Od stycznia 2010 roku dwa najbardziej popularne gatunki wina stołowego - Freschello i Cielo pakowane są w lekkie szkło Lean+Green™ firmy O-I. Dodatkowo - każda sprzedana butelka wina Cielo e Terra wnosi datek na zapewnienie zdrowszej wody dla dotkniętej ubóstwem Sierra Leone. Działania te, to wyraz społecznie i środowiskowo odpowiedzialnych aktywności jednego z największych producentów wina we włoskim regionie Veneto – Cielo e Terra.

Poprzez wybranie szkła Lean + Green™ dla swoich dwóch najbardziej popularnych gatunków wina, Cielo e Terra wykazuje odpowiedzialność społeczną i środowiskową, która stała się istotną częścią filozofii firmy. Projekt przepakowania został połączony z inicjatywą w nękanych ubóstwem, wiejskich regionach Sierra Leone w Afryce. Mianowicie, za każdą sprzedaną butelkę wina, Cielo e Terra wniesie datek do ENGIM Internazionale – organizacji pozarządowej działającej w najbardziej ubogich, rozwijających się państwach na świecie – na projekt budowy studni w Sierra Leone.

Pierpaolo Cielo, kierownik ds. marketingu w Cielo e Terra, wyjaśnia: „Woda jest drogocennym element naturalnym, która pozwala kwitnąć naszym winoroślom. Dlatego postanowiliśmy wyrazić naszą odpowiedzialność społeczną poprzez pomoc obszarom wiejskim w Sierra Leone w uzyskaniu lepszego dostępu do wody. Inicjatywa ta stała się możliwa poprzez współpracę z firmą O-I, która dzięki butelkom szklanym BD ECO L+G pozwoliła nam zwiększyć opłacalność i zmniejszyć wpływ na środowisko, oraz z organizacją ENGIM Internazionale i ich codziennej pracy, mającej na celu zapewnienie podstawowych potrzeb w ubogich regionach świata”.

Szkło zawsze było preferowanym wyborem na opakowania dla asortymentu wyrobów Freschello i Cielo. Kiedy firma O-I wprowadziła gamę lekkich butelek Lean+Green™ (L+G) – które posiadają wyróżniające cechy kształtu Bordeaux, lecz ważą jedynie 345 gr – decyzja dotycząca przepakowania swoich wyrobów gatunkowych w nowe pojemniki była oczywista dla Cielo e Terra. Pod względem znaczenia dla środowiska, w tym emisji dwutlenku węgla, nowe butelki nie tylko wykorzystują ponad 90% szkła z odzysku, ale również są pośród „najlepszych w klasie” według WRAP (brytyjski Program Działań ds. Odpadów i Zasobów), nawet w porównaniu z alternatywnymi materiałami opakunkowymi.

Firma O-I jest pionierem w stosowaniu technologii wytwarzania butelek cienkościennych (NNPB), która umożliwia produkowanie kształtów butelek o długich szyjkach, lżejszych do 33% od standardowych butelek. Proces ten umożliwia optymalną kontrolę i równomierne rozprowadzenie szkła w formach, co oznacza, że mniej energii jest zużywanej w procesie produkcyjnym. Butelka BD ECO L+G™ zachowuje wszystkie właściwości standardowej butelki (kompaktowa konstrukcja, przezroczystość i bezwładność), jak również znany, elegancki kształt, który sprawia, że jest atrakcyjnym dodatkiem na stole i nalewa się z ogromną przyjemnością. Oczywiście, klienci mogą być spokojni, że po skończeniu się wina butelka zostanie poddana recyklingowi w celu wytworzenia nowej butelki.

Benoît Villaret, kierownik ds. marketingu wina w O-I Europe, mówi: “Ta innowacja nie tylko pozwala szanować środowisko naturalne, ale również kontynuować tradycję kształtów butelek, które przez dziesiątki lat charakteryzowały wina z różnych regionów. Konsumenci będą mogli cieszyć się ulubionymi winami w eleganckich butelkach, które chronią ich doskonały smak i aromat, będąc spokojnymi, że ich wybór jest dobry dla środowiska, a w przypadku win Cielo e Terra win niesie również pomoc tym, którym gorzej się powodzi”.

O Cielo e Terra

Część Gruppo Cantine dei Colli Bericisca (Grupa Piwnic Colli Berici), Cielo e Terra jest wiodącym producentem win sprzedawanych w butelkach o pojemności 0,75 l na włoskim rynku detalicznym – łącznie z najlepiej sprzedającym się Freschello – dzięki idealnemu połączeniu jakości, ceny, opakowania i obsługi. Większość win Cielo e Terra jest produkowanych z winogron uprawianych w obrębie 30 km – dokładnie na terenie 3000 hektarów ziemi będących własnością Cantine Cooperative dei Colli Berici (Spółdzielnia Piwnic Colli Berici). Poprzez dokładne monitorowanie łańcucha dostaw firma stale udoskonala wysoką jakość swoich win, natomiast to zaangażowanie w jakość jest ściśle połączone z pragnieniem promowania i ochrony regionu oraz znalezieniem rozwiązań produkcyjnych, które szanują i chronią środowisko.
Uwagi:
Lean+Green™ (L+G) jest znakiem handlowym firmy O-I dla wysokiej jakości opakowań szklanych o zmniejszonym wpływie na środowisko.

Informacje o O-I
Wielokrotnie w ciągu każdego dnia produkty firmy O-I pozwalają dostarczyć nabywcom najbardziej znane produkty na całym świecie. Firma jest liderem na rynkach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej oraz w regionie Azji i Pacyfiku i oferuje szklane opakowania podlegające w całości recyklingowi, umożliwiające zachowanie doskonałego smaku, czystości, atrakcyjności wizualnej i korzyści związanych z wartością produktów klientów firmy. Firma powstała w 1903 r. i zatrudnia obecnie ponad 22 000 osób w 78 zakładach produkcyjnych w 21 krajach. W 2009 r. sprzedaż netto z działalności w dziedzinie produkcji szkła wyniosła 7,1 mld USD.

W Polsce koncern OWENS-ILLINOIS posiada następujące zakłady produkcyjne – Hutę Szkła Jarosław i Hutę Szkła Antoninek, które współpracują z renomowanymi krajowymi i międzynarodowymi klientami z branży produkcji odżywek dla dzieci, soków, przetwórstwa żywności oraz piwa.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: http://www.o-i.com.
Źródło: ''