Ochrona produktów spożywczych przed światłem
Podstawowym wymogiem stawianym żywności jest jej dobry smak i wysoka jakość. To, czy w produkcie spożywczym nie będą zachodziły żadne zmiany w trakcie transportu i przechowywania, w znacznej mierze zależy od jego opakowania. Na przykład światło może negatywnie wpływać na barwę, zawartość witamin i smak żywności oraz skracać okres jej przydatności do spożycia.

Okres letni to czas, w którym żywność jest szczególnie narażona na kontakt ze światłem. Właśnie ten czynnik zewnętrzny, obok tlenu, ma znaczący wpływ na jakość żywności. Jednym z produktów, które są najbardziej wrażliwe na działanie światła, jest mleko. Światło powoduje w jego przypadku destrukcję m.in. witamin z grupy B
i wpływa na zmianę smaku, nadając mu charakterystyczny słoneczny posmak. Z kolei w przypadku soków światło jest przyczyną degradacji barwników i destrukcji głównie witaminy C oraz karotenu.

- Zmiany zachodzące w produktach spożywczych od momentu wyprodukowania do chwili spożycia przez konsumenta w dużym stopniu zależą od rodzaju opakowania - mówi prof. Helena Panfil-Kuncewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.- Największy wpływ na utratę wartości odżywczych ma przepuszczalność materiału opakowaniowego dla światła i tlenu. Nawet kilka godzin kontaktu produktu spożywczego ze światłem może wpłynąć na inaktywację witamin oraz zmianę smaku i zapachu produktu - dodaje.

Dobre opakowanie chroni jakość produktu przez cały okres przydatności. Powinno ono nie tylko szczelnie chronić produkt przed drobnoustrojami, ale również stanowić barierę dla światła i tlenu. Jego zadaniem jest także zabezpieczanie produktu przed niepożądanymi wadami smaku, zapachu oraz destrukcją wartości odżywczych. Odpowiedzią na te wszystkie wymogi są wielowarstwowe opakowania kartonowe.

- Kartony wykorzystywane jako opakowania dla żywności płynnej najczęściej składają się z sześciu warstw, z których każda odgrywa swoją rolę - informuje Radosław Rozmierski, kierownik ds. zapewnienia jakości w firmie Tetra Pak. - Istotną funkcję, zwiększającą barierowość opakowań kartonowych, ma warstwa folii aluminiowej wbudowana w opakowanie. Stanowi ona szczelną barierę dla światła, tlenu oraz drobnoustrojów.

Kartony oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli ochrony produktu przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak światło, czy tlen, mają również inne zalety. Są wygodne i łatwe w użyciu. Dzięki temu, że się nie tłuką, są bezpieczne nawet dla dzieci. Ich różnorodne kształty i formy pozwalają dobrać rodzaj kartonu do własnych potrzeb. Jednocześnie właśnie ze względu na kształt pozwalają na ekonomiczne zarządzanie przestrzenią podczas transportu czy magazynowania.

Źródło: ''