15-tego listopada br., w ramach ogólnopolskiego Dnia Czystego Powietrza - w tym roku pod hasłem: TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI! - odbędą się akcje w ponad 50 miejscowościach. Największa z nich będzie miała miejsce w Warszawie.

Ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza: TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI!
Dlatego też, 15-tego listopada o godz. 12.00 Fundacja Ekologiczna ARKA zaprasza wszystkich chętnych do Warszawy, na ulicę Chmielną (koło pasażu Stefana "Wiecha" Wiecheckiego), gdzie odbędzie się widowiskowy happening, w którym do edukowania przechodniów wykorzystane zostaną postacie sympatycznych krasnoludków.

"15 listopada, to ustanowiony przez naszą fundację ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza" - informuje Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. "Dzień Czystego Powietrza jest doskonałą okazją do organizacji akcji i happeningów ciekawych dla dzieci i młodzieży. Poprzez taką formę prowadzenia kampanii chcemy dotrzeć z naszym przekazem do najmłodszych. W tym roku, w ekologicznej edukacji pomagają nam krasnoludki - stąd też hasło naszej kampanii: TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI! Współpracujące z nami organizacje i szkoły organizują tego dnia akcje w ponad 50 miejscowościach. Pokazujemy wówczas, jak poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia jest nieświadome palenie toksycznych odpadów."

"W ramach kampanii przygotowaliśmy liczne wydawnictwa, prezentacje. Gotowa jest także nowa wystawa w formie komiksu, która będzie jeździła po Polsce." - dodaje Wojciech Owczarz - "Głównym elementem kampanii są jednak postacie 7 krasnoludków, które po Dniu Czystego Powietrza zawitają jeszcze w 20 miastach, w tym wszystkich wojewódzkich. Pojawią się one między innymi w centrach handlowych i budynkach użyteczności publicznej, urzędach gmin, bibliotekach, domach kultury."

Palenie śmieci w piecach domowych jest powszechne. Chociaż jest nielegalne i niezwykle trujące, to trudno złapać ludzi, którzy to robią. Każdy odpowiada: to nie ja. A wokół nie ma czym oddychać. Niestety wszędzie unosi się toksyczny dym. Truje nas i nasze dzieci. I wszystko wskazuje na to, iż winne są krasnoludki! Ale czy na pewno?

Palenie śmieci w piecach domowych jest procederem niezwykle masowym pomimo obowiązującego w Polsce zakazu. Za spalanie śmieci grozi grzywna w wysokości do 5 000 zł, jednak egzekwowanie przepisów jest szalenie trudne. Fundacja Ekologiczna ARKA prowadząc ogólnopolską kampanię KOCHASZ DZIECI, NIE PAL ŚMIECI, nawiązała współpracę z ponad 200 gminami, by uświadomić Polakom ten niebezpieczny dla zdrowia i środowiska problem.

Podczas spalania emitowane są do atmosfery pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, rakotwórcze dioksyny i furany. Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków.

Fundacja Ekologiczna ARKA w latach 2010/ 2011 prowadzi ogólnopolską kampanię „To nie krasnoludki palą śmieci”. Główną ideą kampanii jest wykorzystanie postaci sympatycznych krasnoludków do prowadzenia edukacji ekologicznej.
Kampania dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.


Źródło: Fundacja Ekologiczna ARKA