System pakowania Bag In Box to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością na świecie. Ma ono bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i chemii gospodarczej do pakowania produktów płynnych i półpłynnych takich jak soki, napoje, wody mineralne, wina, piwo, mleko, śmietana, koncentraty, lody, oleje mineralne i roślinne, sosy, masy jajeczne, wsady owocowe.

Opakowania Bag In Box - zastosowanie, technologia, zalety

Opakowanie Bag In Box to tzw. worek w pudełku. Pakowanie produktu przy zastosowaniu metody hermetycznej, pozwala na przedłużenie terminu przydatności wyrobu. Istotny jest fakt, że nie ma konieczności używania środków konserwujących. Zastosowany worek barierowy zabezpiecza wyrób przed działaniem tlenu (powietrza), a specjalny zawór – korek, dozujący płyny, pozwala na wielokrotne czerpanie zawartości bez wprowadzania powietrza do wnętrza opakowania - zabezpiecza to zawartość przed zepsuciem. Elastyczny worek umieszcza się w odpowiednie opakowanie transportowe lub karton.

Worki w opakowaniach Bag In Box składają się z kilku specjalistycznie wyselekcjonowanych warstw, które chronią produkt przed czynnikami zewnętrznymi, np. migracją gazów. Folie te różnią się barierowością tlenową, elastycznością oraz przezroczystością.

Wyróżnia się następujące rodzaje folii:

  • FOLIE TRANSPARENTNE - są to folie PE (ang. polyethylene) o różnej grubości, elastyczności oraz składzie. Odpowiadają za wytrzymałość worków Bag In Box.
  • FOLIE EVOH (ang. ethylene-vinyl alcohol). Są to najczęściej folie zewnętrzne, o różnym poziomie barierowości. Worki skonstruowane z folii PE + EVOH dedykowane są do mleka, wina i koncentratów warzywnych.
  • FOLIE METALIZOWANE - folie MET są to laminaty złożone z PE oraz folii typu PET, z warstwą aluminium. Folia ta, jak i worki wykonane z tego materiału cechują się bardzo wysoką barierowością tlenową. Dedykowane są do mleka, wina, koncentratów warzywnych, soków z owoców tradycyjnych i tropikalnych, a także dla produktów, które powinny być chronione przed działaniem promieni słonecznych.

Worki są zaopatrywane w kołnierze do ciepłego lub zimnego napełniania płynów oraz mogą być wyposażone w różnego rodzaju zamknięcia.

 

Zapoznaj się z ofertą BiBP Sp. z o.o.


O efektywności powyższego rozwiązania decydują właściwie dobrane worki, a także odpowiedni wybór systemu pakującego.

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów maszyn pakujących.

Do podstawowej grupy maszyn zalicza się półautomatyczne pakowarki przeznaczone do pakowania produktów płynnych takich jak woda, soki, wina czy oleje. Mimo, że produkcja nie jest w pełni zautomatyzowana jest to bardzo wydajne rozwiązanie dostosowane do pracy w ruchu ciągłym obsługującym od 200 do 240 cykli na godzinę w obsłudze jednoosobowej. Worki wykorzystywane przy tym systemie wykonane są z wielowarstwowego laminatu o pojemności od 5 do 20 litrów, które standardowo wyposaża się w króćce wtłaczane w worek lub w wygodny korek. Z uwagi na wydajność i ergonomię produkcji jest to najczęściej spotykany model w zakładach przetwórstwa przemysłu spożywczego.

Kolejną generacją pakowarek są półautomatyczne maszyny wykorzystujące tzw. technologię Ultra Clean przeznaczoną do produkcji i przetwórstwa wymagającego dodatkowego zabezpieczenia środowiska pracy. Stosowana tutaj technologia pozwala na hermetyczne oddzielenie przestrzeni pakowania od powietrza znajdującego się w hali produkcyjnej. Opiera się ona na wykorzystaniu lekkiego nadciśnienia w komorze, które skutecznie uniemożliwia przedostanie się powietrza do jej wnętrza. Dzięki temu każdy cykl pakowania, z zastosowaniem pary lub gazu modyfikującego atmosferę, wywołuje sterylne środowisko napełniania. Maszyna może być wykorzystywana do rozlewania produktów płynnych i półpłynnych w rodzaju półprzetworzonych produktów owocowych lub warzywnych, które dzięki wykorzystaniu pakowania próżniowego i hermetycznej komory dodatkowo wydłużają okres przydatności do spożycia. Podobnie jak w przypadku pakowarek standardowych, powyższa pakowarka może obsługiwać worki o pojemności od 5 do 20 litrów, jednak hermetyczne środowisko wydłuża nieco czas obsługi urządzenia, które obsługuje od 120 do 180 cykli na godzinę. Maszyny Bag In Box wykonuje się ze stali nierdzewnej i elementów stalowych lub teflonowych z rodzaju dopuszczanych do produkcji w styczności z produktami spożywczymi.

Systemem o najwyższym standardzie bezpieczeństwa pakowanych produktów jest technologia pakowania aseptycznego. W ramach takiego procesu produkt oraz opakowanie jest sterylizowane za pomocą temperatury, oddzielnie. W tym celu używa się pakowarek wykorzystujących ciągłą pracę pary wodnej i system śluz z kontrolowaną temperaturą, które za sprawą zmian ciśnienia uszczelniają aseptycznie ruchome części maszyny przechodzące przez ściany komory pakującej. Na koniec w głowicy pakowarki sterylizuje się zawór korka przed jego otworzeniem. W trakcie całego procesu uruchamia się system odsysający, który w trybie ciągłym usuwa wszystkie skropliny z pary wodnej. Technologia ta jest przeznaczona do rozlewania produktów spożywczych o wysokim zagęszczeniu i wydłużonej przydatności do spożycia jak np. przeciery czy koncentraty. Urządzenie pracujące w trybie półautomatycznym może być stosowane do napełniania worków 5-20 litrowych transportowanych na stole rolkowym umieszczonym bezpośrednio pod głowicą oraz do napełniania worków o wyższych pojemnościach – 200 i 1000 litrów. W przypadku takich wielkogabarytowych produkcji stosuje się beczki i skrzyniopalety transportowane na systemach rolkowych. Tego typu maszyna pakująca wymaga dodatkowej mocy zwiększającej wydajność, dzięki czemu jest w stanie obsługiwać pracę w tempie od 200 do 5000 litrów na godzinę, w zależności od ustawień ciśnienia, rodzaju i gęstości produktu oraz pracy operatora.

Zróżnicowanie maszyn pakujących systemu Bag In Box pozwala na dostosowanie urządzeń do różnorodnego rozmiaru przedsiębiorstwa przetwarzającego różnego rodzaju produkty. W zależności od potrzeb produkcyjnych i wymaganych specjalizacji, pakowarki pozwalają na zredukowanie stałych kosztów produkcji i przetwórstwa spożywczego wynikających z kosztownego systemu pakowania, dystrybucji i uzdatniania produktów.

Zalety systemu Bag In Box:

  • obniżenie kosztów
  • oszczędność miejsca w transporcie i podczas składowania
  • możliwość recyklingu poprzez łatwe oddzielenie worka foliowego od pudełka tekturowego (generowanie niewielkiej objętości odpadów)
  • długi okres przydatności i zachowanie świeżości bez utraty jakości (bez użycia konserwantów)
  • możliwość nadrukowania etykiety na opakowaniu zewnętrznym
  • minimalizacja strat wynikająca z niewłaściwego sposobu przewozu i przechowywania