Data publikacji: .

Przeglądając różne produkty na sklepowych półkach czy w Internecie, zawsze warto zwrócić uwagę na to, w co są one zapakowane. Materiały wykorzystywane do wytwarzania opakowań powinny szczególnie zainteresować te osoby, którym nie jest obojętne środowisko naturalne. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybieranie ofert wykorzystujących opakowania biodegradowalne, zarówno w przypadku żywności, jak i chociażby kosmetyków. Jakie są zalety opakowań biodegradowalnych? Jak można je rozpoznać i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz tym artykule!

Czym są opakowania biodegradowalne?

Na początek warto pochylić się na tym, czym rzeczywiście są opakowania biodegradowalne i jaki jest ich wpływ na środowisko naturalne. Pod tą definicją kryją się produkty zabezpieczające towar, wykonane z materiałów rozkładających się w sposób naturalny. Oznacza to, że pod wpływem mikroorganizmów, temperatury, a także ekspozycji na powietrze, światło i wilgoć, wykorzystane do ich stworzenia kompozyty rozkładają się na pierwotne mikroelementy. Dużą zaletą takich opakowań jest brak lub minimalna ilość szkodliwych dla środowiska tworzyw sztucznych. Produkowane są przede wszystkim z odnawialnych surowców organicznych, m.in. pochodzenia roślinnego. Do ich zalet zaliczyć można elastyczność, przedłużającą trwałość opakowania, oraz niski wpływ na przechowywany towar – będą zazwyczaj neutralne smakowo oraz zapachowo. Trzeba także pamiętać, że biodegradacja nie zawsze jest równoznaczna z kompostowaniem.

Opakowania biodegradowalne – znak oraz jak je rozpoznać

Produkty z tymi znakami muszą spełniać odpowiednie kryteria:

  • podczas procesu produkcyjnego ograniczone musi być zużycie energii,
  • wykorzystane mogą być wyłącznie surowce nietoksyczne, 
  • nie mogą być prowadzone testy na zwierzętach, wszystkie materiały muszą służyć ponownemu wykorzystaniu.

Sprawdzając opakowania, warto zwrócić uwagę na symbole ekologicznych upraw, ponieważ one także informują czy produkt został wykonany z troską o środowisko naturalne.

Recycling

Opakowania biodegradowalne – przykłady

Opakowania poddawane biodegradacji po zużyciu trafiają do bioodpadów. Przykładem takiego komponentu może być bio-plastik. Ma on pochodzenie roślinne, choć wyróżniają go właściwości podobne do tych cechujących dobrze znane tworzywo sztuczne. Oznacza się go symbolem PLA i stosuje do produkcji ekologicznych foliopaków. Trzeba wspomnieć również o kartonie z pulpy drzewnej, otrzymywanym drogą recyklingu. Pudełka kartonowe są najtańszą alternatywą dla plastiku. Nadruki na nich pełnią także funkcję estetyczną. Bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami są opakowania wykonane z dodatkiem alg morskich, wykorzystywane przede wszystkim na rynku produktów spożywczych. Biodegradowalne mogą być także opakowania do kosmetyków na bazie PLA. Są one stosowane do przechowywania produktów o tłustej, suchej oraz mokrej konsystencji.

Bio opakowania

Biodegradowalne opakowania do żywności

Obecne producenci opakowań dbają, by pełniły one nie tylko funkcję ochronną czy marketingową, ale również ekologiczną. Produkty spożywcze, np. makarony, słodycze, chrupki, kawę, jak również świeże owoce, warzywa czy mieszanki sałat, coraz częściej pakowane są w pojemniki z oznaczeniem BIO.

Opakowania biodegradowalne do żywności są produkowane przy minimalnym wpływie na środowisko, a jeżeli można je kompostować, nie wymagają dodatkowej segregacji. Istotne w ich produkcji jest mniejsze zużycie energii, dlatego coraz częściej branża spożywcza decyduje się na ich wprowadzenie.

Jednymi z bardziej nowoczesnych oraz obiecujących opakowań BIO są jadalne folie białkowe. Do ich produkcji wykorzystuje się kolagen, żelatynę, soję, orzechy ziemne czy skrobię. Ta ostatnia, ze względu na łatwy dostęp i niską cenę, jest najczęściej wykorzystywanym naturalnym materiałem przy produkcji opakowań biodegradowalnych.

Opakowani do owoców

Recykling opakowań biodegradowalnych 

W recyklingu liczy się przede wszystkim jak najmniejszy wkład energetyczny, dlatego podstawą jest odpowiednia selekcja towarów, a następnie ich przerobienie. Opakowania nadające się do odzysku mogą być przetworzone i wyprodukowane z ponownie wykorzystanych surowców podobnego produktu.W przypadku opakowań biodegradowalnych do składników recyklingu zaliczyć można chociażby papier, mąkę kukurydzianą, bambus, trzcinę cukrową, mieszanki grzybów czy odpadów rolniczych.  Ale również pochodzących ze źródeł odnawialnych, np. celuloza, rośliny strączkowe, banany. Kiedy trafiają one do środowiska jako odpady, degradują się, zmieniając się w biomasę. Część z nich może także stanowić kompostowalne źródło odżywcze dla gleby czy roślin. 

Opakowania biodegradowalne

Zalety opakowań biodegradowalnych

 
Nietrudno dostrzec zalety produktów biodegradowalnych. Przede wszystkim pod względem troski o środowisko naturalne. Zawarte w takich opakowaniach składniki, poddawane naturalnemu rozkładowi za pomocą grzybów, bakterii i mikroorganizmów, mogą stać się dla nich naturalną pożywką. Dzięki swojej strukturze część z nich może być również wykorzystanych jako nawóz przy hodowli roślin.

Materiał ekologiczny może zostać poddany recyklingowi. Produkty z niego wykonane, mogą być ponownie wykorzystane, a ilość odpadów będzie ograniczona. Warto także zaznaczyć, że produkcja opakowań biodegradowalnych oraz ich rozkład nie generują dodatkowej emisji dwutlenku węgla.

Pojemniki te są także wytrzymałe, odporne na wilgoć oraz działanie skrajnych temperatur, dzięki czemu można je dopasować do różnego rodzaju produktów. Wielu klientów zauważa i docenia także ich estetyczny wygląd.