17 września 2006 roku, na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył się Ogólnopolski Finał „Sprzątania świata – Polska 2006”. Był on zorganizowany wspólnie z finałem Warszawskich Dni Recyklingu.

Zakończyła się 13 edycja akcji „Sprzątanie świata – Polska”. W dniach 15, 16 i 17 września 2006 roku milion wolontariuszy w całej Polsce wykonywało ważne, konkretne działania na rzecz ochrony środowiska.

Od Bałtyku po Tatry porządkowano tereny publiczne, wyszukiwano i likwidowano dzikie wysypiska, przeprowadzano happeningi, lekcje ekologii, wycieczki, festiwale ekologicznej piosenki i poezji. Sprzątano Tatry nawet na wysokości 2000 m npm. (Wołowiec i Rakoń sprzątali uczniowie Prywatnego Technikum Hotelarskiego z Zakopanego) i dna jezior – jak. np. Centrum Nurkowe „Batysfera” z Łodzi.

Odbyło się także sprzątanie brzegów Wisły przez ambasadorów (15 września) – z udziałem 33 przedstawicieli państw ze wszystkich kontynentów! To dowód, że jak śmieci nie znają granic, tak samo ludzie powinni bez względu na pochodzenie, kulturę czy narodowość wspólnie dbać o środowisko.

Ochrona środowiska to aktywność. Dlatego na warszawskim Targówku podsumowanie lokalnego „Sprzątania” miało postać festynu sportowego i festiwalu piosenki ekologicznej (15 września). Wzięło w nich udział ponad 1.000 dzieci i młodzieży, nauczycieli i rodziców. Finał Fundacja Nasza ziemia zorganizowała wspólnie z Urzędem Dzielnicy Targówek oraz firmami Procter&Gamble i Decathlon.

W 13 edycji Akcji „Sprzątanie świata – Polska” wzięli także udział więźniowie, jak np. w Zamrzenicy czy w Płocku . Było to pierwszym zadaniem we wspólnie realizowanym programie resocjalizacyjnym pt. „Skazani na Ekologię”, przygotowanym przez Fundację Nasza Ziemia i Centralny Zarząd Więziennictwa. Celem programu jest zaangażowanie skazanych w Zakładach Karnych oraz Aresztach Śledczych w całej Polsce do prostych działań na rzecz ochrony środowiska, np. więźniowie swoją pracę – jako wolontariusze – zaoferują gminom oraz Lasom Państwowym. Fundacja Nasza Ziemia przygotowuje również projekt wprowadzenia we wszystkich Zakładach Karnych selektywnej zbiórki odpadów. Samorządy zainteresowane współpracą z więźniami i włączenia ich w działania na rzecz ochrony lokalnego środowiska proszone są o kontakt bezpośredni z Fundacją Nasza Ziemia.

W niedzielę, 17 września, na Polu Mokotowskim w Warszawie, odbył się Ogólnopolski Finał Sprzątania świata – Polska 2006. Na pikniku rodzinnym kończącym „Sprzątanie świata” i Warszawskie Dni Recyklingu można było wziąć udział w ekologicznych konkursach, wymienić surowce wtórne na piękne krzewy, posłuchać świetnie grających zespołów – m.in. śpiewających szanty „Ryczących Dwudziestek”, grupy Hormonogram oraz, na zakończenie, Sydneya Polaka. Całą imprezę zakończył fantastyczny pokaz lasów, zorganizowany przez Fundację Grupy TP.

Przez cały dzień była piękna pogoda i odwiedziło nas około 10.000 ludzi! Podczas Finału można było spróbować urodzinowego tortu - „Sprzątanie świata – Polska” skończyło już 13 lat! Pysznym tortem śmietankowo-owocowym z polewą z białej czekolady delektowało się ponad 500 osób! Tort przygotował Szef kuchni Hotelu Radisson SAS Centrum, a degustacja miała miejsce w namiotach edukacyjnych Fundacji Grupy TP. Serdecznie dziękujemy! Ukoronowaniem Finału było wspólne zdjęcie wszystkich, którzy popierają recykling i chcą czystej Polski.

W tych dniach, podobnie jak w naszym kraju, działało 30 milionów wolontariuszy na całym świecie! Nie ma więc żadnej wątpliwości, że nasze „małe” działania na „własnych podwórkach” mają nie tylko sens, ale i odnoszą dobry skutek! Czy potrafimy sobie wyobrazić np. ile to byłoby worków śmieci zebranych z cennych przyrodniczo miejsc przez 30 milionów dobrych pracowników? Każde nasze - nawet najmniejsze - działanie robi wielką różnicę! Pamiętajmy o tym każdego dnia!

Źródło: Nasza Ziemia, Recykling
Źródło: ''